ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chief
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 29
Τόπος : Νάουσα

Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου   Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 2:20 pm

Γεια σας παιδια....ειμαι καινουριος σε αυτο το φορουμ και ουσιαστικα τωρα εχω ξεκινησει να στηνω το πρωτο μου ενυδρειο.....το προβλημα ειναι οτι ειμαι εντελως αρχαριος και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.Μεχρι στιγμης εχω το ενυδρειο μου(112 λιτρα),εχω παρει εναν θερμοστατη 100 βατ, εξωτερικο φιλτρο(EHEIM 2213),πετραδακια και διακοσμιτικα.....
1.Τι πρεπει να ριξω στο νερο πριν το βαλω μεσα?
2.Εχω δει σε βιντεο να βαζουν στο φιλτρο ενα υγρο στα σφουγγαρια του πριν δουλεψει...τι ακριβως ειναι αυτο?
3.ποσο καιρο πρεπει να αφησω το ενυδρειο να δουλεψει αδειο?
4.τι πρεπει να ριχνω στο νερο ωστε να διατηρουνται σταθερα τα διαφορα χαρακτηριστικα του?
5.πριν στησω αυτο το ενυδρειο ειχα ενα πολυ μικρο στο οποιο συχνα μου πεθαιναν τα ψαρια Sad (ξεφτουσανε και επειτα πεθαιναν).τι πρεπει να κανω ωστε να μην συμβενει αφτο?
6.τι πρεπει να κανω ωστε να το συντηρισω?

Θεωρω ολες τις αποψεις που θα δωθουν πολυτιμες καθως δεν γνωριζω και πολλα οπως βλεπετε......ευχαριστω..... victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου   Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 5:43 pm

καταρχιν πριν μιλησουμε για το τι θα βαλεις μεσα απο διακοσμιση, πετραδακια κτλ θα πρεπει να μας πεις για τα ψαρια που εχεις αποφασισει να βαλεις.....
Θα βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο, ουδετερο ή σκληρο..... Επισης θα βαλεις ψαρια που θελουν αμμο ή χαλίκι ? Τα πετραδακια που διαλεξες ειναι ουδετερα για να μην επηρεαζουν τις παραμετρους του νερου ?
Κατα δευτερον
1) το ενυδρειο (ή μαλλον καλυτερα το φιλτρο) πριν βαλεις μεσα ζωντανα θα πρεπει να το στρωσεις..... Διαβασε εδω & εδω.
2)Αυτο που εχεις δει ειναι τα "ζωντανα" βακτηρια που υποτιθεται οτι βοηθουν στο στρωσιμο του φιλτρου..... Μην περιμενεις θαυματα παντως μια και η χρησιμοτητα τους ειναι αμφιλεγομενη...
3) Το ενυδρειο θα το γεμισεις και αφου το στρωσεις (βλ. παρ1) θα μπορεσεις να βαλεις μεσα ψαρια. Καλο ειναι στην αρχη για κανενα 10ημερο να βαλεις και λιγο ανθρακα μπας και μαζεψει τιποτα βλαβερες ουσιες που τυχον να υπαρχουν...
4) Αυτο εξαρταται απο το τι παραμετρους νερου θελεις οπως ειπαμε και παραπανω. Γινε πιο συγκεκριμενος και τοτε θα το συζητησουμε..... Παντως στο αρχικο γεμισμα οπως και σε καθε αλλαγη νερου θα πρεπει να προσθετεις αντιχλωριο....
5) να εχεις σωστες παραμετρους για τα ψαρια σου .....(οι οποιοι ειναι και διαφορετικοι για το καθε ειδος ψαριου)
6) Εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30% αναλογα και απο τα ψαρια και την ιχθυοφορτωση που θα εχεις.....

Οταν επιλεξεις ψαρια ή καποιον βιοτοπο ξαναρωτα μας.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου   Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου Icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 6:52 pm

imichal έγραψε:
καταρχιν πριν μιλησουμε για το τι θα βαλεις μεσα απο διακοσμιση, πετραδακια κτλ θα πρεπει να μας πεις για τα ψαρια που εχεις αποφασισει να βαλεις.....
Θα βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο, ουδετερο ή σκληρο..... Επισης θα βαλεις ψαρια που θελουν αμμο ή χαλίκι ? Τα πετραδακια που διαλεξες ειναι ουδετερα για να μην επηρεαζουν τις παραμετρους του νερου ?
Κατα δευτερον
1) το ενυδρειο (ή μαλλον καλυτερα το φιλτρο) πριν βαλεις μεσα ζωντανα θα πρεπει να το στρωσεις..... Διαβασε εδω & εδω.
2)Αυτο που εχεις δει ειναι τα "ζωντανα" βακτηρια που υποτιθεται οτι βοηθουν στο στρωσιμο του φιλτρου..... Μην περιμενεις θαυματα παντως μια και η χρησιμοτητα τους ειναι αμφιλεγομενη...
3) Το ενυδρειο θα το γεμισεις και αφου το στρωσεις (βλ. παρ1) θα μπορεσεις να βαλεις μεσα ψαρια. Καλο ειναι στην αρχη για κανενα 10ημερο να βαλεις και λιγο ανθρακα μπας και μαζεψει τιποτα βλαβερες ουσιες που τυχον να υπαρχουν...
4) Αυτο εξαρταται απο το τι παραμετρους νερου θελεις οπως ειπαμε και παραπανω. Γινε πιο συγκεκριμενος και τοτε θα το συζητησουμε..... Παντως στο αρχικο γεμισμα οπως και σε καθε αλλαγη νερου θα πρεπει να προσθετεις αντιχλωριο....
5) να εχεις σωστες παραμετρους για τα ψαρια σου .....(οι οποιοι ειναι και διαφορετικοι για το καθε ειδος ψαριου)
6) Εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30% αναλογα και απο τα ψαρια και την ιχθυοφορτωση που θα εχεις.....



Οταν επιλεξεις ψαρια ή καποιον βιοτοπο ξαναρωτα μας.....

yes yes
Αποφασισε και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις!
Καλο διαβασμα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Ερώτηση για στησιμο ενυδρειου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: