ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 5:39 pm

Γεια σας παιδια
Σκεφτομαι ν'αλλαξω το στησιμο του ενυδρειου.Φυσικα εχω κιχλιδες mbuna και αυτη τη στιγμη εχω ενα χαρεμι labido.Παρουσιαση δεν κανω ακομη απλα θελω τη βοηθεια σας για μια νεα επανεκινηση.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 120-45-50 και η εταιρια το δινει μικτα λιτρα 330.Απο εξοπλισμο 2 εξωτερικα φιλτρα της Eheim 2071 και 2073 αντιστοιχα.Και ενα εσωτερικο κυκλοφορητη 1600 λ/ω.
1)Θελω να βαλω πετρες λαβας γιατι ειναι παναλαφρες και ομορφες πολυ.Διαβαζοντας διαφορα καπου κολαω.Πεστε την γνωμη σας.Απο τα μειονεκτηματα ειναι οτι ειναι αιχμηρες και δεν ξερουμε τη συνθεση τους.Απο την αλλη ειναι ομορφες , ελαφριες και τελειο υλικο για αποικηση βιολογικου υλικου.
2)Πειτε κανενα τροπο στησιματος με το σκεπτικο οτι ισως και αν γινεται να μπουν καποια στιγμη και 3 χαρεμια.
3)Ποια αλλα ειδη θα μπορουσα να βαλω για να μην εχω υδριβισμους?Μ ' αρεσουν πολλα τ'ατιμα.Θα μπορουσα να βαλω demasoni με labido?Θα χωρουσε καποιο τριτο χαρεμι χωρις προβληματα?
4)Οπωσδηποτε θα βαλω φυτα(valisneria , crinum)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 6:29 pm

Γεια σου φιλε...
για τον εσωτερικο κυκλοφορητη που λες..ειναι εσωτερικο φιλτρο η απλα ενας κυκλοφορητης?

1)Τωρα για πετρες λαβας το ειπες κ μονο σου ειναι αιχμηρες κ δν κανουν για τα ψαρια μας...αναγκαστικα θα πας σε καποιο αλλο ειδος πετρας!
2)Πετρες πολλες πετρες που να δημιουργουν πολλες κρυψωνες,περασματα,σπηλιες !κοιτα εδω
3)Προσωπικη μου αποψη βαλε μονο 2 ειδη κ θα εισαι μια χαρα...τα 2 δυο που αναφερεις μπορεις να τα βαλεις αλλα θα ειναι ρισκο γιατι τα demasoni ειναι κωλοπαιδα..εχουν γινει αρκετα ποστ τελευταια για τα demasoni διαβασε κ θα ενημερωθεις πληρως!
διαβασε εδω για ειδη κ συνδιασμους!

Καλη συνεχεια κ οτι θες ρωτας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 9:23 pm

chris7 έγραψε:
Γεια σου φιλε...
για τον εσωτερικο κυκλοφορητη που λες..ειναι εσωτερικο φιλτρο η απλα ενας κυκλοφορητης?

Ενας εσωτερικος κυκλοφορητης ειναι μονο.
Τα φιλτρα πως να τα συνδεσω?Δηλ εισοδο εξοδο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη μερια ή δυο εισοδοι αριστερα και δυο εξοδοι δεξια?Πως θα εχω πιο καλη κυκλοφορια του νερου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 9:41 pm

komori έγραψε:
Ενας εσωτερικος κυκλοφορητης ειναι μονο.
Τα φιλτρα πως να τα συνδεσω?Δηλ εισοδο εξοδο απο τη μια και το αλλο απο την αλλη μερια ή δυο εισοδοι αριστερα και δυο εξοδοι δεξια?Πως θα εχω πιο καλη κυκλοφορια του νερου?

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 12:31 pm

2)Πετρες πολλες πετρες που να δημιουργουν πολλες κρυψωνες,περασματα,σπηλιες !κοιτα εδω

Ειδα τα στησιματα.Μερικα απο αυτα εχουν μεσα τραγανες πετρες απο λαβα και μαλιστα ειναι απο τα πιο ωραια.Φυσικα καλα ειανι να μη ρισκαρουμε αλλα ελα που μου αρεσει η ατιμη η λαβα.
Καμια προταση για παρεα με τα labido μου?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 2:29 pm

Αν βάλεις πολλές πέτρες με κρυψώνες δοκίμασε αυτό που θέλεις Smile Smile
Ακόμα καλύτερα αν τα demasonι είναι μικρότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 4:47 pm

komori έγραψε:
Καμια προταση για παρεα με τα labido μου?

Για συγκατοίκους των labido θα προότεινα όμορφες και δοκιμασμένες λύσεις:
Pseudotropheus Acei
Melanochromis Maingano
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:02 pm

Μπορουν να συμβιωσουν και τα τρια ειδη μαζι? ε.....ε.....ε.....ε.....ε
Γιατι και τα δυο ειδη που ανεφερες μου αρεσουν πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:12 pm

komori έγραψε:
Μπορουν να συμβιωσουν και τα τρια ειδη μαζι? ε.....ε.....ε.....ε.....ε
Γιατι και τα δυο ειδη που ανεφερες μου αρεσουν πολυ.

Οριακά και με μπόλικη πέτρα είναι πιθανό.

Προσωπικά θα έβαζα μόνο 2 είδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
komori
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι   Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30, 2010 5:19 pm

OK.
Eυχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεο ξεκινημα φυτεμενο ....νταμαρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: