ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Καινουργιος Αφρικανος

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Savou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 1:49 pm

Παιδια καλησπερα..Ειμαι πανετοιμος να ετοιμασω το νεο μου αφρικανικο ενυδρειο 120 λιτρων..Ακομα δεν εχω σκευτει τη ψαρακια αλλα σιγοθρα θα ειναι καποιο ιδος Neolomprologus.Τωρα ειμαι στην φαση που φτειαχνω μια πλατη για το ενυδρειο μου.Για πειτε μου την γνωμη σας τη να κανω για να γινει τελοιο..Απο θεμα φιλτρανσης εχω το CristlProfi i100 εχει 3 θεσεις..τη χρειαζεται να βαλω απο βιολογικο υλικο..??Θα μπορει να κανει καλη δουλεια μονο αυτο το φιλτρο η μυπος θα χρειαστω κιαλλο..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 8:54 pm

Σε πρώτη φάση πρέπει να ασχοληθείς με την φίλτρανση.
Το εν λόγω φίλτρο, αν και δυνατό, θεωρώ ότι δεν έχει αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό.

Όπως και να χει θα χρειαστείς και 2ο φίλτρο, μιας και τα είδη αυτά χρειάζονται καθαρό νεράκι.
Οπότε, θα έλεγα να κινηθείς σε κάποιο εξωτερικό.
Προσωπικά θα πρότεινα κάτι σε Fluval και συγκεκριμένα το 205.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 10:46 pm

Για να αποφασίσεις τι ψαράκια θα βάλεις δες εδώ.

Ότι βοήθεια χρειαστείς θα την έχεις από εμένα, δίπλα είμαστε.
Πρέπει να σου έχω στείλει το κινητό μου πιο παλιά. Οτιδήποτε θες πάρε χωρίς δισταγμό.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
frontosa23
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18
Τόπος : Αθήνα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 12:23 am

Savou έγραψε:
Παιδια καλησπερα..Ειμαι πανετοιμος να ετοιμασω το νεο μου αφρικανικο ενυδρειο 120 λιτρων..Ακομα δεν εχω σκευτει τη ψαρακια αλλα σιγοθρα θα ειναι καποιο ιδος Neolomprologus.Τωρα ειμαι στην φαση που φτειαχνω μια πλατη για το ενυδρειο μου.Για πειτε μου την γνωμη σας τη να κανω για να γινει τελοιο..Απο θεμα φιλτρανσης εχω το CristlProfi i100 εχει 3 θεσεις..τη χρειαζεται να βαλω απο βιολογικο υλικο..??Θα μπορει να κανει καλη δουλεια μονο αυτο το φιλτρο η μυπος θα χρειαστω κιαλλο..?

οσα περισσότερα φίλτρα έχεις τόσο το καλύτερο. αν έχεις δύο θα μπορείς να τα καθαρίζεις στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα εναλλάξ (μία το ένα και μία το άλλο) ώστε να μην διαταράσεις την βιολογική ισορροπία του ενυδρείου... προσωπικά προτιμώ τα eheim από τα fluval κι ας είναι ακριβότερα... αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aquarium4u.gr/
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 2:05 am

Θα χειαστεις κι αλλο φιλτρο οπωσδηποτε τους λογους τους εξηγησαν τα παιδια πιο πανω...
Απο βιολογικο υλικο θα βαλεις siporax η substrat pro και τα δυο ειναι κορυφαια υλικα ! (τα λινκ ειναι τυχαια)

Καλη αρχη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Savou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 1:49 am

δηλαδη με αυτο το φιλτρο μονο του δεν κανω δουλεια..δεν μπορω να προχωρισω..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
frontosa23
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 18
Τόπος : Αθήνα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΠεμ Οκτ 14, 2010 3:50 am

Savou έγραψε:
δηλαδη με αυτο το φιλτρο μονο του δεν κανω δουλεια..δεν μπορω να προχωρισω..??
το εσωτερικό φίλτρο δεν είναι αρκετό... το συγκεκριμένο γράφει πως έχει κυκολοφορία νερού απο 300 ως 800 λίτρα την ώρα... αμφιβάλω για το 800... το φίλτρο πρέπει να έχει τουλάχιστον τέσσερις φορές τα λιτρα του ενυδρείου για να ειναι αρκετό.... δηλαδή θες ένα φίλτρο 480λίτρα την ώρα... ακόμα κι αν υποθέσουμ ότι αυτό ανακυκλώνει τοσα λίτρα, ο ογκος (χωρητικότητα και επιφανεια υλικων) για τα βιολογικα υλικά είναι μικρός.... αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο (κανιστρο) και βαλε βιολογικα υλικά... και το εσωτερικό βαλτο να δουλευει σαν χημικο (ανθρακα) και μηχανικό.... δες εδω για περισσότερες πληροφορίες.... Εισαγωγή στο φιλτράρισμα. αύριο θα σου πω περισσότερα να σου προτεινω και φίλτρο... η Eheim εχει πολύ καλά φίλτρα και κάποια κλασικά που ίσως δεν ειναι πολύ ακριβα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aquarium4u.gr/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Καινουργιος Αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινουργιος Αφρικανος   Καινουργιος Αφρικανος Icon_minitimeΠαρ Οκτ 15, 2010 7:29 pm

frontosa23 έγραψε:
Savou έγραψε:
δηλαδη με αυτο το φιλτρο μονο του δεν κανω δουλεια..δεν μπορω να προχωρισω..??
το εσωτερικό φίλτρο δεν είναι αρκετό... το συγκεκριμένο γράφει πως έχει κυκολοφορία νερού απο 300 ως 800 λίτρα την ώρα... αμφιβάλω για το 800... το φίλτρο πρέπει να έχει τουλάχιστον τέσσερις φορές τα λιτρα του ενυδρείου για να ειναι αρκετό.... δηλαδή θες ένα φίλτρο 480λίτρα την ώρα... ακόμα κι αν υποθέσουμ ότι αυτό ανακυκλώνει τοσα λίτρα, ο ογκος (χωρητικότητα και επιφανεια υλικων) για τα βιολογικα υλικά είναι μικρός.... αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο (κανιστρο) και βαλε βιολογικα υλικά... και το εσωτερικό βαλτο να δουλευει σαν χημικο (ανθρακα) και μηχανικό.... δες εδω για περισσότερες πληροφορίες.... Εισαγωγή στο φιλτράρισμα. αύριο θα σου πω περισσότερα να σου προτεινω και φίλτρο... η Eheim εχει πολύ καλά φίλτρα και κάποια κλασικά που ίσως δεν ειναι πολύ ακριβα...

...και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, μπορείς να αρχίσεις μόνο με το εσωτερικό αλλά πρέπει άμεσα να προμηθευτείς και 1 εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καινουργιος Αφρικανος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: