ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:36 am

Καλημέρα στην παρέα,

Να σας θυμίσω πως πριν μια εβδομάδα περίπου γεννησαν τα ψαρακια μου και γεμισα χαρα αλλα και αγωνια για το τι μελλει γεννεσθαι!! Αυτη τη στιγμη που μιλαμε λοιπον δεν εχει μεινει ουτε ενα ψαρακι (εκτος αν κρυβονται τα ατιμα) και η θηλυκια δειχνει ετοιμη να ξαναγεννησει (αν οχι αμεσα σε λιγες μερες σιγουρα). Έχω παρει μια γεννηστρα (σαν πλαστικο ταπερ φανταστειτε που επιπλεει) και λεει οτι πρεπει να βαλω εκει το ζευγαρι οταν καταλαβω οτι ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν και ετσι θα ειναι τα μικρα προφυλαγμενα απο τους υπολοιπους συγκατοικους. Να σημειωσω οτι η δυνατοτητα για 2ο ενυδρειο δεν υπαρχει ουτε για πλακα!! Η αποριες μου ειναι οι εξης :
1ον) Αν τα βαλω εκει μεσα πριν ζευγαρωσουν θα τα στρεσαρω με αποτελεσμα να διακοπει η διαδικασια?
2ον) Οι οδηγιες λενε να απομακρυνω τους γονεις μετα το ζευγαρωμα αλλα μηπως τα μικρα χρειαζονται την παρουσια τους για μεγαλωσουν σωστα? (Σ΄αυτη την περιπτωση δεν μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι ειναι πολυ μικρο)
3ον) Η διαδικασια της 'φυσικης επιλογης' θα λειτουργησει σωστα μεσα στο ''ταπερ''?

Περιμενω τα σχολια σας!!
Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:59 am

οταν γεννησουν στο ενυδρειο και εχουμε κανει ενα σετ απ με πολλες πετρες και διαφορων μεγεθων τρυπες και σπηλιες, τοτε αρκετα μικρα θα κρυφτουν και οταν μεγαλωσουν θα τα βλεπεις σιγα σιγα...
δεν θα ζεισουν ολα αλλα θα ζεισουν αρκετα... cheers
αν δεν εχεις πολλες πετρες και μικρες κρυψωνες , λογικο ειναι να μην ζεισει κανενα... No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 1:23 pm

ΟΚ, το καταλαβαινω πρεπει να εχουν κρυψωνες. Αλλα εχουν και δεν τις χρησιμοποιησαν την πρωτη φορα (ειναι lifalili δεν ξερω αν παιζει ρολο). Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν η γεννηστρα θα κανει δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 1:26 pm

new hobbista έγραψε:
ΟΚ, το καταλαβαινω πρεπει να εχουν κρυψωνες. Αλλα εχουν και δεν τις χρησιμοποιησαν την πρωτη φορα (ειναι lifalili δεν ξερω αν παιζει ρολο). Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν η γεννηστρα θα κανει δουλεια.

αν εχεις κρυψωνες μπορει να εχουν κρυφτει μερικα...
για την γεννηστρα δεν ξερω πως θα αντιδρασουν γιατι τα ψαρια δεν ειναι και μικρα σε μεγεθος για να τα στριμωξεις εκει μεσα...
μπορει να μην γεννησουν καν, μπορει και ναι...
δεν ξερω κατα ποσο θα εχουν σωστο οξυγονο μεσα στην γεννηστρα...
περιμενε και καμια αλλη γνωμη γιατι δεν εχω χρησημοποιησει ποτε γεννηστρες... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 8:20 pm

Προσωπικά είναι πάντα υπέρ της φιλοσοφίας του να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της.

Γνώμη μου, να μην κάνεις τίποτα και να τα αφήσεις. Με κρυψώνες θα είσαι ΟΚ και θα επιβιώσουν όσα είναι να επιβιώσουν.

Γεννήστρες και άλλα τέτοια μην χρησιμοποιήσεις. Δεν κυκλοφορεί σωστά το νερό μέσα στην γεννήστρα και μπορεί να έχεις τοπική αύξηση αμμωνίας κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 13, 2010 12:27 am

Moutralewn έγραψε:
Προσωπικά είναι πάντα υπέρ της φιλοσοφίας του να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της.

Γνώμη μου, να μην κάνεις τίποτα και να τα αφήσεις. Με κρυψώνες θα είσαι ΟΚ και θα επιβιώσουν όσα είναι να επιβιώσουν.

Γεννήστρες και άλλα τέτοια μην χρησιμοποιήσεις. Δεν κυκλοφορεί σωστά το νερό μέσα στην γεννήστρα και μπορεί να έχεις τοπική αύξηση αμμωνίας κλπ.

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤετ Οκτ 13, 2010 10:01 am

Moutralewn έγραψε:
Προσωπικά είναι πάντα υπέρ της φιλοσοφίας του να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της.


Συμφωνω και της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι και εγω, απλα αν δεν επιβιωσει ουτε αυτη τη φορα κανενα θα απογοητευτω πολυ... Βλεπουμε... Παντως σε λιγες μερες πιστευω θα εχουμε γεννητουρια γιατι ηδη εχει αρχισει το φλερτ!!
Καλημερα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
michael151
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
michael151


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 45
Τόπος : ηρακλειο για την ωρα

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΤρι Οκτ 19, 2010 8:29 pm

εμ.εγω εχω lifalili και ειναι υπεροχοι γονεις..δε χρειαστηκε να κανω τιποτα!οκ δε θα ζησουν ολα,αυτο ειναι σιγουρο!μακρια απο γεννηστρες παντως!μηπως εχεις κανενα θηρευτη μεσα π.χ pleco ή cynodontis?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 22, 2010 3:32 pm

michael151 έγραψε:
εμ.εγω εχω lifalili και ειναι υπεροχοι γονεις..δε χρειαστηκε να κανω τιποτα!οκ δε θα ζησουν ολα,αυτο ειναι σιγουρο!μακρια απο γεννηστρες παντως!μηπως εχεις κανενα θηρευτη μεσα π.χ pleco ή cynodontis?

οχι φιλε μου δεν εχω τιποτα!! μονο κιχλιδες. και απο τοτε που τα πηρα εχουν ζευγαρωσει 2 φορες. την πρωτη ειχαν επιβιωσει καμια δεκαρια ψαρακια την 5η μερα, αλλα την επομενη δεν υπηρχε τιποτα και την δευτερη φορα δεν προλαβαν καν να βγουν απο το αυγο. την δευτερη μερα ειχαν εξαφανιστει ολα τα αυγουλακια!!! υποψιαζομαι οτι τα τρωνε μονα τους γιατι τα υπολοιπα δεν τολμανε καν να πλησιασουν οταν υπαρχουν αυγα. Γινονται πολυ επιθετικα τα lifalili και υπερασπιζονται την περιοχη τους. Δεν μπορω να καταλαβω ομως τι τους φταιει... Ειδικα τωρα που μου ειπες πως τα δικα σου ειναι υπεροχοι γονεις και πως δεν εκανες και τιποτα!!! Το νερο παντως ειναι αψογο, το μετραω συνεχεια γιατι ειχα μια υποψια οτι τους φταιει αυτο. Και ναι εχω υγρο τεστ. Τεσπα θα δειξει, φαινεται οτι παμε για 3ο γυρο μιας και φλερταρουν παλι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΠαρ Οκτ 22, 2010 8:49 pm

new hobbista έγραψε:
οχι φιλε μου δεν εχω τιποτα!! μονο κιχλιδες. και απο τοτε που τα πηρα εχουν ζευγαρωσει 2 φορες. την πρωτη ειχαν επιβιωσει καμια δεκαρια ψαρακια την 5η μερα, αλλα την επομενη δεν υπηρχε τιποτα και την δευτερη φορα δεν προλαβαν καν να βγουν απο το αυγο. την δευτερη μερα ειχαν εξαφανιστει ολα τα αυγουλακια!!! υποψιαζομαι οτι τα τρωνε μονα τους γιατι τα υπολοιπα δεν τολμανε καν να πλησιασουν οταν υπαρχουν αυγα. Γινονται πολυ επιθετικα τα lifalili και υπερασπιζονται την περιοχη τους. Δεν μπορω να καταλαβω ομως τι τους φταιει... Ειδικα τωρα που μου ειπες πως τα δικα σου ειναι υπεροχοι γονεις και πως δεν εκανες και τιποτα!!! Το νερο παντως ειναι αψογο, το μετραω συνεχεια γιατι ειχα μια υποψια οτι τους φταιει αυτο. Και ναι εχω υγρο τεστ. Τεσπα θα δειξει, φαινεται οτι παμε για 3ο γυρο μιας και φλερταρουν παλι...

Προσωπικά πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στην απειρία των ψαριών (σε περίπτωση που είναι νέοι γονείς).

Τώρα που ξεκίνησαν με τις γέννες, θα συνεχίσουν ακάθεκτοι οπότε κάποια στιγμή θα δεις μικρά να μεγαλώνουν. Υπομονή θέλει.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 23, 2010 3:12 pm

Moutralewn έγραψε:
new hobbista έγραψε:
οχι φιλε μου δεν εχω τιποτα!! μονο κιχλιδες. και απο τοτε που τα πηρα εχουν ζευγαρωσει 2 φορες. την πρωτη ειχαν επιβιωσει καμια δεκαρια ψαρακια την 5η μερα, αλλα την επομενη δεν υπηρχε τιποτα και την δευτερη φορα δεν προλαβαν καν να βγουν απο το αυγο. την δευτερη μερα ειχαν εξαφανιστει ολα τα αυγουλακια!!! υποψιαζομαι οτι τα τρωνε μονα τους γιατι τα υπολοιπα δεν τολμανε καν να πλησιασουν οταν υπαρχουν αυγα. Γινονται πολυ επιθετικα τα lifalili και υπερασπιζονται την περιοχη τους. Δεν μπορω να καταλαβω ομως τι τους φταιει... Ειδικα τωρα που μου ειπες πως τα δικα σου ειναι υπεροχοι γονεις και πως δεν εκανες και τιποτα!!! Το νερο παντως ειναι αψογο, το μετραω συνεχεια γιατι ειχα μια υποψια οτι τους φταιει αυτο. Και ναι εχω υγρο τεστ. Τεσπα θα δειξει, φαινεται οτι παμε για 3ο γυρο μιας και φλερταρουν παλι...

Προσωπικά πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στην απειρία των ψαριών (σε περίπτωση που είναι νέοι γονείς).

Τώρα που ξεκίνησαν με τις γέννες, θα συνεχίσουν ακάθεκτοι οπότε κάποια στιγμή θα δεις μικρά να μεγαλώνουν. Υπομονή θέλει.
thumbup

Ξερεις τι γινεται ομως? Εγω τα εχω περιπου εναμιση μηνα οποτε δεν ενηλικιωθηκαν στο δικο μου ενυδρειο. Αρα δεν μπορω να ξερω αν εχουν ξαναγινει γονεις η οχι... Το σιγουρο ειναι οπως λες κι εσυ οτι θελει υπομονη και με τον καιρο θα μαθουν κι εκεινα αλλα πολυ περισσοτερο κι εγω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 23, 2010 8:40 pm

new hobbista έγραψε:
Ξερεις τι γινεται ομως? Εγω τα εχω περιπου εναμιση μηνα οποτε δεν ενηλικιωθηκαν στο δικο μου ενυδρειο. Αρα δεν μπορω να ξερω αν εχουν ξαναγινει γονεις η οχι... Το σιγουρο ειναι οπως λες κι εσυ οτι θελει υπομονη και με τον καιρο θα μαθουν κι εκεινα αλλα πολυ περισσοτερο κι εγω!!

Είχαν ξαναγίνει γονείς, όμως;
Ήταν ζευγάρι όταν τα πήρες;

Αν η απάντηση σε ένα απο τα 2 είναι όχι τότε είναι πιθανών η σωστή απάντηση.

Όπως και να χει όμως, υπομονή.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 23, 2010 9:36 pm

Moutralewn έγραψε:
new hobbista έγραψε:
Ξερεις τι γινεται ομως? Εγω τα εχω περιπου εναμιση μηνα οποτε δεν ενηλικιωθηκαν στο δικο μου ενυδρειο. Αρα δεν μπορω να ξερω αν εχουν ξαναγινει γονεις η οχι... Το σιγουρο ειναι οπως λες κι εσυ οτι θελει υπομονη και με τον καιρο θα μαθουν κι εκεινα αλλα πολυ περισσοτερο κι εγω!!

Είχαν ξαναγίνει γονείς, όμως;
Ήταν ζευγάρι όταν τα πήρες;

Αν η απάντηση σε ένα απο τα 2 είναι όχι τότε είναι πιθανών η σωστή απάντηση.

Όπως και να χει όμως, υπομονή.
thumbup

Δεν έχω απάντηση για καμία από τις 2 ερωτήσεις γιατί τα πήρα από pet shop και μάλιστα ούτε καν τα διάλεξα γιατί τον πρόλαβα στο κλείσιμο και είχε σβήσει τα φώτα. Τα έπιασε εντελώς στα τυφλά και μου βγήκανε ζευγαράκι πράγμα που θεώρησα μεγάλη τύχη!! (Όποιος θέλει τους αριθμούς του τζοκερ ας μου στείλει πμ lol! lol! lol! )

Υπομονή, κάνουμε και τίποτα άλλο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?   ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 24, 2010 12:23 pm

new hobbista έγραψε:
Υπομονή, κάνουμε και τίποτα άλλο???

Υπομονή και καθαρό νεράκι με σταθερές παραμέτρους.
cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ...ΤΙ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: