ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 αφρικανες με αμερικης

Πήγαινε κάτω 
+2
delta6
new hobbista
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 12:08 am

καλησπερα σε ολους! οπως φαινεται και απο το ψευδωνυμο μου ειμαι καινουργια στον υγρο στοιχειο. εστησα προσφατα ενα ενυδρειο (100 lt καθαρο νερο) κι εχω βαλει 5 κιχλιδες αφρικης. δεν ξερω τα επιστημονικα τους ονοματα γιατι εκτος του οτι ειμαι καινουργια τα pet shop δεν βοηθανε και πολυ σ'αυτο το θεμα. τεσπα το σιγουρο ειναι οτι ειναι αφρικανες. ψαχνοντας λοιπον ανακαλυψα το apistogramma cacatuoides και ερωτευτηκα!!! θελω να μου πειτε αν μπορω να βαλω αφρικανες με αμερικης και αν φυσικα το σηκωνουν τα λιτρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta6
Μέλος
Μέλος
delta6


Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ηλικία : 36
Τόπος : Αννόβερο, Γερμανία

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 12:32 am

Σίγουρα όχι διότι θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού...

Καλό θα ήταν εαν μπορείς να βγάλεις καμία φωτογράφια από τις αφρικάνες σου για να μπορέσουμε να τις αναγνωρίσουμε καθώς δεν ξέρουμε εαν και αυτές είναι οκ για τα λίτρα...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 1:47 am

Λοιπον, το ζευγαρακι που μπηκε πρωτο στο ενυδρειο (μοιαζουν με αρσενικο και θηλυκο) πρεπει να ειναι pseudotropheus aurora. Eιναι επισης και τα πιο ζωηρα, δεν φοβουνται καθολου, οταν τα ταιζω ειναι τα πρωτα που ορμανε και τα υπολοιπα τρωνε μονο οταν απομακρυνονται. Όσο μποι τους λειπει τοσο τσαμπουκα εχουν. Μου ειπαν οτι φτανουν περιπου 15 εκατοστα. Τα υπόλοιπα 3 μπηκαν ταυτοχρονα και το ενα ειναι μαλλον pseudotropheus κατι και τα αλλα 2 ειναι jewel.
Τα 3 που μπηκαν μετα ειναι πιο μεγαλα σε μεγεθος αλλα δεν εμποδισε τα πρωτα 2 να εδραιωσουν την κυριαρχια τους! Αυτο οφειλεται ειτε στο ειδος ή στο οτι ηταν ηδη μεσα στο ενυδρειο. Αν βοηθαει αυτο προς το παρον θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας! Μεχρι να καταφερω να τα βγαλω φωτο τα ατιμα γιατι δεν μενουν σε ενα σημειο!!!

Α, κατι ακομη. Τα 2 (που νομιζω πως ειναι pseudotropheus aurora) αν βαλω το δαχτυλο μεσα στο νερο μου το τσιμπανε και δεν φοβουνται καθολου που κατι τοσο τεραστιο σε σχεση με αυτα ειναι διπλα τους!!! Τρομερη συμπεριφορα για τοσο δα ψαρακια!!! Τα αγαπησα απο την πρωτη στιγμη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 9:03 am

Καλημέρα!
Τα λίτρα σου είναι λίγα για τα ψάρια αυτά.
Το πετ σοπ δίνουν οτι θέλουν προκύμένου να πουλήσουν.
Ρίξε πολύ study και βάλε φωτό Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 9:24 am

Kαταρχην καλως ηρθες στη παρεα μας!
Τα λιτρα σου δν κανουν για κιχλιδες της λιμνης Malawi!Τα mbuna μπαινουν σε χαρεμια κ οχι σε ζευγαρια!
Διαβασε εδω, εδω!
Διαβασε ολα τα αρθρα που εχουν να κανουν με την Αφρικη!
Στα λιτρα σου μπαινουν ανετα κιχλιδες της λιμνης Tanganyika..διαβασε εδω

Τωρα οσο αφορα τα apistogramma cacatuoides ειναι κιχλιδες της Ν.Αμερικης θελουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις απο τις κιχλιδες Αφρικης!
Για να τα βαλεις αυτα πρεπει να διωξεις οτι εχεις τωρα μεσα στο ενυδρειο σου κ τοτε θα μπορεσεις να βαλεις ενα ζευγαρακι apistogramma cacatuoides!
Διαβασε εδω!


Το θεμα ομως ειναι με τι θες εσυ να ασχοληθεις...θα πρεπει να κατασταλαξεις καπου κ απο εκει περα εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε!
Βαλε καμια φωτο να δουμε το ενυδρειο σου!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chris7 στις Τρι Σεπ 28, 2010 1:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 9:55 am

Καλημερα!! Δηλαδη πρεπει να διωξω ολα τα ψαρακια που εχω μεσα και να βαλω τανγκανικα? Δεν θελω καθολου να τα δωσω Crying or Very sad Ειδικα τα 2 πρωτα... πηρα ενα 3ο που υποτιθεται οτι ειναι θηλυκο για να ξεκινησω χαρεμι αλλα δεν μου φαινεται να ειναι ιδιο με τα αλλα. Οπως και να εχει για αυτα τα λιτρα μπορω να εχω ενα χαρεμι? Αν ειναι να διωξω τα jewel. Μου αρεσουν πολυ αλλα δεν εχω δεθει και τοσο οσο με τα 2 πρωτα!!! Σε περιπτωση που τα κρατησω τι κακο μπορει να τους κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
new hobbista
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 9:58 am

Και κατι ακομη και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις. Τα περισσοτερα ενυδρεια που εχω δει ειναι μικροτερα αν οχι ιδια με το δικο μου και ειναι φουλ στο ψαρι!!! Και καμια σχεση το ενα με το αλλο!!! Δεν θελω να κανω κατι τετοιο βεβαια αλλα δεν μου φαινεται να εχουν και κανενα προβλημα τα ψαρακια! Μια χαρα γομαρια γινονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 12:31 pm

Άλλο επίζούν και άλλο ζούν άνετα και σε κάλες συνθίκες scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 12:52 pm

Καλώς όρισες και από εμένα . Το θέμα είναι να βαλεις κάποια ψάρια μέσα σε ένα ενυδρείο κάι όσο μπορείς περισσότερο να τους προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς για την επιβίωση τους. Με αποτέλεσμα ατα να σου προσφέρουν πραγματικές συμπεριφορές, γεννες, χρώματα και χαρακτήρες.
Το αποτέλεσμα είναι ότι αν τα ψάρια σου είναι υγιή τότε και εσυ θα τα χαρείς παρά πολύ .
δεν είναι μονόδρομος τα ψάρια από Tanganyika υπάρχουν κιχλιδες που είναι πανέμορφες και μπορούν άνετα να μπουν μέσα στο ενυδρείο σου . Αλλά θα πρέπει να καταλάβεις το τι είναι άνετο και βιώσιμο για τα ψάρια σου , από το τι είναι οπτικα όμορφο και μόνο χωρίς να σου προσφέρει τίποτε άλλο .

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε ( μην το πεις σε κανέναν αλλά εγώ ήθελα να βάλω κιχλιδες μαζί με το θαλασσινό ψάρι nemo- το γνωστό ψαρακι )

αφρικανες με αμερικης &t=1&usg=AFrqEzfsgkTogyZrgUYMNjWjQcGY7qY4XQ

Καλή συνέχεια καλώς όρισες στον κόσμο του ενυδρειου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

αφρικανες με αμερικης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αφρικανες με αμερικης   αφρικανες με αμερικης Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 8:46 pm

Οι πολλές ερωτήσεις είναι καλές. Δεν πρέπει να απολογείσαι.

τα περισσότερα στα είπαν τα παιδιά και είναι έτσι ακριβώς.

Στο ενυδρείο σου και αφού σου αρέσουν τα apisto, θα πρότεινα να βγάλεις όλα τα υπόλοιπα, να βάλεις ένα ζευγαράκι απο δαύτα μάζι με κάποιους συγκάτοικους.
Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κάτι απο Tanganyika, όπως πρότειναν και τα παιδιά παραπάνω.

Τα ψάρια που έχουν όσο και όμορφα να είναι (και ξέρω καλά πόσο) δυστυχώς δεν κάνουν για τα λίτρα σου. Είναι προτιμότερο να τα δώσεις τώρα κάπου που θα έχουν τις συνθήκες που έχουν ανάγκη, παρά να τα δεις στο άμεσο μέλλον να αρρωσταίνουν, να "πιάνουν" ασθένειες και να ψοφάνε.
...και πίστεψέ με, έτσι θα γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αφρικανες με αμερικης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: