ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ριο 240 μαλαουι

Πήγαινε κάτω 
+2
Moutralewn
kws
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 4:51 pm

γεια σας ετοιμαζω ενα ριο 240 να βαλω μαλαουι. θα βαλω δυο χαρεμια απο 4 ψαρια το καθενα. φιλτρα: το μαμισιο της juwel 600λ/ωρα και ενα εξωτερικο eheim 2217 πιστευω πως ειμαι καλυμενος. αμμο και πετρες θα παρω απο τη μαντρα οικοδομικων υλικων ερμης που εχω ακουσει οτι εχετε παρει και αλλη και εχει πολυ καλες τιμες. ακουω τις γνωμες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:14 pm

kws έγραψε:
γεια σας ετοιμαζω ενα ριο 240 να βαλω μαλαουι. θα βαλω δυο χαρεμια απο 4 ψαρια το καθενα. φιλτρα: το μαμισιο της juwel 600λ/ωρα και ενα εξωτερικο eheim 2217 πιστευω πως ειμαι καλυμενος. αμμο και πετρες θα παρω απο τη μαντρα οικοδομικων υλικων ερμης που εχω ακουσει οτι εχετε παρει και αλλη και εχει πολυ καλες τιμες. ακουω τις γνωμες σας.

Καλά το πας.

Για αρχή μια χαρά.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες:
Τί είδη σκέφτεσαι να βάλεις;
Τί πέτρες;
Άμμο φαντάζομαι λευκή χαλαζιακή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:59 pm

Moutralewn έγραψε:
kws έγραψε:
γεια σας ετοιμαζω ενα ριο 240 να βαλω μαλαουι. θα βαλω δυο χαρεμια απο 4 ψαρια το καθενα. φιλτρα: το μαμισιο της juwel 600λ/ωρα και ενα εξωτερικο eheim 2217 πιστευω πως ειμαι καλυμενος. αμμο και πετρες θα παρω απο τη μαντρα οικοδομικων υλικων ερμης που εχω ακουσει οτι εχετε παρει και αλλη και εχει πολυ καλες τιμες. ακουω τις γνωμες σας.

Καλά το πας.

Για αρχή μια χαρά.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες:
Τί είδη σκέφτεσαι να βάλεις;
Τί πέτρες;
Άμμο φαντάζομαι λευκή χαλαζιακή;

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 7:11 pm

Moutralewn έγραψε:
Καλά το πας.

Για αρχή μια χαρά.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες:
Τί είδη σκέφτεσαι να βάλεις;
Τί πέτρες;
Άμμο φαντάζομαι λευκή χαλαζιακή;


θα βαλω σιγουρα ενα χαρεμι λαμπιτο (καλα τα λεω?). για το αλλο δεν εχω αποφασησει αλλα θα ηθελα κατι σε μπλε αποχροση. πετρες μαλλον κατι μπεζ που μου αρεσουν αλλα θα δω και στη πραξη οτι μου αρεσει! ναι τετοια αμμο θα βαλω. εχω μια απορια τα φιλτρα τη υλικα να τους βαλω και τι στρωσημο χρειαζεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 7:51 pm

ώχ ώχ καλώς τον kws lol! lol! lol! lol!

καλώς ήρθες , καλώς μας βρήκες .

αυτά που θα σου προτείνω είναι ένα από τα αγαπημένα μου ψάρια τα Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" το μπλε που θέλεις

και οι παλιές μου αγάπες Labidochromis caeruleus και το κίτρινο για αντίθεση

αλλά είμαστε ακόμα λίγο μακριά από το τι ψάρια θα βάλεις οπότε ας τα πάρουμε από την αρχή

γι αν στρώσεις πιο γρήγορα το ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μπόλι ( δηλαδή βακτηρίδια έτοιμα ) από κάποιον χομπίστα που βρίσκεται κοντά σου ( παραθέτω κείμενο απο το site ΓΗ κ ΎΔΩΡ )

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε βακτηρίδια σε υγρή μορφή, που κυκλοφορούν στο εμπόριο, για να διευκολύνουμε τον κύκλο του αζώτου και να συντομεύσουμε την διαδικασία.
Μια πολύ καλή λύση, που έχω δοκιμάσει με απόλυτη επιτυχία, είναι να βάλουμε βακτηρίδια από ένα άλλο στρωμένο ενυδρείο, πλένοντας τα υλικά του φίλτρου του στο νερό του νέου ενυδρείου. Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρείες για να ετοιμάσουν ενυδρεία για εκθέσεις, αφού δεν υπάρχει ο χρόνος να περιμένουν να στρώσει το ενυδρείο με την ησυχία του. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι έχουμε ένα στρωμένο ενυδρείο ή ότι τουλάχιστον έχει κάποιος φίλος που μπορεί να μας διευκολύνει.


Αλλά γα να πετύχει όμως αυτό όπως θα διαβάσεις στην σελίδα που σου έδωσα πιο πάνω χρειάζονται και τα λεγόμενά τεστ νερού για να μπορείς να παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού .

μπορεί να σε άγχωσα λίγο αλλά κάθε αρχή και δύσκολη θέλει λίγο διάβασμα . όλα ξεκινούν από ένα καλό στρώσιμο και τα υπόλοιπα έρχονται πολύ εύκολα . θα σε βοηθήσουμε στο να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

κοίτα παρακάτω μερικά ενυδρεία απο την λίμνη Malawi των διάφορων μελών ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΛΏΝ


ΚΑΛΏΣ ΌΡΙΣΕΣ
Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:02 pm

georgetax έγραψε:
ώχ ώχ καλώς τον kws lol! lol! lol! lol!

καλώς ήρθες , καλώς μας βρήκες .

αυτά που θα σου προτείνω είναι ένα από τα αγαπημένα μου ψάρια τα Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" το μπλε που θέλεις

και οι παλιές μου αγάπες Labidochromis caeruleus και το κίτρινο για αντίθεση

αλλά είμαστε ακόμα λίγο μακριά από το τι ψάρια θα βάλεις οπότε ας τα πάρουμε από την αρχή

γι αν στρώσεις πιο γρήγορα το ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μπόλι ( δηλαδή βακτηρίδια έτοιμα ) από κάποιον χομπίστα που βρίσκεται κοντά σου ( παραθέτω κείμενο απο το site ΓΗ κ ΎΔΩΡ )

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε βακτηρίδια σε υγρή μορφή, που κυκλοφορούν στο εμπόριο, για να διευκολύνουμε τον κύκλο του αζώτου και να συντομεύσουμε την διαδικασία.
Μια πολύ καλή λύση, που έχω δοκιμάσει με απόλυτη επιτυχία, είναι να βάλουμε βακτηρίδια από ένα άλλο στρωμένο ενυδρείο, πλένοντας τα υλικά του φίλτρου του στο νερό του νέου ενυδρείου. Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούν κάποιες εταιρείες για να ετοιμάσουν ενυδρεία για εκθέσεις, αφού δεν υπάρχει ο χρόνος να περιμένουν να στρώσει το ενυδρείο με την ησυχία του. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι έχουμε ένα στρωμένο ενυδρείο ή ότι τουλάχιστον έχει κάποιος φίλος που μπορεί να μας διευκολύνει.


Αλλά γα να πετύχει όμως αυτό όπως θα διαβάσεις στην σελίδα που σου έδωσα πιο πάνω χρειάζονται και τα λεγόμενά τεστ νερού για να μπορείς να παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού .

μπορεί να σε άγχωσα λίγο αλλά κάθε αρχή και δύσκολη θέλει λίγο διάβασμα . όλα ξεκινούν από ένα καλό στρώσιμο και τα υπόλοιπα έρχονται πολύ εύκολα . θα σε βοηθήσουμε στο να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο.

κοίτα παρακάτω μερικά ενυδρεία απο την λίμνη Malawi των διάφορων μελών ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΛΏΝ


ΚΑΛΏΣ ΌΡΙΣΕΣ
Γιώργος

καλως σας βρηκα afro εσυ ποιο τροπο στρωσιματος προτινεις? αμμωνια η τροφη? θα προτιμουσα αμμωνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:24 pm

kws έγραψε:
καλως σας βρηκα afro εσυ ποιο τροπο στρωσιματος προτινεις? αμμωνια η τροφη? θα προτιμουσα αμμωνια.

Φίλε μου, αρχικά θα πρότεινα μπας και βρείς "μπόλι".

Λέγοντας μπόλι, εννοώ να βρεις κάποιον που μένετε σχετικά κοντά και να σου φέρει λίγα απο τα ήδη στρωμένα υλικά του.
Έτσι θα μπορέσεις πολύ γρήγορα να βάλεις ψάρια.

Απο εκεί και πέρα, απο τις άλλες 2 μεθόδους, θα πρότεινα αμμωνία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:27 pm

Moutralewn έγραψε:
kws έγραψε:
καλως σας βρηκα afro εσυ ποιο τροπο στρωσιματος προτινεις? αμμωνια η τροφη? θα προτιμουσα αμμωνια.

Φίλε μου, αρχικά θα πρότεινα μπας και βρείς "μπόλι".

Λέγοντας μπόλι, εννοώ να βρεις κάποιον που μένετε σχετικά κοντά και να σου φέρει λίγα απο τα ήδη στρωμένα υλικά του.
Έτσι θα μπορέσεις πολύ γρήγορα να βάλεις ψάρια.

Απο εκεί και πέρα, απο τις άλλες 2 μεθόδους, θα πρότεινα αμμωνία.

περα απο το οτι <<φοβαμαι>> το μπολι δεν ξερω και κανεναν που να ειναι σιγουρο οτι δεν εχει αρρωστιες και ειναι σωστα στρωμενο. με τη μεθοδο της αμμωνιας ποσο καιρο θα μου παρει περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:32 pm

kws έγραψε:
με τη μεθοδο της αμμωνιας ποσο καιρο θα μου παρει περιπου?

Χοντρικά, περίπου στον μήνα.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ για οδηγίες/πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:39 pm

Moutralewn έγραψε:
Χοντρικά, περίπου στον μήνα.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ για οδηγίες/πληροφορίες.

ενα μηνα μπορω να περιμενω δεν ειμαι και τοσο ανυπομος. αλληερωτηση τωρα. στο φιλτρο τι υλικα να βαλω οτι εχει και τωρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 9:55 pm

kws έγραψε:
ενα μηνα μπορω να περιμενω δεν ειμαι και τοσο ανυπομος. αλληερωτηση τωρα. στο φιλτρο τι υλικα να βαλω οτι εχει και τωρα?

Καλό αυτό. Η υπομονή είναι μεγάλο προνόμιο στο χόμπυ μας.

Στα φίλτρα σου, κάνε το εξής:

Βάλε κάτω-κάτω ένα σφουγγάρι χοντρότρυπο, γέμισε όλο το υπόλοιπο με βιολογικό υλικό (siporax, substrat, micromec κλπ) και πάνω-πάνω βάλε filter wool (ενυδρειακός "υαλοβάμβακας").

Η εν λόγω διάταξη αποσκοπεί στο να μαζεύουν τα "χοντρά" το σφουγγάρι και το filter wool και τα ενδιάμεσα να κάνουν την πολύ δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:02 pm

Moutralewn έγραψε:
Καλό αυτό. Η υπομονή είναι μεγάλο προνόμιο στο χόμπυ μας.

Στα φίλτρα σου, κάνε το εξής:

Βάλε κάτω-κάτω ένα σφουγγάρι χοντρότρυπο, γέμισε όλο το υπόλοιπο με βιολογικό υλικό (siporax, substrat, micromec κλπ) και πάνω-πάνω βάλε filter wool (ενυδρειακός "υαλοβάμβακας").

Η εν λόγω διάταξη αποσκοπεί στο να μαζεύουν τα "χοντρά" το σφουγγάρι και το filter wool και τα ενδιάμεσα να κάνουν την πολύ δουλειά.


δεν θα υπαρχει προβλημα αμα βγαλω ολα τα αλλα? θα γινετε σωστη δουλεια χωρις αυτα? και στο εξωτερικο τι να βαλω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:05 pm

kws έγραψε:
δεν θα υπαρχει προβλημα αμα βγαλω ολα τα αλλα? θα γινετε σωστη δουλεια χωρις αυτα? και στο εξωτερικο τι να βαλω?

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα υπάρξει. Ουσιαστικά θα αντικαταστήσεις τα εργοστασιακά υλικά (σφουγγάρια) με κεραμικό υλικό που είναι κατά πολύυυυυυυ ανώτερο.

Την ίδια διάταξη με την παραπάνω κάνε και στο εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 10:16 pm

Moutralewn έγραψε:
kws έγραψε:
δεν θα υπαρχει προβλημα αμα βγαλω ολα τα αλλα? θα γινετε σωστη δουλεια χωρις αυτα? και στο εξωτερικο τι να βαλω?

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα υπάρξει. Ουσιαστικά θα αντικαταστήσεις τα εργοστασιακά υλικά (σφουγγάρια) με κεραμικό υλικό που είναι κατά πολύυυυυυυ ανώτερο.

Την ίδια διάταξη με την παραπάνω κάνε και στο εξωτερικό.


οκ φιλε μου. το μακαρονι μπορω να το ξεπλενω οπως τα φιλτρα με νερο ενυδρειου? και εσυ αυτη τη διαταξη εχεις? ποσο μακαρονι θα χρειαστω και για το εσωτερικο και για το εξωτερικο για τα παραγγειλω μαζι απο εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1255 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 ποσο τετιο θα χρειαστω? καλο δεν ειναι αυτο το sera?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 11:14 pm

kws έγραψε:
οκ φιλε μου. το μακαρονι μπορω να το ξεπλενω οπως τα φιλτρα με νερο ενυδρειου? και εσυ αυτη τη διαταξη εχεις? ποσο μακαρονι θα χρειαστω και για το εσωτερικο και για το εξωτερικο για τα παραγγειλω μαζι απο εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1255 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 ποσο τετιο θα χρειαστω? καλο δεν ειναι αυτο το sera?

Το μακαρόνι το ξεπλένεις έτσι ακριβώς.
Ναι, αυτήν την διάταξη έχω κι εγώ σε όλα μου τα φίλτρα.

Αν δεν κάνω λάθος το εσωτερικό της Juwel παίρνει γύρω στα 3 λίτρα σύνολο και το 2217 γύρω στα 6 λίτρα.

Οπότε, υπολογίζεις -1 λίτρο απο το καθένα, άρα 2+5=7 λίτρα σύνολο. Μπορεί να χρειαστεί και λιγότερο καθώς δεν είμαι σίγουρος για τον καθαρό όγκο που χωράει το κάθε φίλτρο, αλλά και λίγο παραπάνω να έχεις καλό είναι.

Το εν λόγω μακαρόνι, για τα λεφτά του είναι πολύ καλό και το χρησιμοποιούν πολλοί συνχομπύστες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 2:05 pm

Moutralewn έγραψε:
Το μακαρόνι το ξεπλένεις έτσι ακριβώς.
Ναι, αυτήν την διάταξη έχω κι εγώ σε όλα μου τα φίλτρα.

Αν δεν κάνω λάθος το εσωτερικό της Juwel παίρνει γύρω στα 3 λίτρα σύνολο και το 2217 γύρω στα 6 λίτρα.

Οπότε, υπολογίζεις -1 λίτρο απο το καθένα, άρα 2+5=7 λίτρα σύνολο. Μπορεί να χρειαστεί και λιγότερο καθώς δεν είμαι σίγουρος για τον καθαρό όγκο που χωράει το κάθε φίλτρο, αλλά και λίγο παραπάνω να έχεις καλό είναι.

Το εν λόγω μακαρόνι, για τα λεφτά του είναι πολύ καλό και το χρησιμοποιούν πολλοί συνχομπύστες.

δεν ξερω γιατι αλλα οι αποψεις διηστανται. αυτο τον τροπο διαταξεις που μου προτεινεις καποιοι αλλοι μου ειπαν πως δεν ειναι σωστο και να βαλω ολα τα σφουγγαρια στο εξωτερικο με τη διαταξει που εχει η εταιρια και να βαλω πιο πολυ μακαρονι στο εσωτερικο. δεν θα ειναι καλλητερα ετσι για να περναει απο περισσοτερα σφουγγαρια και να καθαριζεται καλυτερα? αν παρραγγειλω το φιλτρο τα εχει ολα τα σφουγγαρια μεσα? αυτο http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/catalog/images/juwel/juwel-cirax-filter-media.gif τι χρεισιμοτητα εχει στο φιλτρο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 2:31 pm

kws έγραψε:

δεν ξερω γιατι αλλα οι αποψεις διηστανται. αυτο τον τροπο διαταξεις που μου προτεινεις καποιοι αλλοι μου ειπαν πως δεν ειναι σωστο και να βαλω ολα τα σφουγγαρια στο εξωτερικο με τη διαταξει που εχει η εταιρια και να βαλω πιο πολυ μακαρονι στο εσωτερικο. δεν θα ειναι καλλητερα ετσι για να περναει απο περισσοτερα σφουγγαρια και να καθαριζεται καλυτερα? αν παρραγγειλω το φιλτρο τα εχει ολα τα σφουγγαρια μεσα? αυτο http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/catalog/images/juwel/juwel-cirax-filter-media.gif τι χρεισιμοτητα εχει στο φιλτρο?

Αρχικά να σου πω, ότι η διάταξη που σου πρότεινα είναι αυτή που χρησιμοποιώ εγώ πάντα αλλά και πολλοί συνχομπύστες ακόμα.
Επίσης, είναι πολύ περίεργος να μάθω γιατί σου είπαν κάποιοι ότι αυτό δεν είναι "σωστό"... scratch

Για να σου το πω λίγο πιο αναλυτικά.
Υπάρχει το μηχανικό φιλτράρισμα (σφουγγάρια) και υπάρχει και το βιολογικό (κεραμικό υλικό π.χ. μακαρόνι).

Τα μεν σφουγγάρια μαζεύουν τα "χοντρά" αλλά μπουκώνουν πολύ εύκολα (θέλουν αρκετά συχνά καθάρισμα) και, το πιο σημαντικό, υπάρχει πολύ περιορισμένος χώρος να την ανάπτυξη των αποικιών των βακτηρίων.
Το δε μακαρόνι, δεν μαζεύει τα "χοντρά" αλλά, πρακτικά, δεν θέλει ποτέ καθάρισμα και παρέχει πολλαπλάσιο χώρο στις αποικίες των βακτηρίων για να πολλαπλασιαστούν (κάτι που σημαίνει καλύτερη φίλτρανση).

Με την πρόταση που σου είπαν, πολύ απλά, θα έχεις λιγότερη βιολογία (βάζοντας περισσότερα σφουγγάρια απ'ότι μακαρόνι) καθώς και ότι θα μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου σου και θα μπουκώνει πολύ ευκολότερα.

Όπως και να έχει, τίποτα απο τα 2 δεν είναι "λάθος".
Απλώς εξηγώ την φιλοσοφία μου (και πολλών άλλων χομπυστών) και στην παραθέτω αναλυτικά.

Απο εκεί και πέρα, ότι κρίνεις εσύ προτιμότερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 2:36 pm


Moutralewn έγραψε:
Αρχικά να σου πω, ότι η διάταξη που σου πρότεινα είναι αυτή που χρησιμοποιώ εγώ πάντα αλλά και πολλοί συνχομπύστες ακόμα.
Επίσης, είναι πολύ περίεργος να μάθω γιατί σου είπαν κάποιοι ότι αυτό δεν είναι "σωστό"... scratch

Για να σου το πω λίγο πιο αναλυτικά.
Υπάρχει το μηχανικό φιλτράρισμα (σφουγγάρια) και υπάρχει και το βιολογικό (κεραμικό υλικό π.χ. μακαρόνι).

Τα μεν σφουγγάρια μαζεύουν τα "χοντρά" αλλά μπουκώνουν πολύ εύκολα (θέλουν αρκετά συχνά καθάρισμα) και, το πιο σημαντικό, υπάρχει πολύ περιορισμένος χώρος να την ανάπτυξη των αποικιών των βακτηρίων.
Το δε μακαρόνι, δεν μαζεύει τα "χοντρά" αλλά, πρακτικά, δεν θέλει ποτέ καθάρισμα και παρέχει πολλαπλάσιο χώρο στις αποικίες των βακτηρίων για να πολλαπλασιαστούν (κάτι που σημαίνει καλύτερη φίλτρανση).

Με την πρόταση που σου είπαν, πολύ απλά, θα έχεις λιγότερη βιολογία (βάζοντας περισσότερα σφουγγάρια απ'ότι μακαρόνι) καθώς και ότι θα μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου σου και θα μπουκώνει πολύ ευκολότερα.

Όπως και να έχει, τίποτα απο τα 2 δεν είναι "λάθος".
Απλώς εξηγώ την φιλοσοφία μου (και πολλών άλλων χομπυστών) και στην παραθέτω αναλυτικά.

Απο εκεί και πέρα, ότι κρίνεις εσύ προτιμότερο


οκ νομιζω πως θα ακολουθησω τη δικη σου τακτικη. στο μεγαλο φιλτρο τι να βαλω μονο μακαρονι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 2:54 pm

kws έγραψε:
οκ νομιζω πως θα ακολουθησω τη δικη σου τακτικη. στο μεγαλο φιλτρο τι να βαλω μονο μακαρονι?

Βάλε κάτω-κάτω ένα σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες, όλα το υπόλοιπο μακαρόνι και πάνω-πάνω filter wool.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 2:59 pm


Moutralewn έγραψε:
Βάλε κάτω-κάτω ένα σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες, όλα το υπόλοιπο μακαρόνι και πάνω-πάνω filter wool.
thumbup


οκ φιλε μου σε ευχαριστω. στο κατω κατω δεν εισαι και βλακας εσυ που το εχεις κανει στο ενυδρειο thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 3:23 pm

kws έγραψε:
οκ φιλε μου σε ευχαριστω. στο κατω κατω δεν εισαι και βλακας εσυ που το εχεις κανει στο ενυδρειο thumbup

Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ αυτή την διάταξη σε όλα τα φίλτρα μου καί στα 4 ενυδρεία που έχω αυτή την στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 7:13 pm

Moutralewn έγραψε:

Αρχικά να σου πω, ότι η διάταξη που σου πρότεινα είναι αυτή που χρησιμοποιώ εγώ πάντα αλλά και πολλοί συνχομπύστες ακόμα.
Επίσης, είναι πολύ περίεργος να μάθω γιατί σου είπαν κάποιοι ότι αυτό δεν είναι "σωστό"... scratch

Για να σου το πω λίγο πιο αναλυτικά.
Υπάρχει το μηχανικό φιλτράρισμα (σφουγγάρια) και υπάρχει και το βιολογικό (κεραμικό υλικό π.χ. μακαρόνι).

Τα μεν σφουγγάρια μαζεύουν τα "χοντρά" αλλά μπουκώνουν πολύ εύκολα (θέλουν αρκετά συχνά καθάρισμα) και, το πιο σημαντικό, υπάρχει πολύ περιορισμένος χώρος να την ανάπτυξη των αποικιών των βακτηρίων.
Το δε μακαρόνι, δεν μαζεύει τα "χοντρά" αλλά, πρακτικά, δεν θέλει ποτέ καθάρισμα και παρέχει πολλαπλάσιο χώρο στις αποικίες των βακτηρίων για να πολλαπλασιαστούν (κάτι που σημαίνει καλύτερη φίλτρανση).

Με την πρόταση που σου είπαν, πολύ απλά, θα έχεις λιγότερη βιολογία (βάζοντας περισσότερα σφουγγάρια απ'ότι μακαρόνι) καθώς και ότι θα μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου σου και θα μπουκώνει πολύ ευκολότερα.

Όπως και να έχει, τίποτα απο τα 2 δεν είναι "λάθος".
Απλώς εξηγώ την φιλοσοφία μου (και πολλών άλλων χομπυστών) και στην παραθέτω αναλυτικά.

Απο εκεί και πέρα, ότι κρίνεις εσύ προτιμότερο


yes

την ιδια διαταξη που χρησιμοποιει ο Moutralewn χρησιμοποιω κ εγω στα φιλτρα μου και δν ειχα ποτε προβλημα!

Eιμαι κ εγω περιεργος να μαθω γιατι καποιοι σου ειπαν οτι δν ειναι σωστος αυτος ο τροπος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01, 2010 11:39 pm



yes

την ιδια διαταξη που χρησιμοποιει ο Moutralewn χρησιμοποιω κ εγω στα φιλτρα μου και δν ειχα ποτε προβλημα!

Eιμαι κ εγω περιεργος να μαθω γιατι καποιοι σου ειπαν οτι δν ειναι σωστος αυτος ο τροπος![/quote]

ξερω εγω ρε παιδια γιατι μου το ειπαν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta6
Μέλος
Μέλος
delta6


Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ηλικία : 36
Τόπος : Αννόβερο, Γερμανία

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 5:17 am

Κι εγώ μια ζωή την ίδια διάταξη με τον moutralewn χρησιμοποιώ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kws
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 53

ριο 240 μαλαουι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ριο 240 μαλαουι   ριο 240 μαλαουι Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02, 2010 8:40 am

αρωγιτη τριμενο που θα βρω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ριο 240 μαλαουι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: