ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ερωτήσεις για acei

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stram
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΔευ Σεπ 27, 2010 10:32 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Τις τελευταίες μέρες φιλοξενώ ένα χαρέμι acei και έχω διάφορες απορίες για αυτά τα ψάρια.
1.Τελικά ποιο είναι το τελικό μήκος που μπορούν να φτάσουν(έχω διαβάσει αλλού για 10εκ. και αλλού για 15εκ.);
2.Υπάρχει τρόπος για να ξεχωρίζω τα αρσενικά από τα θηλυκά;
3.Πότε θεωρούνται ενήλικα ή έστω σε ηλικία/μέγεθος είναι έτοιμα να ζευγαρώσουν;Αυτό το ρωτάω κυρίως γιατί ο δικός μου αρσενικός(από ότι μου είπαν) κυνηγάει τα υπόλοιπα σαν να προσπαθεί να τους τραβήξει την προσοχή.Επίσης τον έχω δει κάποιες φορές να κουνάει την ουρά του σαν να τρέμει και από ότι διάβασα αυτό είναι δείγμα πως θέλει να ζευγαρώσει.

ΥΓ.Τα ψάρια μου είναι γύρω στα 5 εκατοστά με τον αρσενικό και μια θηλυκιά λίγο μεγαλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 8:39 pm

1. Τα Acei σε ενυδρείο, αν έχουν τα κατάλληλα λίτρα μπορούν άνετα να φτάσουν τα 15εκ, ίσως και παραπάνω.
Παλαιότερα που φιλοξενούσα σε μικρό ενυδρείο (180 λίτρα) ένα χαρέμι Acei μαζί με Labido, ο αρσενικός ήταν γύρω στα 12-13εκ. Οπότε σκέψου σε μεγάλο ενυδρείο...
2. Σίγουρος τρόπος όχι. Ισχύει ότι ακριβώς και στα υπόλοιπα mbuna όπου τα αρσενικά είναι ίδιο χρώμα με τα θηλυκά.
3. σωστά αυτά που σου είπαν. Απο το μέγεθος των 5-6 εκ και πάνω αρχίζουν σιγά-σιγά τα φλερτ και μπορεί να έχεις και μπούκωμα, το οποίο βέβαια μπορεί να μην οδηγήσει σε γέννα κυρίως λόγω της απειρίας αλλά και λόγω μεγέθους του θηλυκού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stram
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΤρι Σεπ 28, 2010 10:13 pm

Moutralewn έγραψε:
1. Τα Acei σε ενυδρείο, αν έχουν τα κατάλληλα λίτρα μπορούν άνετα να φτάσουν τα 15εκ, ίσως και παραπάνω.
Παλαιότερα που φιλοξενούσα σε μικρό ενυδρείο (180 λίτρα) ένα χαρέμι Acei μαζί με Labido, ο αρσενικός ήταν γύρω στα 12-13εκ. Οπότε σκέψου σε μεγάλο ενυδρείο...
2. Σίγουρος τρόπος όχι. Ισχύει ότι ακριβώς και στα υπόλοιπα mbuna όπου τα αρσενικά είναι ίδιο χρώμα με τα θηλυκά.
3. σωστά αυτά που σου είπαν. Απο το μέγεθος των 5-6 εκ και πάνω αρχίζουν σιγά-σιγά τα φλερτ και μπορεί να έχεις και μπούκωμα, το οποίο βέβαια μπορεί να μην οδηγήσει σε γέννα κυρίως λόγω της απειρίας αλλά και λόγω μεγέθους του θηλυκού.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και κάτι άλλο.Τα acei white tail που έχω γίνονται όλα μπλε με κάθετες σκούρες γραμμές ή μόνο τα αρσενικά.Στα δικά μου μόνο το ένα έχει πάρει χρώματα και τα υπόλοιπα είναι κυρίως γκρι.
Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία τους ή το ότι βρίσκονται μόλις λίγες μέρες στο ενυδρείο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 4:41 pm

stram έγραψε:
Και κάτι άλλο.Τα acei white tail που έχω γίνονται όλα μπλε με κάθετες σκούρες γραμμές ή μόνο τα αρσενικά.Στα δικά μου μόνο το ένα έχει πάρει χρώματα και τα υπόλοιπα είναι κυρίως γκρι.
Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία τους ή το ότι βρίσκονται μόλις λίγες μέρες στο ενυδρείο μου.

Σε μικρή ηλικία είναι όλα γκρι (προς το μπλε). Μεγαλώνοντας τα αρσενικά γίνονται μπλε και τα θηλυκά γίνονται ένα μουντό γκρι-μπλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stram
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 4:55 pm

Moutralewn έγραψε:
stram έγραψε:
Και κάτι άλλο.Τα acei white tail που έχω γίνονται όλα μπλε με κάθετες σκούρες γραμμές ή μόνο τα αρσενικά.Στα δικά μου μόνο το ένα έχει πάρει χρώματα και τα υπόλοιπα είναι κυρίως γκρι.
Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία τους ή το ότι βρίσκονται μόλις λίγες μέρες στο ενυδρείο μου.

Σε μικρή ηλικία είναι όλα γκρι (προς το μπλε). Μεγαλώνοντας τα αρσενικά γίνονται μπλε και τα θηλυκά γίνονται ένα μουντό γκρι-μπλε.
Ευχαριστώ.Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα επανέλθω. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ερωτήσεις για acei Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήσεις για acei   Ερωτήσεις για acei Icon_minitimeΤετ Σεπ 29, 2010 4:58 pm

stram έγραψε:
Ευχαριστώ.Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα επανέλθω. Very Happy

Όποτε θέλεις.
Εμείς εδώ είμαστε.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερωτήσεις για acei
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» labido-acei

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: