ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Υβριδισμός ανα ειδη

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υβριδισμός ανα ειδη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υβριδισμός ανα ειδη   Υβριδισμός ανα ειδη Icon_minitimeΤρι Φεβ 01, 2011 1:54 am

Γεια σας!Θα μπορουσε καποιος να μας πει αναλυτικα ποια ειδη mbuna υβριδιζουν με ποια ωστε να αποφευγοντε?Ειδος με ειδος.Θα βοηθουσε πολλους πιστευω να υπηρχε μια τετοια λιστα ....
Πχ... Labidochromis Caeruleus με Pseudotropheus Socolofi.
Ευχαριστω πολυ!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Υβριδισμός ανα ειδη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υβριδισμός ανα ειδη   Υβριδισμός ανα ειδη Icon_minitimeΠαρ Φεβ 18, 2011 4:15 pm

Ο υβριδισμός δεν είναι κάτι που το βάζεις στα στενά πλαίσια μιας λίστας.
Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα είδη που υβριδίζουν και άλλα που δεν υβριδίζουν.

Η θεωρία λέει ότι αν περιορίσεις σε ένα ενυδρείο ψάρια διαφορετικών ειδών και φύλλων, με το δεδομένο όμως ότι έχουν ακριβώς τις ίδιες αναπαραγωγικές συνήθειες, κάποια στιγμή θα ζευγαρώσουν.
Υπάρχουν βέβαια κάποια είδη (όπως τα Socolofi) τα οποία, έχει παρατηρηθεί, ότι υβριδίζουν πολύ πιο εύκολα με άλλα είδη, απο ότι π.χ. τα Acei, τα maingano κλπ.
Αν π.χ. βάλουμε σε ένα ενυδρείο 1 αρσενικό Acei και 2-3 θηλυκά maingano, μπορεί να αργήσουν να ζευγαρώσουν αλλά σε βάθος χρόνου, η θεωρία λέει ότι θα γίνει.

Έτσι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βασιζόμαστε σε εμπειρίες χομπυστών οι οποίοι την έχουν "πατήσει" και να συνεχίζουμε απο εκεί.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Περιστατικά τα οποία έχω δει/ξέρω/έχω ακούσει είναι και αφορoύν είδη διαφορετικών οικογενειών είναι:
  • Ps socolofi με Labido
  • Ps Zebra με Maingano
  • Ps Red Zebra με Labido


Απο εκεί και πέρα, είναι επίσης επίφοβα για υβριδισμό ο συνδυασμός ειδών της ίδιας οικογένειας(π.χ. Labido Mbamba με Yellow Labido, Afra White top με afra red top/cobue κλπ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υβριδισμός ανα ειδη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: