ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος

Πήγαινε κάτω 
+2
Moutralewn
sotos 21
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sotos 21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sotos 21


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 7:57 pm

Κατα 99% σε λιγες μερες θα εχω στη διαθεση μου ενα ριο 300 και το προοριζω για αφρικη... Very Happy και μαλλον για τανγκανικα Cool αλλα ειμαι ανοικτος και σε προτασεις για μαλαουι...
η αληθεια ειναι οτι με εχουνε γοητευσει τα τροφεους και πιο ειδικα τα duboisi.... Embarassed

θα ηθελα τις προτασεις σας για να στησουμε σωστα και χωρις βιασυνη ενα καλο νταμαρι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 8:18 pm

Σώτο, τις προτάσεις μου στις είπα και κατ'ιδίαν.

Οι επιλογές που θα σκεφτόμουν εγώ είναι:

  • Species με Tropheus. Προσωπικά προτιμώ τα Ikola. Ένα κύριο "πρόβλημα" όμως είναι το κόστος των ψαριών.
  • Ένα είδος κοχυλιού (Stappersii, Brevis, Occelatus), ένα είδος πέτρας [Leleupi (ζευγάρι-κοπαδάκι), είδος Julidochromis (ζευγάρι)], κοπαδάκι cyprochromis [Κάποιος είδος leptosoma (όχι την ποικιλία jumbo)]
  • Όμοιο με το πάνω απλώς με ένα επιπλέον είδος (4 αντί για 3). Ουσιαστικά βάζεις καί ζευγάρι julidochromis αλλά καί Leleupi.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 8:26 pm

Moutralewn έγραψε:
Σώτο, τις προτάσεις μου στις είπα και κατ'ιδίαν.

Οι επιλογές που θα σκεφτόμουν εγώ είναι:

  • Species με Tropheus. Προσωπικά προτιμώ τα Ikola. Ένα κύριο "πρόβλημα" όμως είναι το κόστος των ψαριών.
  • Ένα είδος κοχυλιού (Stappersii, Brevis, Occelatus), ένα είδος πέτρας [Leleupi (ζευγάρι-κοπαδάκι), είδος Julidochromis (ζευγάρι)], κοπαδάκι cyprochromis [Κάποιος είδος leptosoma (όχι την ποικιλία jumbo)]
  • Όμοιο με το πάνω απλώς με ένα επιπλέον είδος (4 αντί για 3). Ουσιαστικά βάζεις καί ζευγάρι julidochromis αλλά καί Leleupi.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στα είδη πέτρας μπορείς να έχεις στο μυαλό σου και τα Calvus και Compressiceps.
cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 8:49 pm

Η πρόταση μου είναι μια ομάδα Τropheus, 14 ατόμων. Όποιο είδος σου αρέσει πιο πολύ.
Πάντως θα είχε πολύ ενδιαφέρον και η πρόταση του Jason για κοινωνικό Tanganyika. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 11:09 pm

Εχεις χωρο για τρια μικρα ειδη(10-12 εκατ).
Και οι tropheus ειναι καλη λυση,σιγουρη και ευκολη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
sotos 21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sotos 21


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 10, 2010 11:29 pm

ευχαριστω παιδια για τις προτασεις Smile
περιμενω κι αλλες....
τα τροφεους παραμενουνε φαβορι..αλλα με προβληματιζει το γεγονος της βιολογιας...

εννοω οτι απο οτι εχω διαβασει τα τροφεους πρεπει να μπαινουνε ολα μαζι....δεν θα ειναι σοκ για τη βιολογια να μπουνε με την μια 12 ψαρια???
και απο στρωσιμο τι μου προτεινετε???εννοω απο το μηδεν ή μπολι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 12:22 am

Εννοείται μπόλι ρε φίλε! Αφού μαζί θα το στήσουμε, θα σου φέρω.

Όσο για το "σοκ" που θα περάσει η βιολογία, θα ήθελα να σας ακούσω κι εγώ τι έχετε να πείτε για αυτό.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta6
Μέλος
Μέλος
delta6


Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ηλικία : 36
Τόπος : Αννόβερο, Γερμανία

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 1:31 pm

Αντε καλά στησίματα!!!

lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 8:42 pm

vag0s έγραψε:
Όσο για το "σοκ" που θα περάσει η βιολογία, θα ήθελα να σας ακούσω κι εγώ τι έχετε να πείτε για αυτό.
Smile

Με το δεδομένο ότι θα κάνεις ένα καλό μπόλιασμα, δεν υπάρχει θέμα "σοκ" βιολογίας.

Είναι γεγονός ότι αρχικά δεν θα μπορεί η βιολογία να "σηκώσει" όλη την ιχθυοφόρτιση αλλά υπάρχουν λύσεις.

Αρχικά, καλό θα ήταν αν μπολιάσεις αρκετές μέρες πριν βάλεις ψάρια και να συντηρείς με τροφή έτσι ώστε να έχει ήδη αρχίσει η ανάπτυξη αποικιών στα υπόλοιπα (νέα) υλικά όταν βάλεις ψάρια.
Αν τα ψάρια που θα βάλεις θα είναι μικρά, τότε έσεις ένα επιπλέον "συν".

Απο εκεί και πέρα, όταν θα μπουν τα ψάρια, θα πρέπει να κάνεις συνεχείς μετρήσεις και αλλαγές νερού να κρατάς τα νιτρικά χαμηλά.
Με αυτό τον τρόπο δεν νομίζω να έχεις σοβαρά προβλήματα αμμωνίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΔευ Οκτ 11, 2010 11:26 pm

Προτεινω κ εγω για tropheus...μιας κ σου αρεσουν περισσοτερο!

Οσο για το σοκ της βιολογιας που ειπες σου απαντησε ο Moutralewn!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sotos 21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sotos 21


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 12:12 am

οκ παιδια με καλυψατε σε αυτο το θεμα.... Very Happy
παμε σε κατι αλλο σημαντικο...το θεμα των φιλτρων...εχω ενα fluval 305 και σκεφτομαι οτι χρειαζομαι αλλο ενα....τι εχετε να προτεινετε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 2:11 am

sotos 21 έγραψε:
οκ παιδια με καλυψατε σε αυτο το θεμα.... Very Happy
παμε σε κατι αλλο σημαντικο...το θεμα των φιλτρων...εχω ενα fluval 305 και σκεφτομαι οτι χρειαζομαι αλλο ενα....τι εχετε να προτεινετε???

στο rio λογικα θα εχεις κ το εσωτερικο του φιλτρο!ετσι δν ειναι?
Με το εσωτερικο που γυρναει 1000 λτ/ωρα μαζι με το 305 θα εισαι μια χαρα..2000 λιτρα συνολο....φουλ ροη κ αρκετα λιτρα βιολογικο υλικο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sotos 21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sotos 21


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 2:01 pm

οχι δεν θα εχει το φιλτρο του....μεταχειρισμενο θα το παρω χωρις το φιλτρο.... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 8:07 pm

Αρχικά θα πρότεινα να κοιτάξεις μπας και βρεις απο κάποιον χομπύστα το εσωτερικό του RIO.
Είναι αρκετοί που δεν τα χρησιμοποιούν και τα πουλάνε αχρησιμοποίητα και σε αρκετά καλή τιμή.

Απο εκεί και πέρα, αν δεν κάτσει αυτό, πάρε άλλο ένα 305.
cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:42 pm

Moutralewn έγραψε:
Αρχικά θα πρότεινα να κοιτάξεις μπας και βρεις απο κάποιον χομπύστα το εσωτερικό του RIO.
Είναι αρκετοί που δεν τα χρησιμοποιούν και τα πουλάνε αχρησιμοποίητα και σε αρκετά καλή τιμή.

Απο εκεί και πέρα, αν δεν κάτσει αυτό, πάρε άλλο ένα 305.
cool

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
sotos 21
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
sotos 21


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤρι Οκτ 12, 2010 11:49 pm

οκ αρχικα θα ψαχτω για το εσωτερικο του ριο.. ειναι το ιδιο του 300 με το 400??? confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος   Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος Icon_minitimeΤετ Οκτ 13, 2010 12:26 am

Ναι ιδια ειναι!
κ η αντλια ιδια ειναι 1000 λτ/ωρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Νεο ενυδρειο....νεος αφρικανος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: