ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ερωτηση για tropheus...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ερωτηση για tropheus... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερωτηση για tropheus...   Ερωτηση για tropheus... Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 12:28 am

Exω 12 ατομα tropheus firecracker και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.
1)Πως αναγνωριζω το φυλο
2)Τι συμπεριφορα εχουν στο ζευγαρωμα
3)Καθε ποτε εχουν την δυνατοτητα να γεννουν
και τελος μπορειτε να μου προτεινετε μια καλλη τροφη για να σταματησω επιτελουσ να εχω προβλημα με bloat
Αυτα

ευχαριστω προκαταβολικα,αναμενω απαντησεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερωτηση για tropheus... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση για tropheus...   Ερωτηση για tropheus... Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 8:34 am

Zair έγραψε:
Exω 12 ατομα tropheus firecracker και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.
1)Πως αναγνωριζω το φυλο
2)Τι συμπεριφορα εχουν στο ζευγαρωμα
3)Καθε ποτε εχουν την δυνατοτητα να γεννουν
και τελος μπορειτε να μου προτεινετε μια καλλη τροφη για να σταματησω επιτελουσ να εχω προβλημα με bloat
Αυτα

ευχαριστω προκαταβολικα,αναμενω απαντησεις.

Firecracker εννοείς τα moliro?

1)To φύλο είναι δύσκολο να το αναγνωρίσεις ειδικά όταν είναι μικρά. Μετά μπορείς πιο εύκολα αλλά και πάλι είναι σχετικά δύσκολο. Παρατηρείς συμπεριφορές και καταλήγεις σε φύλα. Συνήθως το κυρίαρχο ψάρι είναι το αρσενικό, και αυτά που δέχονται τα πυρά του είναι συνήθως αρσενικά χωρίς τίποτα τα αποκλείεται. Σίγουρα ξεχωρίζουν κατα το ζευγάρωμα.
2)Αν εννοείς το πως ζευγαρώνουν, κάνουν κυκλικές κινήσεις κουνώντας τις ουρές τους. Μπορείς να μπεις στο youtube και να δεις.
3)Αν κάνουν την αρχή, γεννούν σχετικά συχνά. Το πόσο συχνά έχει να κάνει και με το ψάρι.
Τροφές καλές είναι οι:TetraPro vegetable Crisps, Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flake, Tropical Spirulina Flakes, Tropical Super Spirulina Forte 36%, Tropical herbivore small pellets. Υπάρχουν και άλλες πολλές. Απλά εγώ σου αναφερω μερικές καλές.
Αν θέλεις να πάρεις μερικές απο αυτές, να πάρεις σίγουρα την spirulina forte(να την ταίζεις 2 φορές την βδομάδα), μια ξηρή τροφή όπως την tropical herbovore small pellets(καθημερινή τροφή) και σίγουρα τις Ocean Nutrition Cichlid Vegi Flake και Tropical Spirulina Flakes για καθημερινή τροφή.
Αν θέλεις να τους δίνεις και κάτι σαν λιχουδιά, μπορείς να τους δίνεις τροφές που κολλάνε στο τζάμι όπως Tropical VegeTabin A(1 με 2 φορές την βδομάδα). Είναι φοβερό το πως τσιμπολογούν την ταμπλέτα στο τζάμι.

Τα ψαρια σου τι μέγεθος έχουν?

Αυτά τα λίγα. Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΠαναγιώτηςCR7 στις Τρι Ιουν 05, 2012 8:35 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : edit)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ερωτηση για tropheus... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση για tropheus...   Ερωτηση για tropheus... Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 9:49 am

Σε ευχαριστω φιλε...πραγματικα ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.τα ψαρια ειναι γυρω στα 7 εκατοστα κοντα στον ενα χρονο.τα πηρα πολυ μικρα.Παρατηρω οτι το ενα τσαμπουκαλεβετε τα υπολοιπα εχει περιεργη συμπεριφορα πλησιαζει με την ουρα και τρεμει.τι μπορει να σημαινει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερωτηση για tropheus... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση για tropheus...   Ερωτηση για tropheus... Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 10:18 am

Zair έγραψε:
Σε ευχαριστω φιλε...πραγματικα ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.τα ψαρια ειναι γυρω στα 7 εκατοστα κοντα στον ενα χρονο.τα πηρα πολυ μικρα.Παρατηρω οτι το ενα τσαμπουκαλεβετε τα υπολοιπα εχει περιεργη συμπεριφορα πλησιαζει με την ουρα και τρεμει.τι μπορει να σημαινει αυτο?

Απο δω και πέρα, μπορούν να αναπαράγονται(λίγο δύσκολο απο τέτοια ηλικία αλλά όχι ακατόρθοτο). Συνήθως τα θηλυκά ξεκινάνε στα 6 εκατοστά να αναπαράγονται και τα αρσενικά λίγο παραπάνω.

Αυτό που τσαμπουκαλεύεται μάλλον είναι το κυρίαρχο αρσενικό το οποιο το κάνει αυτό για 2 πιθανούς λόγους:
1)για ζευγάρωμα
2)για να υποβάλει την κυριαρχία του στα υπόλοιπα κάνοντας επείδηξη δύναμης.

Μάλλον το 2 στέκει πιο πολύ ειδικά στην ηλικία τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
n_vergopoulos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 50
Τόπος : Γαλάτσι

Ερωτηση για tropheus... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτηση για tropheus...   Ερωτηση για tropheus... Icon_minitimeΚυρ Ιουν 17, 2012 9:36 am

Zair έγραψε:
Exω 12 ατομα tropheus firecracker και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.
1)Πως αναγνωριζω το φυλο
2)Τι συμπεριφορα εχουν στο ζευγαρωμα
3)Καθε ποτε εχουν την δυνατοτητα να γεννουν
και τελος μπορειτε να μου προτεινετε μια καλλη τροφη για να σταματησω επιτελουσ να εχω προβλημα με bloat
Αυτα

ευχαριστω προκαταβολικα,αναμενω απαντησεις.
φίλε μου πανέμορφα τα ψαράκια που έχεις.
όσο αναφορά για τις ερωτήσεις σου, και επειδή ασχολούμαι και εγώ με τα tropheus και επειδή και εγώ στο παρελθόν είχα μεγάλο πρόβλημα με bloat και έχασα ψάρια για τροφή τους δίνω είναι vegetable της tropical, New life spectrum cichlid formula, Tropical kelp alge flake και μια φορά την εβδομάδα tropical spiroylina, tropical spiroulina 36%, και δεν έχω προβλήματα πια και τους αρέσει και πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερωτηση για tropheus...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: