ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αφρικανοσχέδιο

Πήγαινε κάτω 
+6
vag0s
georgetax
chris7
Moutralewn
delta6
Crazy_Beaver
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Δεκ 28, 2010 8:29 pm

Μέτα από αρκετό καιρό επιτέλους ήρθε η ώρα να ξαναποστάρω σε αυτό το θέμα!


Με μεγάλη μου χαρά λοιπόν σας ζητώ την γνώμη σας για το στήσιμο!Από σπηλιές νομίζω έχει αρκετές και οι πέτρες έχουν κολληθεί με σιλικόνη!

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04284x

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04283n

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04282l

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04281i

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04279f

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Dsc04280c
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 11:22 am

Πολυ καλο Λουκα ...
Μπραβο!
Φαινεται οτι εχει σπηλιες,περασματα...περιμενουμε να το δουμε γεματο!!

Με ποσα φιλτρα θα το δουλεψεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 1:58 pm

Από φίλτρα έχω 2 sun sun 1000λ/ω συν το εσωτερικό.Ακόμα υπάρχει ένας κυκλοφορητής sun sun 3000 λίτρα την ώρα ο οποίος σκέφτομαι να ανάβει κάποιες ώρες την ημέρα και τέλος το ψυκτικό έχει μπει με δική του αντλία!


Χρήστο και λοιποί, πώς σας φαίνεται το τανκ μου για τρόφεους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 4:52 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Από φίλτρα έχω 2 sun sun 1000λ/ω συν το εσωτερικό.Ακόμα υπάρχει ένας κυκλοφορητής sun sun 3000 λίτρα την ώρα ο οποίος σκέφτομαι να ανάβει κάποιες ώρες την ημέρα και τέλος το ψυκτικό έχει μπει με δική του αντλία!
Σε ρωτησα γιατι ειδα πολλες εισαγωγες-εξαγωγες διπλα στο εσωτερικο!

Χρήστο και λοιποί, πώς σας φαίνεται το τανκ μου για τρόφεους;

Προσωπικα δν θα εβαζα ποτε σε τετοιο ενυδρειο(τριγωνο) τροφεους λογω χωρου γιατι ειναι πολυ κινητικα ψαρια και κτητικα!
Ας περιμενουμε και την γνωμη των υπολοιπων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 8:04 pm

Θύμησε μου ποιο Trigon είναι.. Αν πρόκειται για το μεγάλο ίσως να μπορούσες να το ρισκάρεις με μια 12άδα, από ένα γένος εννοείται. Θέλει αρκετή σκέψη όμως. Για αυτό όπως λέει και ο Χρήστος, ας ακούσουμε και άλλες γνώμες... Περίεργα ενυδρεία αυτά τα trigon.....

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 8:08 pm

Ναι οντως,
διαστασεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 8:44 pm

Εγώ έχω το μεγάλο! 350 λίτρα , τεταρτοκύκλιο με ακτίνα 87 και 1,20 το μεγαλύτερο μήκος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Δεκ 29, 2010 10:30 pm

Τ ο 1,20 ειναι λιγο οριακο για tropheus..
Μπορεις να βαλεις τρια διαφορετικα μικρα της πετρας αν θελεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 30, 2010 12:46 am

Z.X έγραψε:

Μπορεις να βαλεις τρια διαφορετικα μικρα της πετρας αν θελεις..

thumbup thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 11:46 am

chris7 έγραψε:
Z.X έγραψε:

Μπορεις να βαλεις τρια διαφορετικα μικρα της πετρας αν θελεις..

thumbup thumbup

Καλήμέρα σας και χρόνια πολλά!Μίλησα με διάφορο κόσμο και σχεδόν όλοι μου είπαν πώς τα τρόφεους είναι δύσκολο εγχείρημα και επειδή έχω χορτάσει γκαντεμιά τον τελευταίο καιρό και είναι και ακριβά τα άτιμα είπα να τα αφήσω προς το παρόν.

Πάμε λοιπόν σε νέες ερωτήσεις.Ενας διακαής πόθος μου εδώ και καιρό είναι τα demasoni Είναι και μικρά. affraid affraid affraid Για προτείνεται συγκάτικους;

Ξερω ότι είναι επθετικά συνήθως προς το είδος τους και όχι προς τα άλλα και έχω δεί ότι δουλεύουν με τα labido. Θα μπορούσε να δουλέψει ένα σεταπ με 6-8 demasoni, ενα χαρεμι labido και ένα χαρέμι Acei ή το παρατραβάω.Στο ενυδρείο μέτρησα πάνω από 20 σπηλιες και κάμποσα περάσματα και ίσων να μπορώ να προσθέσω μερικά ακόμα με σωστή μελέτη.Αυτό κάνω τώρα!

Θα μου πείτε εσύ είσαι αδιόρθωτος αλλά εδώ είμαι για να ακούσω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 1:58 pm

Προσωπικα στο trigon θα επαιζα μονο με 2 ειδη λογω των περιεργων διαστασεων που εχει!
Και θα προτιμουσα demasoni με labido με καθε επιφυλαξη επειδη οι αποψεις διιστανται για την συγκατοικηση κι αλλου ειδους
με demasoni!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 5:00 pm

Εγώ λέω να το επιχειρίσω με τα τρία είδη και αν δεν πετύχει να βγεί το ένα και να μείνουν τα οι διάολοι με τους κιτρινιαρηδες!Για το τρίτο μου αρέσουν τα white top αλλά και τα yelow top.Έξαρτάται και τί θα βρώ βέβαια!Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 8:01 pm

Εγω θα εβαζα,chalinochromis brichardi,Neolamprologus leleupi,και ενα χαρεμακι multi η smilis με πολλα κοχυλια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 31, 2010 9:31 pm

Z.X έγραψε:
Εγω θα εβαζα,chalinochromis brichardi,Neolamprologus leleupi,και ενα χαρεμακι multi η smilis με πολλα κοχυλια..

Όμορφη η πρότασή σου αλλά επέτρεψε μου να την έχω στα υπόψη μου για κάποιο μελλντικό setup μιας και είδη φιλοξενώ κοχυλόψαρα στο μικρό μου ενυδρείο

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 02, 2011 3:34 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Εγώ λέω να το επιχειρίσω με τα τρία είδη και αν δεν πετύχει να βγεί το ένα και να μείνουν τα οι διάολοι με τους κιτρινιαρηδες!Για το τρίτο μου αρέσουν τα white top αλλά και τα yelow top.Έξαρτάται και τί θα βρώ βέβαια!Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;

Με τρομαζουν οι πετρες (εαν δεν ειναι κολημενες). Θα ηθελα να μου πεις πως θα βγαλεις το τριτο ειδος εαν δεις οτι δεν λειτουργει καλα μεσα στο ενυδρειο; Στο δικο μου δεν μπορω να σκεφτω εναν τροπο για να βγαλω ψαρι ζωντανο απο μεσα (εκτος και εαν βγαλω ολες τις πετρες και ριξω την σταθμη στα 2 εκατοστα, δηλαδη μιλαμε για πληρες 8ωρο δουλεια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Ιαν 03, 2011 10:07 am

orck έγραψε:
Crazy_Beaver έγραψε:
Εγώ λέω να το επιχειρίσω με τα τρία είδη και αν δεν πετύχει να βγεί το ένα και να μείνουν τα οι διάολοι με τους κιτρινιαρηδες!Για το τρίτο μου αρέσουν τα white top αλλά και τα yelow top.Έξαρτάται και τί θα βρώ βέβαια!Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;

Με τρομαζουν οι πετρες (εαν δεν ειναι κολημενες). Θα ηθελα να μου πεις πως θα βγαλεις το τριτο ειδος εαν δεις οτι δεν λειτουργει καλα μεσα στο ενυδρειο; Στο δικο μου δεν μπορω να σκεφτω εναν τροπο για να βγαλω ψαρι ζωντανο απο μεσα (εκτος και εαν βγαλω ολες τις πετρες και ριξω την σταθμη στα 2 εκατοστα, δηλαδη μιλαμε για πληρες 8ωρο δουλεια).

Οι πέτρες είναι κολημένες και μάλιστα πολύ καλά αφού καήκαμε ήδη μία φορά. Όσο για το πώς θα βγάλω το τρίτο είδος σκεφτόμουν απόχη και αιφνιδίασμός το βράδυ ή την λύση της παγίδας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Ιαν 05, 2011 8:09 pm

Crazy_Beaver έγραψε:

Οι πέτρες είναι κολημένες και μάλιστα πολύ καλά αφού καήκαμε ήδη μία φορά. Όσο για το πώς θα βγάλω το τρίτο είδος σκεφτόμουν απόχη και αιφνιδίασμός το βράδυ ή την λύση της παγίδας!


Δυο συμβουλες βγαλμενες από την πειρα μου, αν δεν είναι αργα.
Α) Μην στηριζεσαι και τοσο πολύ στη σιλικονη για να κανεις την κατασκευη σου στερεη, με αλλα λογια μην το παρακανεις με τη σιλικονη.
Β) Χρησιμοποιησε πιο μεγαλες πετρες τουλαχιστον στη βαση, πετρες γυρω στα 8-10 κιλα κάθε μια, ετσι θα εχεις τρια πλεονεκτηματα.
1. Στερεη κατασκευη, και από τη στιγμη που εχεις το πλεονεκτημα να στηρίξεις πετρες στα πισω-πλαινα του ενυδρειου σου δεν εχεις αναγκη σταλα σιλικονης.
2. Μεγαλες και ανετες φωλιες για τα ενηλικα αρσενικα του κάθε ειδους που θα εχεις.
3. Πολύ καλη κυκλοφορία του νερου μεσα από τις πετρες, αλλα και πολύ ευκολο καθαρισμα του ενυδρειου σου από τις ακαθαρσιες που συσσωρεύονται μες τις πετρες.
Αν αφησεις ετσι τις πετρες δεν φανταζεσαι τι μπιχλα θα μαζευτει μετα από ένα χρονο αναμεσα στις πετρες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 06, 2011 12:27 am

GeFior έγραψε:
Crazy_Beaver έγραψε:

Οι πέτρες είναι κολημένες και μάλιστα πολύ καλά αφού καήκαμε ήδη μία φορά. Όσο για το πώς θα βγάλω το τρίτο είδος σκεφτόμουν απόχη και αιφνιδίασμός το βράδυ ή την λύση της παγίδας!


Δυο συμβουλες βγαλμενες από την πειρα μου, αν δεν είναι αργα.
Α) Μην στηριζεσαι και τοσο πολύ στη σιλικονη για να κανεις την κατασκευη σου στερεη, με αλλα λογια μην το παρακανεις με τη σιλικονη.
Β) Χρησιμοποιησε πιο μεγαλες πετρες τουλαχιστον στη βαση, πετρες γυρω στα 8-10 κιλα κάθε μια, ετσι θα εχεις τρια πλεονεκτηματα.
1. Στερεη κατασκευη, και από τη στιγμη που εχεις το πλεονεκτημα να στηρίξεις πετρες στα πισω-πλαινα του ενυδρειου σου δεν εχεις αναγκη σταλα σιλικονης.
2. Μεγαλες και ανετες φωλιες για τα ενηλικα αρσενικα του κάθε ειδους που θα εχεις.
3. Πολύ καλη κυκλοφορία του νερου μεσα από τις πετρες, αλλα και πολύ ευκολο καθαρισμα του ενυδρειου σου από τις ακαθαρσιες που συσσωρεύονται μες τις πετρες.
Αν αφησεις ετσι τις πετρες δεν φανταζεσαι τι μπιχλα θα μαζευτει μετα από ένα χρονο αναμεσα στις πετρες.


η σιλικόνη χρησιμοποιήθηκε περισσότερο στις πάνω πέτρες.Η υπόλοιπη κατασκευή έχει γίνει με το σκεπτικό που προ ανέφερες.Όσο για τα κενά ανάμεσα επειδή αυτές που δεν φαίνονται και είναι από πίσω είναι σχετικά πιο μεγάλες ελπίζω να έχω καλή.Για την μπίχλα έχω και έναν κυκλοφορητής που βαράει τις πέτρες και οι είσοδοι τον φίλτρων είναι εκεί πίσω ώστε να ρουφάνε από ανάμεσα στις πέτρες μιας και το εσωτερικό ρουφάει από πάνω.

εσείς κάθε πότε ξεστήνεται δλδ για καθάρισμα ανάμεσα στις πέτρες γιατί αυτό θα είναι όντως λίγο πρόβλημα αφού στο τελευταίο 1/3 του ύψους έχει μπεί και η σιλικόνη ουσιαστικά.


Εγώ αυτό που σκεφτόμουν να κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα τις μπίχλας είναι να ρίχνω νερό μ ένα λάστιχο ανάμεσα για να παρασέρνει η ροή ότι κολλάει ανά δίμηνο ας πούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 06, 2011 11:44 am

Crazy_Beaver έγραψε:


η σιλικόνη χρησιμοποιήθηκε περισσότερο στις πάνω πέτρες.Η υπόλοιπη κατασκευή έχει γίνει με το σκεπτικό που προ ανέφερες.Όσο για τα κενά ανάμεσα επειδή αυτές που δεν φαίνονται και είναι από πίσω είναι σχετικά πιο μεγάλες ελπίζω να έχω καλή.Για την μπίχλα έχω και έναν κυκλοφορητής που βαράει τις πέτρες και οι είσοδοι τον φίλτρων είναι εκεί πίσω ώστε να ρουφάνε από ανάμεσα στις πέτρες μιας και το εσωτερικό ρουφάει από πάνω.

εσείς κάθε πότε ξεστήνεται δλδ για καθάρισμα ανάμεσα στις πέτρες γιατί αυτό θα είναι όντως λίγο πρόβλημα αφού στο τελευταίο 1/3 του ύψους έχει μπεί και η σιλικόνη ουσιαστικά.


Εγώ αυτό που σκεφτόμουν να κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα τις μπίχλας είναι να ρίχνω νερό μ ένα λάστιχο ανάμεσα για να παρασέρνει η ροή ότι κολλάει ανά δίμηνο ας πούμε.
Δεν ξεστηνω το ενυδρειο για να το καθαρισω, απλως σε καθε εβδομαδιαια αλλαγη νερου που κανω, βαζω μια μικρη αντλια μεσα στο ενυδρειο με ενα μετρο λαστιχο, βαζοντας το λαστιχο αναμεσα στις τρυπες βγαινει ολη η μπιχλα εξω και μετα τη βγαζω με το λαστιχο της αλλαγης με τη βοηθεια της αναροφησης.
Οσο για τα κολληματα πετρων θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιησεις σιλικονες αλλα τις ειδικες κολες που εχουν για να κολανε κοραλια στα τροπικα ενυδρεια, νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλεστερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 06, 2011 12:58 pm

GeFior έγραψε:
Crazy_Beaver έγραψε:


η σιλικόνη χρησιμοποιήθηκε περισσότερο στις πάνω πέτρες.Η υπόλοιπη κατασκευή έχει γίνει με το σκεπτικό που προ ανέφερες.Όσο για τα κενά ανάμεσα επειδή αυτές που δεν φαίνονται και είναι από πίσω είναι σχετικά πιο μεγάλες ελπίζω να έχω καλή.Για την μπίχλα έχω και έναν κυκλοφορητής που βαράει τις πέτρες και οι είσοδοι τον φίλτρων είναι εκεί πίσω ώστε να ρουφάνε από ανάμεσα στις πέτρες μιας και το εσωτερικό ρουφάει από πάνω.

εσείς κάθε πότε ξεστήνεται δλδ για καθάρισμα ανάμεσα στις πέτρες γιατί αυτό θα είναι όντως λίγο πρόβλημα αφού στο τελευταίο 1/3 του ύψους έχει μπεί και η σιλικόνη ουσιαστικά.


Εγώ αυτό που σκεφτόμουν να κάνω για να αποφύγω το πρόβλημα τις μπίχλας είναι να ρίχνω νερό μ ένα λάστιχο ανάμεσα για να παρασέρνει η ροή ότι κολλάει ανά δίμηνο ας πούμε.
Δεν ξεστηνω το ενυδρειο για να το καθαρισω, απλως σε καθε εβδομαδιαια αλλαγη νερου που κανω, βαζω μια μικρη αντλια μεσα στο ενυδρειο με ενα μετρο λαστιχο, βαζοντας το λαστιχο αναμεσα στις τρυπες βγαινει ολη η μπιχλα εξω και μετα τη βγαζω με το λαστιχο της αλλαγης με τη βοηθεια της αναροφησης.
Οσο για τα κολληματα πετρων θα σου προτεινα να μην χρησιμοποιησεις σιλικονες αλλα τις ειδικες κολες που εχουν για να κολανε κοραλια στα τροπικα ενυδρεια, νομιζω οτι ειναι πιο ασφαλεστερες.

ωραία αρα κάνει δουλειά αυτό που είχα στο μυαλό μου.Όσο για την κόλλα που λές τώρα είναι αργά.Αλλά και από την άλλη η σιλικόνη έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς χωρίς προβλήματα.Ελπίζω να μην είμαι εγώ ό πρώτος που θα αντιμετωπίσει λόγο της γκαντεμιάς μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφρικανοσχέδιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: