ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 1:03 pm

εχω ενα 20 λιτρο με εναν μονομαχο και εκει που πηγεναν τα φυτα μου καλα σε καποια φαση βγαλαν κατι σαν τριχες και ενα πραγμα σαν ζελε θα προσαπαθεισω να ανεβασω φωτωγραφιεσ να μου πειτε τι να κανω;;;
αυτο ειναι το ενυδρειο στην αρχη https://2img.net/r/ihimizer/i/img0162oy.jpg/
και μετα εγινε ετσι https://2img.net/r/ihimizer/i/img0544cg.jpg/ https://2img.net/r/ihimizer/i/img0542n.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/img0540i.jpg/


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sakis στις Τρι Οκτ 26, 2010 1:22 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 1:10 pm

Μια φωτο θα βοηθουσε πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 1:27 pm

για κοιτα εδω...αυτη δν ειναι??

http://cich.forumchti.com/forum-f26/topic-t968.htm

και πρεπει να εχεις κ αλλο ειδος αλγη απο την τριτη φωτο που βλεπω αυτην!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 2:16 pm

chris7 έγραψε:
για κοιτα εδω...αυτη δν ειναι??

http://cich.forumchti.com/forum-f26/topic-t968.htm

και πρεπει να εχεις κ αλλο ειδος αλγη απο την τριτη φωτο που βλεπω αυτην!
αυτα ειναι απλα στην αλλη που λεει για τισ τριχες ουτε ταιζο πολη το ψαρη ουτε πεφτει φως του ηλιου εκει που ειναι? τι μπορει να φτεει?και κατι ακομα Σιφόνιασμα τι ειναι και οταν λεει μιχανικο καθαρισμα τι ενοει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 2:19 pm

Τίγκα BGA!! affraid

Διάβασε το link που σου έδωσε ο Χρήστος.

Πάντως πρέπει να έχει ξεκινήσει πολύυυυυυ καιρό πριν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 2:29 pm

Moutralewn έγραψε:
Τίγκα BGA!! affraid

Διάβασε το link που σου έδωσε ο Χρήστος.

Πάντως πρέπει να έχει ξεκινήσει πολύυυυυυ καιρό πριν...
ναι εχει καιρο που ξεκινισε pale στο αρθρο διαβασα Σιφόνιασμα τι ειναι και οταν λεει μιχανικο καθαρισμα τι ενοει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 2:36 pm

sakis έγραψε:
Σιφόνιασμα τι ειναι και οταν λεει μιχανικο καθαρισμα τι ενοει?

Λέγοντας σιφόνιασμα εννοεί να χρησιμοποιήσεις το λάστιχο που βγάζεις νερό κατά τις αλλαγές νερού και έτσι όπως τραβάει το νερό έξω (αναρρόφηση) να το βάλεις πάνω απο τα σημεία που υπάρχει η bga και θα την ρουφήξει μέσα.

Κάτι παρόμοιο με το μηχανικό καθάρισμα δηλαδή.
Απλώς να είσαι προσεκτικός και να την μαζέψεις όλη καθώς επίσης και να προσέξεις να μην σου πέσουν μικρά κομματιά απο εδώ και απο εκεί γιατί ένα μικρό κομματάκια αρκεί να σου ξανατιγκάρει το ενυδρείο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 6:56 pm

Moutralewn έγραψε:


Λέγοντας σιφόνιασμα εννοεί να χρησιμοποιήσεις το λάστιχο που βγάζεις νερό κατά τις αλλαγές νερού και έτσι όπως τραβάει το νερό έξω (αναρρόφηση) να το βάλεις πάνω απο τα σημεία που υπάρχει η bga και θα την ρουφήξει μέσα.

Κάτι παρόμοιο με το μηχανικό καθάρισμα δηλαδή.
Απλώς να είσαι προσεκτικός και να την μαζέψεις όλη καθώς επίσης και να προσέξεις να μην σου πέσουν μικρά κομματιά απο εδώ και απο εκεί γιατί ένα μικρό κομματάκια αρκεί να σου ξανατιγκάρει το ενυδρείο!!



yes yes


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chris7 στις Τρι Οκτ 26, 2010 8:34 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤρι Οκτ 26, 2010 8:22 pm

ευχαριστω παιδια για τιν αμεση βοηθεια σας ειδη το καθαρισα και το εβαλα σε σησκοτισει!!!
ερωτησει επιδη πλεον δεν εμπιστεβομαι τα πετ σοπ τοσο καιρο εκτος απο λιπασμα δεν εχω βαλει τιποτα αλλο για τα φυτα τι πρεπει να βαλω μεσα οστε να τα συντηρησο η δεν χρειαζετε κατι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΤετ Οκτ 27, 2010 9:09 pm

sakis έγραψε:
ευχαριστω παιδια για τιν αμεση βοηθεια σας ειδη το καθαρισα και το εβαλα σε σησκοτισει!!!
ερωτησει επιδη πλεον δεν εμπιστεβομαι τα πετ σοπ τοσο καιρο εκτος απο λιπασμα δεν εχω βαλει τιποτα αλλο για τα φυτα τι πρεπει να βαλω μεσα οστε να τα συντηρησο η δεν χρειαζετε κατι?

Αν έχεις εύκολα φυτά, συνήθως δεν χρειάζεται κάτι.
'Αντε το πολύ-πολύ καμιά ταμπλέτα για τις ρίζες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 28, 2010 8:25 am

Moutralewn έγραψε:
sakis έγραψε:
ευχαριστω παιδια για τιν αμεση βοηθεια σας ειδη το καθαρισα και το εβαλα σε σησκοτισει!!!
ερωτησει επιδη πλεον δεν εμπιστεβομαι τα πετ σοπ τοσο καιρο εκτος απο λιπασμα δεν εχω βαλει τιποτα αλλο για τα φυτα τι πρεπει να βαλω μεσα οστε να τα συντηρησο η δεν χρειαζετε κατι?

Αν έχεις εύκολα φυτά, συνήθως δεν χρειάζεται κάτι.
'Αντε το πολύ-πολύ καμιά ταμπλέτα για τις ρίζες.
θα σου ηταν ευκολονα δεις την πρωτη φωτωγραφια που φενετε τη φυτα εχω και να μου πεις επειδη δεν γνωριζω πως λεγοντε ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 28, 2010 9:51 am

sakis έγραψε:
θα σου ηταν ευκολονα δεις την πρωτη φωτωγραφια που φενετε τη φυτα εχω και να μου πεις επειδη δεν γνωριζω πως λεγοντε ευχαριστω

Θα περιμένουμε απάντηση απο τους φυτεμένους μιας και η σχέση μου με τα φυτά είναι καθαρά πλατωνική.
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 28, 2010 4:06 pm

Moutralewn έγραψε:
sakis έγραψε:
θα σου ηταν ευκολονα δεις την πρωτη φωτωγραφια που φενετε τη φυτα εχω και να μου πεις επειδη δεν γνωριζω πως λεγοντε ευχαριστω

Θα περιμένουμε απάντηση απο τους φυτεμένους μιας και η σχέση μου με τα φυτά είναι καθαρά πλατωνική.
lol!
ok σε ευχαριστω μακαρι να το καταφερω παλι οπος ηταν να γινει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 28, 2010 4:35 pm

Καραρχιν τι λιπασμα βαζεις ? Σταματα καθε ειδους λιπανση.....
Τα φυτα που εχεις δεν θελουν σε καμμια περιπτωση λιπανση..... Αντε ελαχιστο καλιο μια φορα τις 10 μερες.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΠεμ Οκτ 28, 2010 11:24 pm

imichal έγραψε:
Καραρχιν τι λιπασμα βαζεις ? Σταματα καθε ειδους λιπανση.....
Τα φυτα που εχεις δεν θελουν σε καμμια περιπτωση λιπανση..... Αντε ελαχιστο καλιο μια φορα τις 10 μερες.....
στην αρχη ειχα βαλει κατι σαν μπαλες μεσα στο χωμα μου το δοσαν στο πετ σοπ μονο αφτο εχω βαλει τιποτα αλλο θα ψαξω να βρω το κουτι πως λεγοταν και θα στο στειλω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!   Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!! Icon_minitimeΣαβ Οκτ 30, 2010 9:15 am

imichal έγραψε:
Καραρχιν τι λιπασμα βαζεις ? Σταματα καθε ειδους λιπανση.....
Τα φυτα που εχεις δεν θελουν σε καμμια περιπτωση λιπανση..... Αντε ελαχιστο καλιο μια φορα τις 10 μερες.....
αυτο που ειχα βαλει στην αρχη λεγετε Laterit και ειναι απο την Hobby
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προβλημα με φυτα θα ηθελα βοηθεια!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ενυδρεία εκτός κιχλίδας-
Μετάβαση σε: