ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Συμπεριφορα νεογνων (Ν.similis & stappersii)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Συμπεριφορα νεογνων (Ν.similis & stappersii) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμπεριφορα νεογνων (Ν.similis & stappersii)   Συμπεριφορα νεογνων (Ν.similis & stappersii) Icon_minitimeΠαρ Ιουν 10, 2011 10:09 pm

Στο ενυδρειο των 400λιτρων μετά απο αρκετό καιρο ειχα μια νεα φουρνιά μικρων similis. Παράλληλα μερικά απο τα μικρα της 1ης φουρνιας μετακομισαν μαζι με ενα ενηλικο σε μια νεα περιοχή κοχυλιών. Την κατελαβαν και λειτουργουν πλεον σχεδον ανεξαρτητα απο την κεντρικη αποικια που ειναι υπο την επιβλεψη του κυριαρχου αρσενικου. Προφανώς λοιπον σχηματιζεται μια νεα αποικια μεσα στο ιδιο το ενυδρειο. Ειμαι περιεργος να δω τις αντιδρασεις του κυριαρχου αρσενικου απο εδω και στο εξης.
Από την αλλη μερια εχω τα 4 ενηλικα stappersii που εχουν αρκετες ακομα αψημαχιες μεταξύ τους. Μαζί ειναι και 2 μικρα που μου είχε στειλει ο Κλεοβουλος. Αυτό που βλέπω ομως ειναι ότι τα ενηλικα ψαράκια κυνηγανε τα μικρα και τα ανγκαζουν να κρυβονται συνεχεια μεσα στα κοχυλια. Δεν βλεπω ακομα να εχει σχηματιστει "αποικια" και δεν βλεπω κανενα ειδος προστασιας προς τα μικροτερα μελη. Ειναι λογικο αυτό ? Θα αλλαξει η κατασταση μολις γεννησουν τα δικα τους μωρα ? Πολυ ζορικα τα βλέπω αυτά τα stappersii scratch .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμπεριφορα νεογνων (Ν.similis & stappersii)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» N.similis update

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: