ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 αρχαριος απο κυπρο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 2:17 pm


γεια σας παιδια.ειμαι νεος στο χομπυ και μετα απο πολλες ωρες μελετη κατεληξα πως θα ασχοληθω με τις κιχλιδες.πιστευω πως αξιζει τον κοπο να ασχοληθει καποιος με αυτο το ειδος ψαριου.κανω το πρωτο μου ενυδρειο (1.60-0.70-0.35)300λ περιπου και θελω να τα παρω ολα με την σειρα για να μην εχουμε παρατραγουδα ομως εδω στην περιοχη μου οι περισσοτεροι μαγαζατορες τα πουλανε σαν να ειναι σουβενιρ.δεν ξερουν τι τους γινετε.απο τι καταλαβα μονο εσεις θα μου δωσετε να καταλαβω με τι παω να ασχοληθω γι αυτο ετοιμαστειτε να σας ζαλισω λιγο με τις ερωτησεις μου.
1.τι διαφορες εχουν τα mbuna με τα non mbuna?
2.πειραζει να βαλω κιχλιδες απο τη λιμνη malawi και tanganyika μαζι?
3.η αν βαλω απο μια λιμνη μονο μπορω να βαλω ολα τα ειδη μαζι?
4. οι μαγαζατορες εδω εχουν τις κιχλιδες ολες μαζι σε μια μεγαλη γυαλα και τα πουλανε ως αφρικανικες κιχλιδες απλως τις χωρισανε απο τις αμερικανικες.λοιπον εγω πως θα ξεχωριζω απο ποια λιμνη ειναι?Πρεπει να μαθω τα ονοματα και τα χαρακτηριστικα ολων των κιχλιδων?φυσικα με τοσο διαβασμα αρχισα και μπαινω στο νοημα αλλα....
5.πως μπορω να κανω χαρεμια οταν δεν ξεχωριζουν τα αρσενικα απο τα θηλυκα?(εννοειται πως θα αγοραζονται μικρα στο μεγεθος)
6.οσο για τις πετρες γνωριζω πως χρειαζονται ασβεστολιθικες για να ανεβαζουν το ph.πειραζει ομως να βαλω οποιαδηποτε αλλη πετρα μεσα?
7.ΦΙΛΤΡΟ. οταν λετε πως πρεπει να φιλτραρει 4-5 φορες τα λιτρα του νερου εννοειται πως η ροη του φιλτρου πρεπει να ειναι 4 φορες μεγαλυτερη απο τα λιτρα τις γυαλας η πχ για τα 300λ που εχω θα πρεπει να αγορασω φιλτρο των 1200λ? για να ξερω τι θα αγορασω
8.θελω να κανω backround με φελιζολ.τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω ωστε να ειναι ασφαλεις για τα ψαρια?(τσιμεντο πογια κλπ)
Συγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα χωρις αυτες τις πληροφοριες νεκροτομειο θα κανω αντι για ενυδρειο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 9:28 am

Kαλως ηρθες φιλε!

1)Οι διαφορες ειναι στην τροφη τα μπουνα ειναι φυτοφαγα ενω τα αλλα οχι και επισης τα μπουνα θελουναρκετη πετρα στο aquascape ενω τα αλλα θελουν πολυ λιγη πετρα και αρκετο χωρο για κολυμπι!
2)Δεν μπορεις να βαλεις ψαρια και απο τις δυο λιμνες για τον βασικοτερο λογο που ειναι η τροφη τα μεν ειναι φυτοφαγα τα δε η τροφη τους εχει βαση την πρωτεινη!
3)Δεν μπορεις να βαλεις ολα τα ψαρια μαζι!υπαρχουν στο φορουμ υπομνηματα με προτασεις-συνδυασμους και απο τις δυο λιμνες,ριξε μια ματια και αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε να τα πουμε!
4)Καταρχας θα πρεπει να αποφασισεις με ποια λιμνη θα ασχοληθεις και μετα μπορεις να διαβασεις τα προφιλ των ψαριων και απο δω στο φορουμ και απο το www.cichlid-forum.com
5)Χαρεμια ειναι δυσκολο να πετυχεις απο την αρχη για αυτο παντα περνουμε 1-2 ψαρακια παραπανω για να εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχουμε χαρεμι!
6)Αν εχεις χαμηλες σκληροτητες και πεχα στο δικτυο σου καλο ειναι να βαλεις ασβεστολιθικες πετρες αλλα και να μην βαλεις υπαρχουν τροποι να ανεβασεις τις σκληροτητες και το πεχα!
7)Οπως τα λες ειναι αλλα καλυτερα καντο χ5 φορες δηλαδη 1500 λιτρα/ωρα!Επισης καλο ειναι να βαλεις 2 φιλτρα με συνολο 1500 λιτρα/ωρα για να εχεις καλυτερη κυκλοφορια νερου,περισσοτερο ογκο υλικων και αν παθει κατι το ενα να εχεις το αλλο...γενικως εχει πολλα πλεονεκτηματα με δυο φιλτρα!
Cool http://cich.forumchti.com/t567-topic εδω ειναι μια κατασκευη συνχομπιστα για να παρεις μια ιδεα!Στο youtube υπαρχουν πολλα βιντεακια με κατασκευες background!


Οτι αλλο θες ρωτας ελευθερα!
Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 9:52 am

Welcome!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 11:17 am

ευχαριστω εισουν πολυ κατανοητος.το ενυδρειο στηθηκε θα πρεπει να περιμενω κανενα μηνα τωρα μεχρι να μεταλαχθει η αμμωνια σε νιτρωδη για να βαλω κιχλιδες μεσα?και ακομη κατι.η ολοασπρη αμμος στρεσαρει τις κιχλιδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 1:02 pm

Καλώς ήρθες.
Η άσπρη άμμος δεν φαντάζομαι να τα ενοχλήσει αλλά θα σου λερώνει γρήγορα.
Με ποιό τρόπο κάνεις στρώσιμο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 4:29 pm

εβαλα aquatan βελτιωτικο νερου και bio nitrivec υγρο βιολογικο υλικο φιλτρου της seras.επεισης εβαλα και 3 χρυσοψαρα.το καλο ειναι οτι εδω στις περιοχες μας η σκληροτητα του νερου και το πεχα ειναι πολυ ψηλα απο μονα τους και δεν θα χρειαζεται να τα ψηλωσω.σε ποσο καιρο περιπου θα μπορω να βαλω κιχλιδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 8:25 pm

τα χρυσόψαρα γιατί τα έβαλες;

Νόμιζα ότι στην Κύπρο το νερό είναι μαλακό και κάποιοι μου το είχαν δικαιολογήσει λόγο αφαλάτωσης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 8:30 pm

Τα ταλαιπωρεις τσαμπα τα ψαρακια!
Η συνεχισε με τα υγρα που ριχνεις η αλλιως στρωστο με αμμωνια!
Ο καλυτερος τροπος βεβαια ειναι να παρεις μπολι(ετοιμο στρωμενο υλικο) απο καποιο συνχομπιστα που ειναι κοντα σου(αν εχεις) για να βαλεις γρηγορα τα ψαρακια που θες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 8:44 pm

παντος στη λεμεσο το νερο που πινουμαι εχει πεχα περιπου 7.5-8 και οσο για τα χρυσοψαρα δεν μπορουσα να εβλεπα αδειο το ενυδρειο επρεπε να βαλω κατι μεσα για να ησυχασω(ειναι το πρωτο μου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 10:23 pm

Να ξέρεις πολύ λάθος το σκεπτικό σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 11:08 pm

αρα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να στρωθει το ενυδρειο και γρηγορα?ο τροπος με τα χρυσοψαρα αυτος απο το pet shop μου το συστησε.οταν τελιωσεις μου λεει μου τα επιστρεφεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 6:47 am

Σου γραφω πιο πανω για τους τροπους στρωσιματος!
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

Φιλτρο εχεις τωρα στο ενυδρειο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 1:31 am

μου εδωσε ενας φιλος 2 εσωτερικα και τα 2 μαζι 1000λ/h μεχρι να παρω ενα εξωτερικο της τετρας 1200λ/h.λεω να βγαλω τα χρυσοψαρα και να δοκιμασω τον τροπο με την αμμωνια.πως μπορω να βαλω καποιες φωτογραφειες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 10:05 am

Τα φιλτρα τι εχουν μεσα απο υλικα?

Ανεβασε τις φωτο στο imageshack με τα κανε cory-paste το λινκ που λεει για φορουμ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:44 pm

τελικα το στρωσιμο του νερου στην αρχη ειναι μεγαλη κουβεντα.εκανα λαθος που πηγα να ξεκινησω με τα χρυσοψαρα και με τα μικρα φιλτρα γι αυτο και ξαναρχισα απο την αρχη.καταρχην τα χρυσοψαρα πηγαν σε εναν συνχομπιστα.μετα τοποθετησα βιολογικο φιλτρο (tetra ex1200)και ξεκινησα στρωσιμο με bacterlife της waterlife κατοπην συμβουλης απο πιο εμπειρο το οποιο διαρκει για μια εβδομαδα.πιστευω πως βρισκομαι σε καλο δρομο.αυτο που ηθελα να μαθω ειναι οταν τελιωσει το στρωσιμο τι ελεγχους πρεπει να κανω με την σειρα για να σιγουρευτω πως ειμαι ετοιμος να βαλω ψαρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 1:57 pm

[/quote]αρχαριος απο κυπρο Sdc12134

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 2:06 pm


[/quote]αρχαριος απο κυπρο Sdc12135k

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 5:37 pm

Θέλει κι άλλες πετρουλες το ενυδρειο σου!

http://cich.forumchti.com/t972-topic

http://cich.forumchti.com/t971-topic

Διάβασε τα παραπανω άρθρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01, 2012 6:32 pm

ναι το ξερω για τις πετρες και οχι μονο, θελει πολλη δουλεια ακομη...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 9:49 am

Προσωπικά δεν μου αρέσει! Το background βάλτο και βάλε μαύρο ή πράσινο ή γκρί, τα ξύλα βγάλτα και βάλε πολύ πέτρα.Τι υπόστρωμα έχεις βάλει!Να ξέρεις ότι φίλτρο θα χρειαστεί ακόμα ένα τέτοιο σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 11:56 am

οπως ειπα θελει πολλη δουλεια ακομη.πετρες θα βαλω κι αλλες .για υποστρωμα εβαλα λεπτο χαλικι (μαυρο ασπρο)και οσο για το φιλτρο γιατι θελω κι αλλο?καθαρα λιτρα θα μειναν περιπου 250.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 12:03 pm

Τα φιλτρα σου θα πρεπει να γυρνανε 5-6 φορες το συνολικο ογκο του νερου του ενυδρειου οποτε θα χρειαστεις κι αλλο φιλτρο!

Οχι χαλικι για υποστρωμα αμμο να βαλεις χαλαζιακη μπεζ η λευκη η αμμο θαλλασσης και αν εχει χαμηλες σκληροτητες και πεχα το νερο δικτυου σου μπορεις να αναμιξεις αμμο με αραγωνιτη για να ανεβουν οι σκληροτητες και πεχα!
Δεν βαζουμε ποτε χαλικι ειτε χοντρο ειτε ψιλο γιατι οι κιχλιδες Malawi περνουν την αμμο και την περνανε μεσα απο τα βραγχια τους και τα καθαρισουν επισης τους αρεσει να σκαβουν την αμμο κατα την περιοδο ζευγαρωματος!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
marios83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 12:41 pm

Παναγια μου,θα παθω εμφραγμα.δηλαδη μου λετε οτι πρεπει να τα ξηλωσω ολα και να ξαναρχισω απο την αρχη?ειναι τοσο σοβαρο το χαλικι ωστε να χρειαστει να το αφαιρεσω? στο you tube ειδα πολλα ενυδρεια κιχλιδων με λεπτο και χοντρο χαλικι.και στο pet shop δεν μου ειπαν οτι πειραζει.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αρχαριος απο κυπρο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρχαριος απο κυπρο   αρχαριος απο κυπρο Icon_minitimeΠαρ Μαρ 02, 2012 3:37 pm

Ε ναι άμα θες να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρειο θα πρέπει να το ξεστησεις!
Σου εξήγησα του λόγους για την άμμο!


Αυτο το χόμπυ φίλε μου θέλει υπομονή και σωστές και αργες κινήσεις και αρκετό διάβασμα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε !

Φιλική συμβουλή
Κανένα pet hop δεν πρόκειται να σου πει αυτα που πρέπει γιατι οι περισσότεροι πολυ απλά δεν ξέρουν και θέλουν να πουλήσουν!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
αρχαριος απο κυπρο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: καλώς ήλθατε :: καλώς ήλθατε-
Μετάβαση σε: