ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Προβλημα με τα φυτα....

Πήγαινε κάτω 
+2
georgetax
africano
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 8:26 pm

Στο ενυδρειο υπαρχουν τα ακολουθα φυτα

Φυτά: Vallisneria (4) crinum (1) echinodorus (2) alternanthera reineckii Pink (2)

στα πρωτα τρια που φαινεται και το προβλημα τους εχω βαλει λιπασμα jbl στο υποστρωμα (μπαλες) και τις τελευταιες 10 μερες ριχνω 2 καπακια ανα 3 μερες Seachem Flourish υγρο λιπασμα η εικονα των φυτων ειναι η παρακατω... τι λετε να φταιει???


Προβλημα με τα φυτα.... Img6292b.th
Προβλημα με τα φυτα.... Img6288b.th
Προβλημα με τα φυτα.... Img6285b.th

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 8:34 pm

Εννοείς τα μαύρα στίγματα που έχουν επάνω?
αν ναι τότε το κόβω για άλγη, κάποτε και τα δικά μου ήταν έτσι και μετά μαύρισαν όλα

αν εννοείς τα κομμένα φυλλαράκια τότε τα ψαράκια την κάνουν την δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 8:40 pm

georgetax έγραψε:
Εννοείς τα μαύρα στίγματα που έχουν επάνω?
αν ναι τότε το κόβω για άλγη, κάποτε και τα δικά μου ήταν έτσι και μετά μαύρισαν όλα

αν εννοείς τα κομμένα φυλλαράκια τότε τα ψαράκια την κάνουν την δουλειά.

Αυτο το ειπες για να ησυχασω???? scratch scratch scratch

ειναι απλα αλγη επανω στα φυλλα η κατι αλλο????
εγω θελω να ειναι πρασινα μονο Sad Sad Sad γινεται?????
τι μπορω να κανω????

φοβηθηκα μηπως εγινε υπερβολικη λιπανση....

αν τριψω τα φυλλα θα φυγει δλδ???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 8:49 pm

κοίτα για άλγη το κόβω και ειλικρινά ότι και να κάνεις αν δεν κάνει τον κύκλο τις δεν περνάει.

η άλγη εμφανίζεται από πολλούς παράγοντες

τώρα περίμενε και κανέναν φύτουλα να σου τα πει καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 8:59 pm

Εμεις τα φυτα τα εχουμε για σαλατα.. albino albino
Χωρις πλακα εκτος απο καμια βαλισνερεια ολα τα αλλα φυτα εχουν ημερομινια ληξης σε κιχλιδοαφρικανοενυδρειο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 9:44 pm

Z.X έγραψε:
Εμεις τα φυτα τα εχουμε για σαλατα.. albino albino
Χωρις πλακα εκτος απο καμια βαλισνερεια ολα τα αλλα φυτα εχουν ημερομινια ληξης σε κιχλιδοαφρικανοενυδρειο..

Ακομα και απο την βαλισνερεια εχω παρατηρησει οτι φευγουν κομματια .... μια μαλιστα φορα βρηκα να αιωρειται ενα κομματι 6-7 εκ... σε τι λετε να οφειλεται??

μπορω να κανω κατι... μηπως να μετρησω φωσφορικα? νιτρικα (ΝΟ3) εχω 10-15 παρα τις πιο συχνες αλλαγες....

η αλγη που βλεπω ειναι καφε...

καμια ιδεα? τι μπορω να κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 9:47 pm

Mην ρίχνεις λεφτά σε φυτά που έχεις μέσα σε αφρικανοενυδρείο. afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠαρ Οκτ 15, 2010 12:06 am

Υπαρχουν πολλες παρουσιασεις με αφρικανοενυδρεία πλουσια σε βαλισνερειες ανουμπιες και αλλα φυτα .. Μερικα μαλιστα εχουν 1,5 μετρο βαλισνερειες

....αξιοζηλευτες θα ελεγα... victory victory victory victory

Καποιος θα ξερει τι κανω λαθος !!!! στην πρωτη φωτα αν παρατηρησεις φαινεται ορθια μια ασπρη ριζα ειναι του echinodorus και την ξεθαψε το μεγαλο labido Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

οκ στα υπολοιπα που δεν σκαβουν?

Μηπως δεν τα φυτευσα , κλαδεψα, σωστα?
επεσε αποτομα μεγαλη ποσοτητα λιπανσης και τα καιει???

να τα μετακινησω???
να βγαλω το λιπασμα απο το υποστρωμα?

καμια προταση???

confused confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ηλικία : 60
Τόπος : Kατερίνη

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠαρ Οκτ 15, 2010 10:30 am

Κόψε την λίπανση με υγρά .Αν όπως λες είναι καφε ή άλγη θα κάνει τον κύκλο τις και θα φύγει σιγα σιγα.Τι φώτα έχεις και πόσες ώρες την ήμερα τα άνάβεις .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΠαρ Οκτ 15, 2010 11:31 am

TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Κόψε την λίπανση με υγρά .Αν όπως λες είναι καφε ή άλγη θα κάνει τον κύκλο τις και θα φύγει σιγα σιγα.Τι φώτα έχεις και πόσες ώρες την ήμερα τα άνάβεις .

Φωτισμός: 2x High-Lite (1 day +1 marine blue) και για monnlight 1x sera deep blue T8
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite + 2 ωρες πριν και μετα 1x sera deep blue T8 απο χθες η Τ8 εγινε μιση ωρα πριν και μετα... και το απογευμα θα βγαλω την marine blue και θα ξαναβαλω την nature... γιατι απο οσο εχω διαβασει και οσα μου λετε μαλλον αυτο φταιει...

οσο για την καφε αλγη ... θα κανω υπομονη Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ηλικία : 60
Τόπος : Kατερίνη

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 17, 2010 12:29 am

Mάλλον θέλουν και τα φώτα σου τακτοποίηση. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΔευ Οκτ 18, 2010 12:09 pm

TΣΙΟΝΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Mάλλον θέλουν και τα φώτα σου τακτοποίηση. Very Happy

Καλημερα φιλε μου,
Μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος???

Τελικα εβαλα μια color αντι της marine... και ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα... ιδωμεν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sakis


Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 42
Τόπος : καστορια

Προβλημα με τα φυτα.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προβλημα με τα φυτα....   Προβλημα με τα φυτα.... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 31, 2010 10:07 pm

africano έγραψε:
Στο ενυδρειο υπαρχουν τα ακολουθα φυτα

Φυτά: Vallisneria (4) crinum (1) echinodorus (2) alternanthera reineckii Pink (2)

στα πρωτα τρια που φαινεται και το προβλημα τους εχω βαλει λιπασμα jbl στο υποστρωμα (μπαλες) και τις τελευταιες 10 μερες ριχνω 2 καπακια ανα 3 μερες Seachem Flourish υγρο λιπασμα η εικονα των φυτων ειναι η παρακατω... τι λετε να φταιει???


Προβλημα με τα φυτα.... Img6292b.th
Προβλημα με τα φυτα.... Img6288b.th
Προβλημα με τα φυτα.... Img6285b.th

φιλε μου χωρις να γνωριζω πολα απο φυτα ειχα και εγω το ειδιο προβλημα με τα μαυρα στιγματα αφτο που εκανα τα εβγαλα και τα επλυνα και καθαρισαν μετα απο λιγο καιρο κολισα BGA δεν ξερω αν φτεει το οτι τα επλυνα και απο οσο διαβαζο η περισοτερι αποφεβγουν το να βαλουν φυτα σε αφρικανικα ενυδρεια εγω τα εχω μεσα σε ενα μονομαχο στισ κιχλιδες δεν εβαλα και κατι ακομα απο οσα μου εχουν πει η ανουμπιες θελουν χαλικακι κατω και οχι χωμα δεν ξερω κατα ποσο σε βοηθησα καλη επιτυχια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προβλημα με τα φυτα....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: