ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI

Πήγαινε κάτω 
+4
odigi
chris7
imichal
new hobbista
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 10:33 pm

Καλησπέρα,

έχω μια απορία σχετικά με τις ιδανικές τιμές νερού. Θέλω να μου πείτε λοιπόν ποιές είναι οι ιδανικές τιμές για ph, kh, NO2 & NO3 και πως μπορώ να τις ρυθμίσω. Να συμληρωσω οτι το ενυδρειο ειναι καινουργιο και εχω βαλει μεσα και μια ανουμπια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 11:33 pm

http://cich.forumchti.com/forum-f24/topic-t937.htm#9802

ΝΟ2 φυσικα 0
ΝΟ3 μεχρι 10.....
ΝΗ4 =0
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 7:06 am

θα στρωσεις απο την αρχη το ενυδρειο σου η θα βαλεις μπολι?

Κανε μια μετρηση στο νερο του δικτυου σου να δεις τι τιμες σου βγαζει ph και σκληροτητες κ πες μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 8:54 am

το ενυδρειο υπαρχει εδω και 3 εβδομαδες (μπηκαμε στην τεταρτη). ενω εκανα μετρησεις με κατι στικ και εδειχναν ολα οκ ενα ψαρακι μου αρχισε να κανει μια περιεργη σπαρταριστη κινηση. Μετρησα παλι το νερο και τα ΝΟ2 και ΝΟ3 μου βγαινουν ανεβασμενα. Τι μπορει να τα ανεβασε και τι κανω για να τα ριξω? Εχω κατι σταγονες με μικροβια που εριξα στην αρχη αλλα αυτα μου ειπαν πως μπαινουν στις αλλαγες νερου. Τι να κανω ρε παιδια? Στεναχωριεμαι που το βλεπω ετσι το ψαρακι και πολυ φοβαμαι οτι θα το παθουν και τα αλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
odigi
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 51
Τόπος : Κηφισιά

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 9:59 am

καλημερα φιλε μου,

Τα stick δεν ειναι και πολυ ασφαλης για συμπερασματα, να προτιμησεις υγρα τεστ, οσο για το ψαρι μπορει να ειναι και φυσικη αντιδραση του, συνηθως αυτο γινεται απο το αρσενικο προς τα θυληκα, ειναι τροπος κορταρισματος.
Η μονη λυση οταν ανεβαινει η αμμωνια και τα νιτρικα ειναι η αλλαγη νερου, αλλα η απορια ειναι το πως εχεις ηδη ψαρια μεσα καθως διανυεις μολις την 4η εβδομαδα, μαλλον εχεις βιαστει λιγο καθως το νερο δεν εχει στρωσει ακομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 11:44 am

ΝΗ4 τι εχεις ?
Αν το ΝΟ2 ειναι ανεβασμενο τοτε φυσικα μιλάμε για αστρωτο ενυδρειο και οτι το ψαράκι σου υποφέρει......
Ο μονος τροπος για να το βοηθησεις ειναι καθημερινες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσει ώστε να κρατας μηδεν το ΝΟ2 ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 11:55 am

παιδια το φιλτρο ειναι τελειος αστρωτο!!!!! αν δνε θελεις να χασεις τα ψαρακια σου, κανε καθε μερα αλλαγες, η προσπαθησε να σου δωσει καποιος μπολι για να βαλεις στο φιλτρο...
σε 3 εβδομαδες δεν στρωνει με τιποτα το φιλτρο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 12:45 pm

λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη. την 1η εβδομαδα εβαλα μονο νερο και μικροβια και το δουλευα ετσι. μετα ενας φιλος που εχει χρονια ενυδρειο μου μετρησε το νερο και ειπε οτι ειναι οκ και να βαλω ψαρια. πηρα λοιπον 2 ψαρακια για αρχη να δω πως πανε αλλα και γιατι μου ειπαν πως τα μικροβια για να κανουν δουλεια θελουν τροφη δηλαδη κακακια απο ψαρακια. την 3η εβδομαδα αφου ολα φαινοτανε καλα εβαλα αλλα 3 και μια ανουμπια. για 3 ημερες (της 3ης εβδομαδας) φιλοξενησα αλλο ενα ψαρακι του φιλου που μου κανει τις μετρησεις, γιατι του ορμουσε ο αστακος και του εκανε ζημια. τις τελευταιες 2 ημερες λοιπον που ειδα αυτα τα συμπτωματα στο δικο μου ψαρακι υποψιαστηκα οτι κατι δεν παει καλα και εκανα μετρηση με τα γνωστα κακα αποτελεσματα. ειναι σιγουρο οτι εχω κανει πολλα λαθη λογω ελλειψης εμπειριας αλλα και πληροφορησης. τα pet shop λενε οτι να'ναι αναλογα με τη διαθεση και οτι εχω ψαξει στο internet ή που πρεπει να εισαι χημικος για να καταλαβεις ή που σε μπερδευουν χειροτερα!!! σημερα θα παω παλι να δω τι αλλα τεστ μπορω να παρω και σιγουρα θα κανω αλλαγη νερου. απο κει και περα ομως για να γλυτωσω θανατους Sad Sad Sad πρεπει να αλλαζω καθημερινα το νερο μεχρι να στρωσει? και να παρω μπολι απο αλλο ενυδρειο? αν μπορειτε να εντοπισετε και να μου επισημανετε τα πολλα μου λαθη με απλα και κατανοητα λογια, δεδομενου οτι ειμαι τελειως ανηδεη, θα σας ημουν ευγνωμων!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 12:58 pm

να συμπληρωσω κατι που θυμηθηκα και μπορει να παιζει ρολο. το ενυδρειο μου ειχε πιασει αλατα στα τζαμια. το καθαρισα με το βουρτσακι-μαγνητη και αναρωτιεμαι μηπως αυτο επαιξε ρολο. να περασαν δλδ στο νερο και να το επηρεασαν. οταν το καθαρισα ειχα θολωσει το νερο και το θεωρησα φυσιολογικο και μετα καθαρισε.

Ευχαριστω και παλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas100
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 3:44 pm

new hobbista έγραψε:
λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη. την 1η εβδομαδα εβαλα μονο νερο και μικροβια και το δουλευα ετσι. μετα ενας φιλος που εχει χρονια ενυδρειο μου μετρησε το νερο και ειπε οτι ειναι οκ και να βαλω ψαρια. πηρα λοιπον 2 ψαρακια για αρχη να δω πως πανε αλλα και γιατι μου ειπαν πως τα μικροβια για να κανουν δουλεια θελουν τροφη δηλαδη κακακια απο ψαρακια. την 3η εβδομαδα αφου ολα φαινοτανε καλα εβαλα αλλα 3 και μια ανουμπια. για 3 ημερες (της 3ης εβδομαδας) φιλοξενησα αλλο ενα ψαρακι του φιλου που μου κανει τις μετρησεις, γιατι του ορμουσε ο αστακος και του εκανε ζημια. τις τελευταιες 2 ημερες λοιπον που ειδα αυτα τα συμπτωματα στο δικο μου ψαρακι υποψιαστηκα οτι κατι δεν παει καλα και εκανα μετρηση με τα γνωστα κακα αποτελεσματα. ειναι σιγουρο οτι εχω κανει πολλα λαθη λογω ελλειψης εμπειριας αλλα και πληροφορησης. τα pet shop λενε οτι να'ναι αναλογα με τη διαθεση και οτι εχω ψαξει στο internet ή που πρεπει να εισαι χημικος για να καταλαβεις ή που σε μπερδευουν χειροτερα!!! σημερα θα παω παλι να δω τι αλλα τεστ μπορω να παρω και σιγουρα θα κανω αλλαγη νερου. απο κει και περα ομως για να γλυτωσω θανατους Sad Sad Sad πρεπει να αλλαζω καθημερινα το νερο μεχρι να στρωσει? και να παρω μπολι απο αλλο ενυδρειο? αν μπορειτε να εντοπισετε και να μου επισημανετε τα πολλα μου λαθη με απλα και κατανοητα λογια, δεδομενου οτι ειμαι τελειως ανηδεη, θα σας ημουν ευγνωμων!!!
Το φίλτρο σου είναι άστρωτο και πρέπει να το στρώσεις άμεσα.
Για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις μπόλι από ένα στρωμένο ενυδρείο.Αν δεν έχεις κάποιον γνωστό βάλε μια αγγελία και σίγουρα κάποιος γύρω από την περιοχή σου θα βρεθεί να σου απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 7:47 pm

kostas100 έγραψε:
Το φίλτρο σου είναι άστρωτο και πρέπει να το στρώσεις άμεσα.
Για μένα το καλύτερο είναι να πάρεις μπόλι από ένα στρωμένο ενυδρείο.Αν δεν έχεις κάποιον γνωστό βάλε μια αγγελία και σίγουρα κάποιος γύρω από την περιοχή σου θα βρεθεί να σου απαντήσει.

yes

Επισης μην μετρας με sticks πηγαινε παρε υγρα τεστ..τα καλυτερα κ πιο αξιοπιστα ειναι της api
μετρακ πες μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ LAFALILI!!   ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΔευ Οκτ 04, 2010 8:58 pm

Να'μαστε και παλι!!!
να σας ενημερωσω οτι πηρα υγρο τεστ για νιτρικα και τα πραγματα δεν ηταν καθολου καλα! Εκανα αμεσως αλλαγη νερου με βακτηρια κλπ και σημερα ηταν να το ξαναμετρησω να δω πως παει και να ξανακανω αλλαγη νερου. αφου το μετρησα λοιπον και ειδα πως ειμαι στο 0.7 περιπου (οχι και το καλυτερο αλλα σε ανεκτα ορια) καθομαι να παρατηρησω τα ψαρακια μου να δω πως ειναι. Βλεπω που λετε την θηλυκια (τελικα standar θηλυκια!!) lafalili να εχει κατι περιεργο στο κατω μερος στην κοιλια που δεν εμοιαζε ομως με κακακι! Βλεπω και τον αρσενικο να εχει ενα τσουτσουνακι που δεν εμοιαζε ουτε αυτο με κακακι Smile . Θορυβηθηκα!! Λες .. λεω?? Ψαχνω κανα 20λεπτο στο ιnternet κατι σχετικο και μεχρι να τα ξαναδω εχουν γεμισει την μια την πετρα με αυγα!!! Τελικα διαπιστωσα λοιπον πως αυτη η 'σπαρταριστη' συμπεριφορα ηταν οντως φλερτ γιατι μονο οταν ηταν διπλα στην θηλυκια το εκανε αυτο και γιατι και η θηλυκια αρχισε να το κανει το σ.κ. 2 μερες δλδ πριν τα γεννητουρια. Και ερωτω, ειναι δυνατον με τοσο κακο νερο να εφτασαν να γεννησουν? Και σημερα που επρεπε να αλλαξω νερο τι να κανω? Να το κανω αυριο ή να περιμενω? Και αν βγουν ψαρακια τι κανω? Ξερω πως η υγρη τροφη που ειναι για τα μικρα επιβαρυνει το νερο!! Αυτα τα ολιγα και περιμενω τα σχολια σας.



εχουν ηδη περασει 2 μερες απο τα γεννητουρια και δεν μου εχει απαντησει κανεις!!! με ξαχασατε βρε παιδια!! Sad Η προηγουμενη δημοσιευση εγινε με θεμα ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ γιατι εκτος των αλλων ειχα και ανεβασμενα τα νιτρικα. Τα εχω ριξει τωρα αλλα με καιει το τι θα γινει με τα μωρακια!! Πρεπει να απομακρυνω τα αλλα ψαρια ή δεν ειναι απαραιτητο ανα δεν τα πειραζουν? ας μου πει καποιος σας παρακαλω!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την new hobbista στις Τετ Οκτ 06, 2010 11:50 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 10:25 am

Καλημερα κι απο μενα!!
εχουν περασει 2 μερες απο το ζευγαρωμα και δεν μου εχει απαντησει κανεις!! Με ξεχασατε!! Sad Ας μου πει καποιος ρε απιδια τι πρεπει να κανω γιατι σε κανα δυο μερες θα βγουν και τα μικρα και θα τρεχω και δεν θα φτανω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 3:45 pm

Κανε μια μικρη αλλαγη νερου(10%) για να μην αλλαξουν πολυ τα οποια νουμερα εχεις..
Γενικα αυτο το ψαρι και σε κουβα να το βαλεις παλι θα βρει τροπο να γεννησει,
γ αυτο οταν βγουν με το καλο τα μικρα τριψε την τροφη και ριχτο μεσα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 4:26 pm

Ειχα την εντυπωση οτι ζευγαρωνουν δυσκολα. Τουλαχιστον ετσι λενε τα διαφορα site που εψαξα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 4:59 pm

new hobbista έγραψε:
Ειχα την εντυπωση οτι ζευγαρωνουν δυσκολα. Τουλαχιστον ετσι λενε τα διαφορα site που εψαξα.
Μπορει ναι,αλλα γεννανε ευκολα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI    ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI       Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 9:26 pm

Το εν λόγω είδος, αφού έκανε την αρχή, θα ζευγαρώνει εύκολα.

Απο εκεί και πέρα, τα μωράκια θέλουν καθαρό νερό και σταθερές συνθήκες.
Οπότε η λύση στην περίπτωσή σου είναι συχνές και μικρές αλλαγές νερού και συνεχείς μετρήσεις.

Ο σκοπός είναι να μην έχεις αμμωνία και τα νιτρικά να είναι πολύ χαμηλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ MALAWI
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: