ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ανθρακας!!!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 3:45 am

ειχα μια ασθενεια στο ενυδρειο μου και μου ειπαν να βαλω ανθρακα για να καθαρισει και να το αφησω και μετα θα μου κανει το νερο διαυγες!!!!τι λετε ειναι σωστο και αν οχι τι επιπτωσεις εχεις??? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 9:50 am

Έριξες κάποιο φάρμακο μέσα!Τι ασθένεια είχες;Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;Με το να βάλεις κακό δεν μπορείς να κάνεις!Απλά βάλε άστο λίγο καιρό και μετά πέτα τον μιας και λέγεται ότι μετά από κάποιο καιρό ότι έχει μαζέψει το ξερνάει! GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 12:33 pm

κοβοντουσαν τα πτεριγια απο 2 ψαρια εκανα φαρμακευτικι αγωγη 7 μερες και εχω τον ανθρακα 2 εβδομαδες τωρα...ασε που εχς παρει πετρες απο παραλια και η μια μου εχει γινει μπλε!!!!αυτο απο που να προερχετε?????ξερετε????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 3:31 pm

Τον ανθρακα βγαλτον τον εχεις πολυ καιρο μεσα!τον ανθρακα μετα απο 4-5 μερες τον βγαζουμε γιατι μετα αποβαλλει οτι εχει τραβηξει οπως σωστα ειπε ο φιλος Crazy_ Beaver!

Τι φαρμακο ειχες ριξει?
πες μας τι ψαρια εχεις μεσα?
Συνθηκες?
Παραμετροι μερου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 1:42 am

ειχα ασθενεια με το ονομα vitiligo"σαπιζουν τα πτεριγια"και απο φαρμακα τους εβαλα σε χαπι "jbl furanol 2"και σε υγρο"ektol fluid" τα ψαρια παντος ειναι μια χαρα!!!εχω κυχλιδες λιμνης μαλαουη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 2:01 am

αυτην την ασθενεια ειχα
http://cich.forumchti.com/t632-topic
και μου κανει εντιποση γιατι αλαζω το 20%του νερου καθε εβδομαδα!!!!εχω 100λιτρα και εχω 6 κυχλιδες τα ειδη δεν τα ξερω!και ενα πλεκο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 9:59 am

gogolias έγραψε:
αυτην την ασθενεια ειχα
http://cich.forumchti.com/t632-topic
και μου κανει εντιποση γιατι αλαζω το 20%του νερου καθε εβδομαδα!!!!εχω 100λιτρα και εχω 6 κυχλιδες τα ειδη δεν τα ξέρω!και ενα πλεκο


Ωχ!!! 6 κιχλίδες σε 100 λίτρα από διάφορα είδη και μαζί με Πλέκο!!!!!!!!!!!!!!! Αν σου έδωσε κάποιος συμβουλή για να το στήσεις wanker wanker !!!! afro afro


Για βάλε καμια φώτο να δούμε τι παίζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 11:31 am

gogolias έγραψε:
εχω 100λιτρα και εχω 6 κυχλιδες τα ειδη δεν τα ξερω!και ενα πλεκο

Αυτός είναι ο πιθανότερος λόγος που είχες αυτή την ασθένεια.
Αυτή προκαλείται κυρίως απο υπερβολικό στρές σε συνδυασμό με άσχημες συνθήκες.

Έχοντας 6 αφρικάνες και 1 πλέκο και 100 λίτρα, δεν χρειάζεται καν να δούμε το ενυδρείο για να καταλάβουμε ότι αυτό οφείλεται για την ασθένεια.
Επίσης, αν κατάφερες να περάσεις την ασθένεια "αναίμακτα", όσο μένει αυτό το setup στο ενυδρείο σου, αναμφίβολα θα σου ξαναεμφανιστεί.

Για να μην ξανα έχεις παρόμοια προβλήματα, θα πρέπει να αλλάξεις τα πάντα και να ξεκινήσεις κάτι νεό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 1:27 pm

μαλιστα!!!!!υπαρχη κανενας αλλος τροπος...Π.Χ κανενα φαρμακο για το στρες(που εχω ακουσει)αν το γεμισο με πετρες για να εχουνε πολες κρυψωνες?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 5:22 pm

Φάρμακο υποκατάστατο του χώρου δεν υπάρχει ακόμα! affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 11, 2011 11:36 pm

Moutralewn έγραψε:


Αυτός είναι ο πιθανότερος λόγος που είχες αυτή την ασθένεια.
Αυτή προκαλείται κυρίως απο υπερβολικό στρές σε συνδυασμό με άσχημες συνθήκες.

Έχοντας 6 αφρικάνες και 1 πλέκο και 100 λίτρα, δεν χρειάζεται καν να δούμε το ενυδρείο για να καταλάβουμε ότι αυτό οφείλεται για την ασθένεια.
Επίσης, αν κατάφερες να περάσεις την ασθένεια "αναίμακτα", όσο μένει αυτό το setup στο ενυδρείο σου, αναμφίβολα θα σου ξαναεμφανιστεί.

Για να μην ξανα έχεις παρόμοια προβλήματα, θα πρέπει να αλλάξεις τα πάντα και να ξεκινήσεις κάτι νεό.

Συμφωνω απολυτα με τον Ιασωνα!!!
Για μενα ξεκινησε κατι καινουριο!
Οταν λες οτι εχεις αφρικανες φανταζομαι ειναι Malawi....τα 100 λιτρα ειναι απαγορευτικα για κιχλιδες Malawi
ανετα μπορεις να βαλεις κατι απο την λιμνη Tanganyika!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2011 1:09 pm

μαλιστα....τι θα τα κανω ρε παιδια τα ψαρακια μου....θα τα πεταξω affraid παντος εγω θα το προσπαθησω οσο μπορω!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΣαβ Μαρ 12, 2011 2:10 pm

Αγαπητέ δεν έχει νόημα να το προσπαθείς!Ποτέ σε αυτά τα λίτρα με αυτά τα ψάρια δεν θα δείς προκοπή ούτε και την όμορφιά τους αφού ποτέ δεν θα σου δείξουν την συμπεριφορά τους!Καλύτερα είναι να μας βάλεις καμιά φώτο να δούμε τι ψάρια έχεις και να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις σε κάποιον που θα μπορέσει να τους προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες!Μετά θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις ψάρια κατάλληλα για το ενυδρείο σου!Αν θές ν μείνεις Αφρική θα πρότεινα κάτι από λίμνη ταγκανίκα ή κοχυλόψαρα ή οριακά ένα ζευγάρι πετρόψαρα!Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου!Απλά κοίτα να μην καταλήξεις να εγκαταλείψεις το χόμπι όπως κάνουνε αρκετοί λόγο λάθος επιλογών!Εδώ μέσα υπάρχει πολύ γνώση και όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν να φτιάξεις κάτι καλό!Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 1:42 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 1:23 pm

μαλλον θα βρω να δωσω τα 2 ψαρακια οποτε θα μεινω με 2 ζευγαρια και το πλεκο...πιστευω οτι θα ειναι λιγο καλητερα θα προστεσω και περισοτερες πετρες για περισοτερες κρυψωνες!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 2:38 pm

Τα δύο ζευγάρια που έχεις ποια ψάρια είναι; Από τις φώτο το ένα είναι κάποιο είδος hap λογικά, αυτά με τα κίτρινα πτερύγια είναι psedotropheus acei το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω!

Πάντως νομίζω ότι και πάλι δεν θα δεις προκοπή!Εν το μεταξύ έχεις μπλέξει φυτοφάγα με χορτοφάγα ψάρια οπότε είναι μπέρδεμα στο τι θα τα ταΐζεις! Εγώ προτείνω να τα δώσεις όλα και να το στήσεις ταγκανίκα ή να πας σε ποιο μεγάλο ενυδρείο με σωστή ψαροσύνθεση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogolias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
gogolias


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 41
Τόπος : αθηνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 4:21 pm

θα κρατισω το ζευγαρι με τα psedotropheus acei (αυτα ειναι το εψαξα)και το αλλο ζευγαρι ειναι το κιτρινο(ειναι ιδιο με Labidochromis Caeruleus χωρις τα μαυρα πτεριγια)θελω να σας ευχαριστισω πολυ για της πληροφοριες που μου δινετε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΤετ Μαρ 16, 2011 10:19 am

gogolias έγραψε:
θα κρατισω το ζευγαρι με τα psedotropheus acei (αυτα ειναι το εψαξα)και το αλλο ζευγαρι ειναι το κιτρινο(ειναι ιδιο με Labidochromis Caeruleus χωρις τα μαυρα πτεριγια)θελω να σας ευχαριστισω πολυ για της πληροφοριες που μου δινετε!!!

Αυτά θέλουν λίγο προσοχή;Δεν είμαι εξπέρ στην αναγνώριση ειδών οπότε είναι καλύτερα να βάλεις καμια φώτο πιο καλή για να φαίνονται καλύτερα και να μας πουν οι γνώστες περί τι είδους πρόκειται και εύχομαι να μην έχει κάποιο υβρίδιο!

Πάντως να ξέρεις ότι κάνεις λάθος με την επιλογή σου και θα βασανιστείς και εσύ και τα ψαράκια σου!Αυτά από εμένα!

kinezos kinezos kinezos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ανθρακας!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ανθρακας!!!!   ανθρακας!!!! Icon_minitimeΣαβ Μαρ 19, 2011 8:33 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Πάντως νομίζω ότι και πάλι δεν θα δεις προκοπή!Εν το μεταξύ έχεις μπλέξει φυτοφάγα με χορτοφάγα ψάρια οπότε είναι μπέρδεμα στο τι θα τα ταΐζεις! Εγώ προτείνω να τα δώσεις όλα και να το στήσεις ταγκανίκα ή να πας σε ποιο μεγάλο ενυδρείο με σωστή ψαροσύνθεση!

yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
ανθρακας!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: