ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ενεργος ανθρακας

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 9:10 am

Καλημερα. Εχω ενα ενυδρειο 260 λιτρα περιπου και εχω προς το παρον 5 αφρικανες μαλαουι. Ειναι τωρα σε λειτουργεια 15 ημερες. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο jbl 1500. Στο κατω καλαθακι εχω siporax, στα αλλα 3 απο πανω του μπλε σφουγκαρια και στο πανω μερος εχω βαλει υαλοβαμβακα. Σε ενα πετ μου ειπαν να του βαλω και ενεργο ανθρακα μαρκας kENT γιατι αυτο ειναι καλο για το νερο του ενυδρειου και να μου φυγει και καποια μικρη θολουρα που εχω (ιδικα οταν το κοιταζω απο το πλαι) και μετα απο λιγο καιρο να αντικαταστησω ολα τα σφουγκαρια σταδιακα με siporax για να φταχτει η βιολογια του ενυδρειου. Θελω την βοηθεια σας γιατι ακουω διαφορες γνωμες γενικα για το φιλτρο. Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 9:38 am

pantska έγραψε:
Καλημερα. Εχω ενα ενυδρειο 260 λιτρα περιπου και εχω προς το παρον 5 αφρικανες μαλαουι. Ειναι τωρα σε λειτουργεια 15 ημερες. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο jbl 1500. Στο κατω καλαθακι εχω siporax, στα αλλα 3 απο πανω του μπλε σφουγκαρια και στο πανω μερος εχω βαλει υαλοβαμβακα. Σε ενα πετ μου ειπαν να του βαλω και ενεργο ανθρακα μαρκας kENT γιατι αυτο ειναι καλο για το νερο του ενυδρειου και να μου φυγει και καποια μικρη θολουρα που εχω (ιδικα οταν το κοιταζω απο το πλαι) και μετα απο λιγο καιρο να αντικαταστησω ολα τα σφουγκαρια σταδιακα με siporax για να φταχτει η βιολογια του ενυδρειου. Θελω την βοηθεια σας γιατι ακουω διαφορες γνωμες γενικα για το φιλτρο. Ευχαριστω πολυ


καλημερα και καλος ηρθες!!!! δεν θα ακουσεις διαφορες γνωμες εδω οπως γινετε στα πετ σοπ θα ακουσεις τα σωστα απο ατομα που θελουν να βοηθησουν και οχι να πουλησουν.
ο ανθρακας αν δεν εχει προβληματα το ενυδρειο δεν χρειαζεται, και η θολουρα φευγει μονη της και βοηθανε τα σφουγγαρια σε αυτο.
παμε τωρα στο πιο βασικο. πριν 15 μερες πηρες το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια και τα εβαλες ολα μαζι σε λειτουργεια???
το φιλτρο σου και κατα συνεπεια το νερο του ενυδρειου περασε την διαδικασια του στρωσιματος??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 10:06 am

thanasis76 έγραψε:
pantska έγραψε:
Καλημερα. Εχω ενα ενυδρειο 260 λιτρα περιπου και εχω προς το παρον 5 αφρικανες μαλαουι. Ειναι τωρα σε λειτουργεια 15 ημερες. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο jbl 1500. Στο κατω καλαθακι εχω siporax, στα αλλα 3 απο πανω του μπλε σφουγκαρια και στο πανω μερος εχω βαλει υαλοβαμβακα. Σε ενα πετ μου ειπαν να του βαλω και ενεργο ανθρακα μαρκας kENT γιατι αυτο ειναι καλο για το νερο του ενυδρειου και να μου φυγει και καποια μικρη θολουρα που εχω (ιδικα οταν το κοιταζω απο το πλαι) και μετα απο λιγο καιρο να αντικαταστησω ολα τα σφουγκαρια σταδιακα με siporax για να φταχτει η βιολογια του ενυδρειου. Θελω την βοηθεια σας γιατι ακουω διαφορες γνωμες γενικα για το φιλτρο. Ευχαριστω πολυ


καλημερα και καλος ηρθες!!!! δεν θα ακουσεις διαφορες γνωμες εδω οπως γινετε στα πετ σοπ θα ακουσεις τα σωστα απο ατομα που θελουν να βοηθησουν και οχι να πουλησουν.
ο ανθρακας αν δεν εχει προβληματα το ενυδρειο δεν χρειαζεται, και η θολουρα φευγει μονη της και βοηθανε τα σφουγγαρια σε αυτο.
παμε τωρα στο πιο βασικο. πριν 15 μερες πηρες το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια και τα εβαλες ολα μαζι σε λειτουργεια???
το φιλτρο σου και κατα συνεπεια το νερο του ενυδρειου περασε την διαδικασια του στρωσιματος??

Καλημερα. Καλως σας βρηκα. Το ενυδρειο το ειχα στρωσει λογικα πριν βαλω τις αφρικανες (5 ψαρια) μεσα με denitrol (βακτηρια) για 10 ημερες (στρωσιμο). Μετα εβαλα τα ψαρια μεσα και τα εχω τωρα 15 ημερες ακομα απο τισ 10 ημερες. Η θολουρα ειναι η ιδια τις 10 τελευταιες ημερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 10:33 am

[quote="pantska"]
thanasis76 έγραψε:
pantska έγραψε:
Καλημερα. Εχω ενα ενυδρειο 260 λιτρα περιπου και εχω προς το παρον 5 αφρικανες μαλαουι. Ειναι τωρα σε λειτουργεια 15 ημερες. Το φιλτρο ειναι εξωτερικο jbl 1500. Στο κατω καλαθακι εχω siporax, στα αλλα 3 απο πανω του μπλε σφουγκαρια και στο πανω μερος εχω βαλει υαλοβαμβακα. Σε ενα πετ μου ειπαν να του βαλω και ενεργο ανθρακα μαρκας kENT γιατι αυτο ειναι καλο για το νερο του ενυδρειου και να μου φυγει και καποια μικρη θολουρα που εχω (ιδικα οταν το κοιταζω απο το πλαι) και μετα απο λιγο καιρο να αντικαταστησω ολα τα σφουγκαρια σταδιακα με siporax για να φταχτει η βιολογια του ενυδρειου. Θελω την βοηθεια σας γιατι ακουω διαφορες γνωμες γενικα για το φιλτρο. Ευχαριστω πολυ


καλημερα και καλος ηρθες!!!! δεν θα ακουσεις διαφορες γνωμες εδω οπως γινετε στα πετ σοπ θα ακουσεις τα σωστα απο ατομα που θελουν να βοηθησουν και οχι να πουλησουν.
ο ανθρακας αν δεν εχει προβληματα το ενυδρειο δεν χρειαζεται, και η θολουρα φευγει μονη της και βοηθανε τα σφουγγαρια σε αυτο.
παμε τωρα στο πιο βασικο. πριν 15 μερες πηρες το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια και τα εβαλες ολα μαζι σε λειτουργεια???
το φιλτρο σου και κατα συνεπεια το νερο του ενυδρειου περασε την διαδικασια του στρωσιματος??[/quot

Καλημερα. Καλως σας βρηκα. Το ενυδρειο το ειχα στρωσει λογικα πριν βαλω τις αφρικανες (5 ψαρια) μεσα με denitrol (βακτηρια) για 10 ημερες (στρωσιμο). Μετα εβαλα τα ψαρια μεσα και τα εχω τωρα 15 ημερες ακομα απο τισ 10 ημερες. Η θολουρα ειναι η ιδια τις 10 τελευταιες ημερες.

μετρησεις εχεις κανει ?? ΝΟ2... ΝΟ3... ΝΗ3-4.... ???
το πιο πιθανο ειναι, ασχετα με την θολουρα το ενυδρειο να μην εχει στρωσει και να κυνδινευουν τα ψαρακια σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 10:42 am

Μετρησεις ΝΗ3 και ΝΗ4 εχω κανει και βρισκομε προς το ιδανικο. Οχι τελειο.
Επισης ΡΗ ειμαι στο 8 με 8,5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 10:59 am

pantska έγραψε:
Μετρησεις ΝΗ3 και ΝΗ4 εχω κανει και βρισκομε προς το ιδανικο. Οχι τελειο.
Επισης ΡΗ ειμαι στο 8 με 8,5

σεβομαι την απαντηση σου αλλα μπορεις να μας γραψεις τις μετρησεις σου???
δεν προσπαθω να σε προσβαλω αλλα να προλαβω τυχον αρρωστιες στα ψαρια σου και γενικα στεναχωριες στο ενυδρειο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:17 am

Δεν εχω τετοια προβληματα.
Για αυτο και σε ευχαριστω.
Τωρα που εκανα μετρησεις (sera υγρο) βρηκα ΝΗ3-4 περιπου 0,3 mg/l kai ΡΗ 8,2 περιπου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:22 am

Να μια εικονα του ενυδρειου μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:24 am

pantska έγραψε:
Δεν εχω τετοια προβληματα.
Για αυτο και σε ευχαριστω.
Τωρα που εκανα μετρησεις (sera υγρο) βρηκα ΝΗ3-4 περιπου 0,3 mg/l kai ΡΗ 8,2 περιπου

εικονα μπορει να μην βλεπω αλλα η μετρηση δεν ειναι καλη αμμωνια θα επρεπε να εχεις μηδεν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:28 am

Προσπαθω να βαλω εικονα αλλα δρν καταλαβαινω γιατι δεν μπορω. Μετην αμωνια τη κανουμε? Το τεστ λεει μειωση τροφης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:33 am

pantska έγραψε:
Προσπαθω να βαλω εικονα αλλα δρν καταλαβαινω γιατι δεν μπορω. Μετην αμωνια τη κανουμε? Το τεστ λεει μειωση τροφης.

κανεις αλλαγες νερου μεγαλες, και κανεις ολες τις μετρησεις για να δουμε αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο...
η αμμωνια καταστρεφει τα ψαρια οσο αυξανεται στο νερο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:36 am

Μου ειπαν να κανω πανω στον μηνα το 1/3 αλλα θελω αρκετες ημερες ακομα. Ειναι σωστο αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:44 am

pantska έγραψε:
Μου ειπαν να κανω πανω στον μηνα το 1/3 αλλα θελω αρκετες ημερες ακομα. Ειναι σωστο αυτο?

οταν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο και το στρωνουμε με ψαρια μεσα ( μεθοδος τον πετ ) τοτε καθε μερα πρεπει να κανουμε αλλαγες νερου 50% και να μετραμε καθε μερα το νερο με τεστ...
αλλιως τα ψαρακια pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:52 am

Ok ευχαριστω Δηλαδη κανω αλλαγες ωσπου να στρωσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 2:08 pm

pantska έγραψε:
Ok ευχαριστω Δηλαδη κανω αλλαγες ωσπου να στρωσει.

ναι!! καθημερινες αλλαγες, λιγο ταισμα, και μετρησεις για να δεις ποτε ειναι ετοιμο και στρωμενο..
καλο κουραγιο.. Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 2:18 pm

Θα πρέπει επίσης να μετρήσεις και τα ΝΟ2 και ΝΟ3.

Όταν το ΝΟ2 είναι μετρήσιμο τότε δεν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο.
Μόνο όταν μηδενιστεί το ΝΟ2 και αυξηθεί πολύ το ΝΟ3, έχει στρώσει το ενυδρείο.

Οπότε, με την μέθοδο που ακολούθησες, κάνεις αυτό που σου είπε ο Θανάσης παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantska
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pantska


Αριθμός μηνυμάτων : 24

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 3:58 pm

OK ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 7:20 pm

Moutralewn έγραψε:
Θα πρέπει επίσης να μετρήσεις και τα ΝΟ2 και ΝΟ3.

Όταν το ΝΟ2 είναι μετρήσιμο τότε δεν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο.
Μόνο όταν μηδενιστεί το ΝΟ2 και αυξηθεί πολύ το ΝΟ3, έχει στρώσει το ενυδρείο.

Οπότε, με την μέθοδο που ακολούθησες, κάνεις αυτό που σου είπε ο Θανάσης παραπάνω.

ή βάζεις άμεσα "μπόλι" στο φίλτρο σου, απο υγιές ενυδρείο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ενεργος ανθρακας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενεργος ανθρακας   Ενεργος ανθρακας Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 11:13 pm

Σου τα ειπαν ολα τα παιδια!
Κρατα μας ενημερους!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Ενεργος ανθρακας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: