ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Aρχαριος malawi

Πήγαινε κάτω 
+2
Z.X
kalagio
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 2:30 am

Καλημερα!Σκεφτομαι να στησω ενα κιχλιδοενυδρειο γυρω στα 110 λιτρα.Εχω τις εξης αποριες.Ενα φιλτρο eheim 2213 αρκει για φιλτρανση?Επισης για αυτα τα λιτρα ενας θερμοστατης στα 200w ειναι ενταξει?Σκεφτομαι να βάλω 4 labidos 1m+3f.Eπισης απο λαμπες τι παιζει σε τέτοια ενυδρεία?Τι τυπου και πόσα w?Aπο υποστρωμα θα βάλω αμμο θαλασσης και βοτσαλα μεγάλα!Tα φώτα σας παρακαλω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 2:48 am

Καλως ηρθες kalagio....
Το φιλτρο σου ειναι μια χαρα...
Ενας θερμοστατης 100w μια χαρα δουλεια θα σου κάνει....
Λάμπα μπορεις να βάλεις οτι πιο απλο υπάρχει μιάς και το φως δεν παιζει μεγαλο ρολο σε κιχλιδοενυδρειο...
Τα Λαμπιντο ειναι οριακα σε αυτα τα λίτρα,αλλα μπορεις να το δοκιμάσεις...
Αμμο θαλασσης ειναι μια χαρα και μπορεις να βαλεις οτι πετρα σου αρεσει και να την βρεις απο παντου(βουνο,θαλασσα)...
Το θεμα ειναι να κανεις μια σωστη διακόσμηση(αρκετη πετρα με κρυψωνες ωστε να κρυβονται και να μην τα βλεπεις) και να ταιζεις σωστα(το ειδος που διάλεξες ειναι φυτοφαγο αρα σπυρουλινα)

Αυτα για αρχη,κανε μια βόλτα ΕΔΩ και παρε μερικες ιδέες για στησιμο και ενυδρεια στα λίτρα σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 2:56 am

Z.X έγραψε:
Καλως ηρθες kalagio....
Το φιλτρο σου ειναι μια χαρα...
Ενας θερμοστατης 100w μια χαρα δουλεια θα σου κάνει....
Λάμπα μπορεις να βάλεις οτι πιο απλο υπάρχει μιάς και το φως δεν παιζει μεγαλο ρολο σε κιχλιδοενυδρειο...
Τα Λαμπιντο ειναι οριακα σε αυτα τα λίτρα,αλλα μπορεις να το δοκιμάσεις...
Αμμο θαλασσης ειναι μια χαρα και μπορεις να βαλεις οτι πετρα σου αρεσει και να την βρεις απο παντου(βουνο,θαλασσα)...
Το θεμα ειναι να κανεις μια σωστη διακόσμηση(αρκετη πετρα με κρυψωνες ωστε να κρυβονται και να μην τα βλεπεις) και να ταιζεις σωστα(το ειδος που διάλεξες ειναι φυτοφαγο αρα σπυρουλινα)

Αυτα για αρχη,κανε μια βόλτα ΕΔΩ και παρε μερικες ιδέες για στησιμο και ενυδρεια στα λίτρα σου...
Καταρχην ευχαριστω για την άμεση απάντηση!Αφου θερμοστατης και φιλτρο ειναι ενταξει τα παραγγελνω επιτοπου(κανουν κανα μηνα να φτασουν).Για τη διακοσμηση όλα απο θαλασσα θα είναι μάλλον.Για τις κρυψώνες το εχω κατα νου.Με υπομονη και σιλικόνη θα γινει μια χαρα!Για τα λαμπιντο ειδα αρκετους που τα έχουν σε τοσα περιπου λίτρα.Αυτα τα ψαρακια ειδα και αποφασισα το κιχλιδοενυδρειο!Το ειχα και αυτο υποψιν για την τροφη!Βεβαια έχω καιρο ακομα μπροστα μου.Μεσα στον αυγουστο θα γινει οτι ειναι αλλα θέλω να εχω ενα πλάνο του τι θα κάνω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 10:39 am

καλου κακου βαλε και κανενα φελιζολ κατω απο την αμμο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 12:47 pm

καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου..βλεπω δεν αργησες.. Very Happy Very Happy

στα ειπαν και τα παιδια λιγο πολυ...αν πας για malawi δλδ για labidos διαβασε εδω για το στησιμο και εδω για τα ψαρια.. Wink

γινεται αλλα εισαι οριακα για ενα χαρεμακι...

αν πας για tanganyika με περισσοτερες επιλογες δες και εδω για συνδιασμους και μολις καταληξεις καπου ή εχεις αποριες,ειμαστε ολοι εδω...

και παλι καλως ηρθες... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 12:51 pm

Giannis-malawi έγραψε:
καλως ηρθες στην παρεα φιλε μου..βλεπω δεν αργησες.. Very Happy Very Happy

στα ειπαν και τα παιδια λιγο πολυ...αν πας για malawi δλδ για labidos διαβασε εδω για το στησιμο και εδω για τα ψαρια.. Wink

γινεται αλλα εισαι οριακα για ενα χαρεμακι...

αν πας για tanganyika με περισσοτερες επιλογες δες και εδω για συνδιασμους και μολις καταληξεις καπου ή εχεις αποριες,ειμαστε ολοι εδω...

και παλι καλως ηρθες... cheers
AAA!Πολυ ενδιαφερον!Θα το κοιτάξω!Δικιο έχεις κι αμα ειναι να το φτιαξω ας γινει σωστα!Ξεκιναω ψαξιμο και σας λεω τις προτιμησεις μου.

Απο το λινκ που μου έδωσες τα ψαρακια της πρωτης κατηγοριας μου αρεσουν πιο πολυ!Μπορω να βάλω συνδυασμο 2 απο αυτα?Κι αν ναι σε τι αριθμο?Λεει για 60 λοτρα και πάνω αλλα εγω ανήκω στην άλλη κατηγορία(λεμε τωρα με πετρες και αμμο θα παει γυρω στα 90 λιτρα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 1:20 pm

για tanganyika νομιζω ειναι καλυτερα να περιμενεις τον Χρηστο να σου πει ή καποιον αλλο που εχει εμπειρια με συμβιωση 2 ειδων.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2008 3:15 pm

Δες εσυ τι ψαρια σου αρεσουν και θα βρουμε τον τροπο να τα ταιριαξουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 2:36 am

Neolamprologus leleupi,Neolamprologus brichardi,Neolamprologus multifasciatus.Aυτα τα τρια ειδη μου έκανα ιδιαιτερη εντύπωση.Ταιριαζουν?Κι αν ναι σε τι αριθμους?Το πρωτο θα ήθελα σίγουρα ενω τα άλλα δυο μου αρεσουν εξίσου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 9:05 am

Γεια σου kalagio...
Neolamprologus leleupi δεν μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα,μικρο ειναι....

Neolamprologus brichardi εχω δοκιμασει σε αυτα τα λιτρα εδω και 2 μηνες περιπου ΕΝΥΔΡΕΙΟ.
Εννοειται οτι θα μπουν μονα τους και μετα απο λιγο καιρο θα εχεις και πολλες γεννες γ αυτο να εισαι ετοιμος...

Neolamprologus multifasciatus μπορεις να βαλεις σιγουρα,καποιο χαρεμι Ενυδρειο1 ,Ενυδρειο2 ,ενυδρειο3 ,ενυδρειο4
οπως επισης μπορεις να το ταιριαξεις με καποιο julidochromis transcriptus το οποιο βεβαια δεν προκειται να βρεις...ενυδρειο5 ...
Γαυτο βαλτο μονο του και ασε να σου κανει την αποικια του,σε αυτα τα λιτρα θα μπορεσεις να κρατησεις 3-4 γενιες μεσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 2:17 pm

Neolamprologus brichardi εδω κατεληξα!Μου φαινεται πολυ ωραιο ψαρι!Και το άλλο ειναι ωραιο αλλα φαινεται πολυ μινιον!Πόσα μπορώ να βάλω απο αυτά?Γενικά ειναι διαθεσιμα στα Αθηναικα πετσοπ(Αθηνα θα το φτιαξω το ενυδρειο) ή θα μοχθησω να τα βρω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 3:02 pm

Υπαρχουν στην αγορα,ειδικα της αθηνας...
Θα παρεις 4 και θα αφησεις να σχηματιστει ενα ζευγαρι που αυτο μονο θα αφησεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 3:06 pm

Ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:23 pm

Φίλε kalagio και εγώ τελικά κατέληξα σε αυτό το ψάρι

θα το χαρείς πολύ άσε που είναι και πολύ όμορφο

δυστυχώς λόγο καλοκαιριού δεν υπάρχουν και πολλά είδη στην ελληνική αγορά

αλλά αυτό θα το βρεις σίγουρα

Καλή συνέχεια φίλε μου και ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε

Wink Wink Wink

μαγαζιά που το έχουν η θα φέρουν μέσα στην εβδομάδα

Ζωοφιλία ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -- Βασ. Αλεξάνδρου 112, Περιστέρι -- Τηλέφωνο: 210 - 5719709

ΑΒΥΣΣΟΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την georgetax στις Δευ Ιουν 23, 2008 6:43 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:27 pm

καλη επιλογη οντως..τα ειδα προχθες απο κοντα σε ενα μαγαζι εδω αθηνα και ειναι πανεμορφα.. cheers

καλη αρχη φιλε μου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:29 pm

Eυχαριστώ πολυ παιδια!Όταν θα κατεβω μαλλον θα χρειαστει να αγκαρεψω καποιον για να μου δωσει μπολι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:30 pm

kalagio έγραψε:
Eυχαριστώ πολυ παιδια!Όταν θα κατεβω μαλλον θα χρειαστει να αγκαρεψω καποιον για να μου δωσει μπολι!

πριν κατεβεις σφυρα κανενα μηνα πριν να εχουμε ετοιμο... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:33 pm

Αρχες αυγουστου θα ειμαι κατω.Γιατι ένα μηνα πριν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 7:02 pm

kalagio έγραψε:
Αρχες αυγουστου θα ειμαι κατω.Γιατι ένα μηνα πριν?

απλα για να βαλω και αλλο υλικο στα φιλτρα,να πιασει βιολογια ετσι ωστε οταν σου δωσω απο την υπαρχουσα να εχει ηδη αρχισει να πιανει στα νεα υλικα.... Wink Wink

αν και μεχρι τοτε θα συννενοηθουμε.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalagio
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 7:09 pm

Καλα προς Θεου.Μη σε βάζω να βγαζεις υλικά.Λιγη μπιχλα απο τον υαλοβαμβακα θα πάρω κι ειναι εντάξει.Θα κανω και μετρησεις κι αμα δω οτι θέλει κι αλλο στυβεις άλλη μια κι εναι μια χαρα!Τουλαχιστον το ενυδρειο που έχω τωρα ετσι το μπολιασα κι ειναι οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 7:11 pm

αμα ειναι να κανουμε κατι να τοκανουμε σωστα.. lol! lol!

λιγα υλικα θα παρεις και την μουργα απο τα υλικα και θα εισαι οκ..αφου θα γινει η φασαρια,γιατι να ρισκαρεις να μην φτασει η πρωτη φορα και να ξανατρεχουμε??ασε που δεν ειναι καλο για τα ψαρια να σηκωσει αμμωνια.. Wink Wink

Υ.Γ.msn το καναμε... lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kisifer
Μέλος
Μέλος
Kisifer


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Aρχαριος malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aρχαριος malawi   Aρχαριος malawi Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 17, 2008 10:58 am

Φίλε kalagio, πιστεύω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή όσον αφορά την συγκεκριμένη κιχλίδα...Προσωπική δεύτερη επιλογή είναι η Neolamprologus caudopunctatus. Αυτό και η πριγκίπισα του Μπουρουντί που διάλεξες με τρελένουν. Άντε περιμένουμε με ανυπομονησία την τανγκανίκα σου Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Aρχαριος malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: