ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Θέλω κριτικές για το aquaspace

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 1:18 pm

Θέλω κριτικές για το aquaspace Dsc01143sd

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 6:10 pm

Το aquaspace σου ειναι ομορφο και λειτουργικο(με πολλες καλες κρυψωνες)
Ποια ειναι η συνθεση???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 7:11 pm

Το aquascape σου καλούλι είναι.Αυτό που σίγουρα θέλει συζήτηση είναι η ψαροσύνθεση αλλά και τα λίτρα σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 7:56 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Το aquascape σου καλούλι είναι.Αυτό που σίγουρα θέλει συζήτηση είναι η ψαροσύνθεση αλλά και τα λίτρα σου!!

Ευχαριστώ. Ήθελα να ρωτήσω για το αν ήταν καλύτερα να χαμηλώσω τον αρ.βράχο για να φαίνεται πιο φυσικό.
Τα λίτρα είναι 340 περίπου. Η ψαροσύνθεση είναι σαλάτα.ΔΕν φταίω εγώ αλλά η έλειψη κιχλίδων στα μέρη μου.
Το μόνο καλά σε αυτο το θέμα είναι ότι εδώ και 15 μέρες έχω την πρώτη γέννα μετά από 6 μήνες λειτουργείας του ενυδρείου.Δεν ξέρω τι είδος είναι διότι αλλα περίμενα να ζευγαρώσουν και άλλα μάλλον ζευγάρωσαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΤετ Δεκ 21, 2011 10:38 pm

Εγώ έχω καταλήξει ότι το aquascape πρέπει να είναι λίγο ποιο αεράτο για να μην εγκλωβίζει βρώμα!

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?Πάντως φαίνεται για αρκετά ποιο μικρό!

Η γέννα είναι πολύ ανυσηχητική μιας και με την σαλάτα που γίνεται πολύ πιθανόν αν είναι υβρίδιο!!!!!

Άνοιξέ ενα άλλο θέμα, κάνε κανονικά ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου διαστάσεις, φίλτρανση, ψαροσύνθεση τα πάντα για να συζητήσουμε καλύτερα τι μπορείς να κάνεις


rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 12:01 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Εγώ έχω καταλήξει ότι το aquascape πρέπει να είναι λίγο ποιο αεράτο για να μην εγκλωβίζει βρώμα!

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?Πάντως φαίνεται για αρκετά ποιο μικρό!

Η γέννα είναι πολύ ανυσηχητική μιας και με την σαλάτα που γίνεται πολύ πιθανόν αν είναι υβρίδιο!!!!!

Άνοιξέ ενα άλλο θέμα, κάνε κανονικά ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου διαστάσεις, φίλτρανση, ψαροσύνθεση τα πάντα για να συζητήσουμε καλύτερα τι μπορείς να κάνεις


rock
Διαστάσεις :1,30Χ0,50Χ0,60

Φιλτρανση: 3 εξωτερικά, tetra ex 600,tetra ex 700,ehiem eco pro 2036 600 litr/h.Όλα με siporax kai substrat pro,χωρίς σφουγγάρια κ.λ.π

Ψάρια : Σαλάτα , έχω εξηγήσει τον λόγο σε παλαιότερο post.Φέρνουν ότι ναναι.Δεν μπορείς να βρεις, τουλάχιστον 1 χρόνο που ασχολούμαι με κιχλίδες, πάνω από δύο ψάρια για κάθε είδος.Είναι αδύνατο να φτιάξεις χαρέμια, αλλά ούτε να βρείς και τα είδη που θέλεις.Μόνο με παραγγελία και αν,αλλά ζητάνε διπλάσιες τιμές.Και εγώ πιστεύω ότι θα έχω υβρίδια.

Υπόστρωμα: Άμμος θαλάσσης

Πέτρες : Από θάλασσα.
Ph : 7,8 - 8,0 χωρίς πρόσθετα.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 11:22 am

Νομίζω ότι με αυτές τις διαστάσεις μπορείς να πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 11:27 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Νομίζω ότι με αυτές τις διαστάσεις μπορείς να πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα!
Τι εννοείς;
Και κάτι άλλο, το χαρτόνι στο φόντο είναι καλύτερο μαύρο; και αν ναι τότε γυαλιστερό ή ματ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 12:31 pm

Χρησιμοποιώντας υπερσύγχρονα γραφιστικά προγράμματα σου παραθέτω 2 προτάσεις! πάνω η κάτοψη κάτω η πρόσοψη!


idea1


idea 2


Οσο για το χαρτόνι στο μικρό μου εγώ έχω μαύρο ματ και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα!


Όσο για την φίλτρανση βάλε σφουγκάρια και θα δεις πολύ καθαρότερο νερό!
Επίσεις θα κρατάς τα υλικά σου ποιο καθαρά αρα θα έχεις και καλύτερη βιολογική φίλτρανση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 1:56 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Χρησιμοποιώντας υπερσύγχρονα γραφιστικά προγράμματα σου παραθέτω 2 προτάσεις! πάνω η κάτοψη κάτω η πρόσοψη!


idea1


idea 2


Οσο για το χαρτόνι στο μικρό μου εγώ έχω μαύρο ματ και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα!


Όσο για την φίλτρανση βάλε σφουγκάρια και θα δεις πολύ καθαρότερο νερό!
Επίσεις θα κρατάς τα υλικά σου ποιο καθαρά αρα θα έχεις και καλύτερη βιολογική φίλτρανση!
Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλα τα έχω βαρεθεί όλα αυτά τα σχέδια γιαυτό και δεν μπορώ να καταλήξω σε κανένα σχέδιο.Μου φαίνονται στημένα , θα προτιμούσα μόνο πέτρες στον πυθμένα και όχι σε μορφή λόφου , αλλα και πάλι μετά θα φαίνεται άδειο το ενυδρείο.ΔΕν μπορώ να βάλω και φυτά,τα τρώνε.
Είχα παλαιότερα μια ρίζα μέσα και ήτανε καλά,(βρες το ποστ μου αν θες να το δεις),αλλά μου είπατε να το βγάλω και από τότε δεν μπορώ να αποφασίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠεμ Δεκ 22, 2011 2:27 pm

To aquascape σου φιλε μου ειναι ομορφο και λειτουργικο και ετσι να το αφησεις ειναι μια χαρα..βεβαια αν θες μπορεις να το βελτιωσεις!

Για μενα ομως θα πρεπει να να ριξεις το βαρος στην ψαροσυνθεση!
Υπαρχουν μαγαζια για να παραγγειλεις ψαρια τωρα αν θα πετυχεις χαρεμι παιζει ρολο τι ειδος θα επιλεξεις.Υπαρχουν ειδη που αρσενικος διαφερει χρωματικα με τα θυληκα
οπως υπαρχουν αλλα ψαρια εχουν ιδιο χρωμα!
Γενικα ομως οταν αποφασιζει καποιος να ασχοληθει με την λιμνη Malawi ξερει απο την αρχη οτι παιζει πολυ με τις πιθανοτητες αν θα πετυχει χαρεμι σε σωστη αναλογια!
Γι αυτο παντα περνουμε 1-2 ψαρια παραπανω!

Αλλος τροπος ειναι παρεις ψαρια απο συνχομπιστα που πιθανοτατα θα ξερει τα φυλα των ψαριων οταν θα ειναι ηλικια που μπορει να τα ξεχωρισει!
Οταν ειναι νογεννητα σιγουρα κανενας δεν μπορει να σου πει!

Στην περιπτωση σου υπαρχουν 2 λυσεις!
1) Η τα διωχνεις ολα και ξεκινας απο την αρχη ψαχνοντας ψαρια απο μαγαζι η απο συνχομπιστα
2)Επιλεγεις ποια θες να κρατησεις και φτιαχνεις σωστα τα χαρεμια!
Προσωπικη μου αποψη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠαρ Δεκ 23, 2011 10:40 am

chris7 έγραψε:
To aquascape σου φιλε μου ειναι ομορφο και λειτουργικο και ετσι να το αφησεις ειναι μια χαρα..βεβαια αν θες μπορεις να το βελτιωσεις!

Για μενα ομως θα πρεπει να να ριξεις το βαρος στην ψαροσυνθεση!
Υπαρχουν μαγαζια για να παραγγειλεις ψαρια τωρα αν θα πετυχεις χαρεμι παιζει ρολο τι ειδος θα επιλεξεις.Υπαρχουν ειδη που αρσενικος διαφερει χρωματικα με τα θυληκα
οπως υπαρχουν αλλα ψαρια εχουν ιδιο χρωμα!
Γενικα ομως οταν αποφασιζει καποιος να ασχοληθει με την λιμνη Malawi ξερει απο την αρχη οτι παιζει πολυ με τις πιθανοτητες αν θα πετυχει χαρεμι σε σωστη αναλογια!
Γι αυτο παντα περνουμε 1-2 ψαρια παραπανω!

Αλλος τροπος ειναι παρεις ψαρια απο συνχομπιστα που πιθανοτατα θα ξερει τα φυλα των ψαριων οταν θα ειναι ηλικια που μπορει να τα ξεχωρισει!
Οταν ειναι νογεννητα σιγουρα κανενας δεν μπορει να σου πει!

Στην περιπτωση σου υπαρχουν 2 λυσεις!
1) Η τα διωχνεις ολα και ξεκινας απο την αρχη ψαχνοντας ψαρια απο μαγαζι η απο συνχομπιστα
2)Επιλεγεις ποια θες να κρατησεις και φτιαχνεις σωστα τα χαρεμια!
Προσωπικη μου αποψη!

Λοιπόν έκανα μια προσπάθεια ακόμη
Θέλω κριτικές για το aquaspace Dsc01145tb


Θέλω κριτικές για το aquaspace Dsc01147xd



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΠαρ Δεκ 23, 2011 1:59 pm

Ωραιο ειναι!
Δωσε λιγο υψος σε μια απο τις δυο στοιβες για να μην φαινεται μια ευθεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 5:17 pm

chris7 έγραψε:
Ωραιο ειναι!
Δωσε λιγο υψος σε μια απο τις δυο στοιβες για να μην φαινεται μια ευθεια!
Λοιπόν παραθέτω ένα ακόμη set up σε φωτογραφία και βιντεο.
Θέλω κριτικές για το aquaspace Dsc01148o



https://www.youtube.com/watch?v=A27FH39wGNc&feature=plcp&context=C3f28ac7UDOEgsToPDskLWKWASAiyrpr72A3n4aUGF
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 8:55 pm

Προσωπικα μου αρεσει πολυ και ειναι κατι διαφορετικο.....μολις πιασει αλγη θα ειναι υπεροχο!
Φαινεται να εχει αρκετες κρυψωνες!

Κοιτα τι θα κανεις με την ψαροσυνθεση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Θέλω κριτικές για το aquaspace Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω κριτικές για το aquaspace   Θέλω κριτικές για το aquaspace Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 10:21 pm

chris7 έγραψε:
Προσωπικα μου αρεσει πολυ και ειναι κατι διαφορετικο.....μολις πιασει αλγη θα ειναι υπεροχο!
Φαινεται να εχει αρκετες κρυψωνες!

Κοιτα τι θα κανεις με την ψαροσυνθεση!
Όπως βλέπεις η ψαροσύνθεση είναι λυπητερή ιστορία.Εδώ στα μέρη μου είναι αδύνατο όπως φαίνεται να κάνω σωστή ψαροσύνθεση.Θα δούμε αν θα γίνει κάτι μετά τις γιορτές.
Τώρα σκέφτομαι και ότι θα είναι και δύσκολο να βγάλω τα ψάρια από εκεί μέσα.
Θα το προσπαθήσω μετά τις γιορτές.
Προς το παρόν ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θέλω κριτικές για το aquaspace
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: