ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ενυδρείο 300 λίτρα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ntritzt
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 9:55 pm

Καλησπέρα σε όλους, το ενυδρείο είναι περίπου 300 λίτρα
Για φίλτρανση έχω ένα EHEIM 2217 και ένα Eheim Pick Up 2012 το οποίο έβαλα μετά από τις φωτό
Ενυδρείο 300 λίτρα 20110917172136 Ενυδρείο 300 λίτρα 20110917175356

Οι μετρήσεις του νερού για να μπουν τα ψάρια έγιναν σε pet shop, σε δυο μέρες λογικά θα έρθουν και τα τεστ που παρήγγειλα οπότε θα ποστάρω και τις μετρήσεις.
Στην σύνθεση ψαριών ξέρω ότι έκανα αρκετά λάθη
έχω βάλει λοιπόν στο ενυδρείο 6 labidochromis caeruleus από τα οποία τα δύο θα φύγουν για να γίνει ένα χαρέμι.
Ένα ζευγάρι sciaenochromis fryeri που από ότι κατάλαβα είναι haps και δεν πρέπει να μπαίνει μαζί με mbuna.
Και δυο αγνώστων λοιπόν στοιχείων στα οποία ζητώ βοήθεια.
Ενυδρείο 300 λίτρα 20110917172935 Ενυδρείο 300 λίτρα 20110917175656
Οι πέτρες πατάνε πάνω σε φελιζόλ το οποίο έβαλα στον πάτο.
Πέτρες θα βάλω λίγες ακόμα αριστερά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stelios81
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ηλικία : 42
Τόπος : peiraias

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 10:23 pm

πολυ στημενο το βουνο στη μεση .τα ψαρια τα μπερδεψες διαλεξε η mbuna η haps στα λιτρα σου καλυτερα mbunes μεχρι 3 χαρεμια το πολυ .τα 2 ψαρια που λες ειναι mbuna μοιαζουν με Melanochromis JOHANNI αλλα οχι καθαρα. βαλε και λιγα φυτα για να δειξει λιγο.

και αν θες κανε μας μια παρουσιαση να σε βοηθησουμε λιγο παραπανω σε οτι θελησεις. thumbup thumbup

πες λαι τις διστασεις λιγο αν θες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntritzt
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 11:07 pm

Λοιπον οι διαστασεις ειναι 115χ51χ70.
Ελπίζω βαζοντας λιγες ακομα πετρες αριστερα να δειξει καλυτερα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 12:58 pm

Καλυτερα ειναι να μεταφερεις το βουνο που εχεις φτιαξει σε μια γωνια θα φαινεται πολυ πιο ομορφο και τις πετρες που θα συμπληρωσεις στην αλλη γωνια!

Οπως πολυ σωστα ειπες τα fryeri δεν πανε μαζι με μπουνες για μενα κρατα τα λαμπιντο και προσθεσε ενα χαρεμακι ακομα απο καποιο αλλο εδος της λιμνης!
Κοιτα εδω
Οδο για το ψαρι που λες και μενα για johanni μου φαινεται!

Κανε μια λεπτομερης παρουσιαση με τιμες νερου,θερμοκρασια κ.λ.π!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ntritzt
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 1:13 pm

Καλημέρα σε ολους ευχαριστω για τα σχολια σας. Very Happy Very Happy Very Happy Τις πετρες προσπαθησα να τις βαλω στο κεντρο για να κρυψω την ενωση απο τις πλατες. Για τα haps έβαλα ήδη αγγελία.
Σκεφτομουνα να βαλω και καμια βαλισνερια, θα εχω προβλημα με τα φυτοφαγα mbunas.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 1:48 pm

Απο την στιγμη που εχεις τα ψαρια μεσα θα το ρισκαρεις με τα φυτα αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα αν το προσπαθησεις!

Αν βαλεις τις πετρες στις γωνιες δτο κεντρο μπορεις να βαλεις φυτα και δεν θα φαινεται τιποτα!
Επισης σε λιγο καιρο θα πιασει και το φοντο αλγη και δεν θα φαινεται η ενωση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ntritzt
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 2:19 pm

Ευχαριστώ έχεις δίκιο θα το δοκιμάσω όταν πάρω τα φυτά.
Σήμερα παρατήρησα αυτά τα άσπρα σημάδια στο πρόσωπο του labido είναι φυσιολογικό η όχι.
https://2img.net/r/ihimizer/img706/3874/20110917180310.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 9:51 pm

τα στιγματα αφτα ειναι απολυτος φυσιολογικα...αααα για τισ πετρεσ τωρα αν θεσ να γινουν ποιο ωραιεσ φτιαξτησ με μεγαλυτερα κενα και βαλε και αλλεσ σε ολο το ενυδρειο..ακομη απο φυτα βαλε βαλισσινεριεσ και ανυμπιεσ..τα δυο αφτα τα ψαρια ειναι melanohromis johani γιατι εχω ακριβωσ τα ιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΠεμ Νοε 22, 2012 9:55 pm

τα στιγματα αφτα ειναι απολυτος φυσιολογικα...αααα για τισ πετρεσ τωρα αν θεσ να γινουν ποιο ωραιεσ φτιαξτησ με μεγαλυτερα κενα και βαλε και αλλεσ σε ολο το ενυδρειο..ακομη απο φυτα βαλε βαλισσινεριεσ και ανυμπιεσ..τα δυο αφτα τα ψαρια ειναι melanohromis johani γιατι εχω ακριβωσ τα ιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ενυδρείο 300 λίτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρείο 300 λίτρα   Ενυδρείο 300 λίτρα Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2012 1:20 am

phil99 έγραψε:
τα στιγματα αφτα ειναι απολυτος φυσιολογικα...αααα για τισ πετρεσ τωρα αν θεσ να γινουν ποιο ωραιεσ φτιαξτησ με μεγαλυτερα κενα και βαλε και αλλεσ σε ολο το ενυδρειο..ακομη απο φυτα βαλε βαλισσινεριεσ και ανυμπιεσ..τα δυο αφτα τα ψαρια ειναι melanohromis johani γιατι εχω ακριβωσ τα ιδια

Φίλε μου, δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, αλλά το θέμα αυτό έχει 1+ χρόνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενυδρείο 300 λίτρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: