ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη)

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
καπτεν χουκ 2
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη)   Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Icon_minitimeΚυρ Απρ 17, 2011 7:34 pm

[size=4]καλησπερα παιδια
θα ηθελα και την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχει να κανει με το νεο προφιλ ενος ενυδρειου
ειμαι απο τους κατοχους ενυδρειου της παλιας σχολης (με πλακακι βυθου και κυκλοφορητες)
το ενυδρειο μου ειναι 140* 40* 60 σαν διασταση ,αλλα ουσιαστικα με ωφελιμο ογκο νερου γυρω στα 230λιτρα αν δεν κανω λαθος ,και με ενα φιλτρο fluval 403
φιλοξενει αφρικανες Acei mculi και Labidochromis Yellow ,ο βυθος εχει ψιλο χαλικι και καποιες πετρες και
αυτο που θελω να κανω λοιπον ειναι το εξης:
α)κατ αρχην να του δωσω οψη Αφρικανικου βυθου με αμμο και πετρες οσο γινεται πιο λιτο
το θεμα της αμμου τωρα (για τους πιο εμπειρους η ερωτηση)να ειναι Αραγινιτης,(μπεζ κατα προτιμηση)απο καποιο καταστημα,η να βρω αμμο θαλασσης καπως χοντοκοκη η μηπως να τα αναμιξω και τα δυο για καποιο λογο;
επειδη δεν υπαρχει η εμπειρια στο θεμα της αμμου φοβαμαι μηπως μου πετρωσει!
β)τα βραχια που θα μπουν μεσα δεν θα παιζουν καθοριστικο ρυθμιστικο ρολο για την σκληροτητα του νερου διοτι ειναι ηδη αρκετα σκληρο ,ομως θα μου αρεσε να ειναι ενα πετρωμα που θα εχει προοπτικη και να το κανει αυτο αλλα κυριως να μπορεσω να δημιουργησω τις καταλληλες φωλιες (παντα αν υπαρχει)
δεν θα ηθελα τη λυση των μεγαλων βοτσαλων που εχουν ογκο και βαρος
γ)λογο μηκους του ενυδρειου θα πρεπει να υπαρχει καποιος κυκλοφορητης η δεν ειναι απαραιτητο πλεον;
δ)το φοντο της πλατης σκεφτομαι να ειναι αφρολεξ διαμορφομενο αλλα μου αρεσε μια ιδεα ενος φιλου που εκανε κατι με ενα υλικο σαν πολυουρεθανη,δεν ειναι τοξικο αυτο;
υπαρχει καποιο συγκεκριμενο υλικο;
ε)και κατι τελευταιο ,η βαση του ενυδρειου εχει μεταλλικο σκελετο και ειναι ντυμενο με μελαμινη ετσι ωστε να εξηπηρετει ενα ντουλαπι, της αναγκες του ενυδρειου και ενα ντουλαπι σαν αποθηκευτικος χωρος.
Η ερωτηση ειναι η εξης: σκεφτομαι να του βαλω ροδακια(αναλογα για το βαρος του φυσικα)ωστε να μπορω να το μετακινω αν χρειαστει,θελω την γνωμη σας.
ευχαριστω εκ των προτερων
Διονυσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη)   Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Icon_minitimeΤετ Απρ 20, 2011 10:58 pm

καπτεν χουκ 2 έγραψε:
[size=4]καλησπερα παιδια
θα ηθελα και την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχει να κανει με το νεο προφιλ ενος ενυδρειου
ειμαι απο τους κατοχους ενυδρειου της παλιας σχολης (με πλακακι βυθου και κυκλοφορητες)
το ενυδρειο μου ειναι 140* 40* 60 σαν διασταση ,αλλα ουσιαστικα με ωφελιμο ογκο νερου γυρω στα 230λιτρα αν δεν κανω λαθος ,και με ενα φιλτρο fluval 403
φιλοξενει αφρικανες Acei mculi και Labidochromis Yellow ,ο βυθος εχει ψιλο χαλικι και καποιες πετρες και
αυτο που θελω να κανω λοιπον ειναι το εξης:
α)κατ αρχην να του δωσω οψη Αφρικανικου βυθου με αμμο και πετρες οσο γινεται πιο λιτο
το θεμα της αμμου τωρα (για τους πιο εμπειρους η ερωτηση)να ειναι Αραγινιτης,(μπεζ κατα προτιμηση)απο καποιο καταστημα,η να βρω αμμο θαλασσης καπως χοντοκοκη η μηπως να τα αναμιξω και τα δυο για καποιο λογο;Αν εχεις χαμηλες σκληροτητες και πεχα καλο ειναι να βαλεις αραγωνιτη τον οποιο μπορεις να το αναμιξεις με χαλαζιακη αμμο η αμμο θαλασσης για πιο ομορφο αποτελεσμα...Αν ομως ειναι υψηλες οι σκληροτητες τοτε βαλε μονο χαλαζιακη αμμο η αμμο θαλασσης που ειναι ακομα πιο φθηνη(μονο να την πλυνεις πολυ καλα)..ασε που και ο αραγωνιτης ειναι ακριβος

επειδη δεν υπαρχει η εμπειρια στο θεμα της αμμου φοβαμαι μηπως μου πετρωσει!Η αμμος θαλασσης δεν πετρωνει οποτε μην την φοβασαι!
β)τα βραχια που θα μπουν μεσα δεν θα παιζουν καθοριστικο ρυθμιστικο ρολο για την σκληροτητα του νερου διοτι ειναι ηδη αρκετα σκληρο ,ομως θα μου αρεσε να ειναι ενα πετρωμα που θα εχει προοπτικη και να το κανει αυτο αλλα κυριως να μπορεσω να δημιουργησω τις καταλληλες φωλιες (παντα αν υπαρχει)
δεν θα ηθελα τη λυση των μεγαλων βοτσαλων που εχουν ογκο και βαρος Ολα τα πετρωματα εχουν βαρος..αν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες που θα παρεις θα σου ανεβασουν λιγο ακομα τις σκληροτητες αν δεν ειναι ασβεστολιθικες τοτε δεν θα υπαρχει θεμα!
γ)λογο μηκους του ενυδρειου θα πρεπει να υπαρχει καποιος κυκλοφορητης η δεν ειναι απαραιτητο πλεον;Μια χαρα θα ειναι κυκλοφορια πιστευω τωτα αν δεις στην πορεια νεκρα σημεια στην επιφανεια του νερου η μεσα στο ενυδρειο τοτε βαλε!
δ)το φοντο της πλατης σκεφτομαι να ειναι αφρολεξ διαμορφομενο αλλα μου αρεσε μια ιδεα ενος φιλου που εκανε κατι με ενα υλικο σαν πολυουρεθανη,δεν ειναι τοξικο αυτο; http://cich.forumchti.com/t567-topic http://cich.forumchti.com/t1471-topic Παρε καμια ιδεα απο αυατα λινκ αλλλα θα βρει και αλλα στο νετ
υπαρχει καποιο συγκεκριμενο υλικο;
ε)και κατι τελευταιο ,η βαση του ενυδρειου εχει μεταλλικο σκελετο και ειναι ντυμενο με μελαμινη ετσι ωστε να εξηπηρετει ενα ντουλαπι, της αναγκες του ενυδρειου και ενα ντουλαπι σαν αποθηκευτικος χωρος.
Η ερωτηση ειναι η εξης: σκεφτομαι να του βαλω ροδακια(αναλογα για το βαρος του φυσικα)ωστε να μπορω να το μετακινω αν χρειαστει,θελω την γνωμη σας.
ευχαριστω εκ των προτερων Προσωπικα δεν θα το εκανα..το φοβαμαι! θα ειναι ηδη βαρυ το ενυδρειο απο νερο την βαση συν τις πετρες που θα βαλεις φοβαμαι μην σου κανει καμια κοιλια και τρεχεις μετα...βεβαια δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω δεν θα το εκανα! Ποσα ποδια εχει η βαση?
Διονυσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
καπτεν χουκ 2
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη)   Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη) Icon_minitimeΠεμ Απρ 21, 2011 12:50 am

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
η βαση μου εχει 6 ποδια βιδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφρικανικο ενυδρειο (απο την αρχη)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: