ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....

Πήγαινε κάτω 
+3
Z.X
georgetax
thanasis76
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 11:50 am

καλησπερα παιδια. οπως ειπα και στο καλωρισμα ξαναγυριζω στα βραχια και στις κιχλιδες bounce
το ενυδρειο θα ειναι σε λιγο καιρο ετοιμο, και ειμαι στην ευχαριστη θεση να σκεφτομαι για το τι κιχλιδες θα βαλω και ποσα χαρεμακια Very Happy Very Happy
σκεφτηκα να το συζητησουμε και μαζι.... να ακουσω λιγες γνωμες κι απο εσας....
ειμαι πιο πολυ για malawi πλευρα και λιγοτερο προς tanganyika.... scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 2:30 pm

Μόλις πηγα να γράψω ότι σε 100 λίτρα είναι δύσκολο για Malawi αλλά ευτυχώς μετά διάβασα 1000λιτρα

Πάρε μια πρώτη ιδέα από εδω

Πολλά τα λίτρα θανάση θα γίνει ενυδρειαρα. Να ερχομαστε για καταδύσεις cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 7:17 pm

georgetax έγραψε:
Μόλις πηγα να γράψω ότι σε 100 λίτρα είναι δύσκολο για Malawi αλλά ευτυχώς μετά διάβασα 1000λιτρα

Πάρε μια πρώτη ιδέα από εδω

Πολλά τα λίτρα θανάση θα γίνει ενυδρειαρα. Να ερχομαστε για καταδύσεις cheers

100 λιτρα??? No No χαιρομαι που ειδες σωστα...
οσο για το λινκ το εχω δει αλλα λεει μεχρι 400 λιτρα, οποτε δεν μου κανει... lol! lol! lol!
βασικα ηθελα ιδεες... για τις κιχλιδες τα ξερω πανω κατω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 7:32 pm

βασικα στο μυαλο μου εχω καποια οπως

Melanochromis Cyaneorhabdos

iodotropheus sprengerae

pseudotropheus sp. acei

labidochromis yellow

labidochromis hongi

pseudotropheus red zebra




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 8:12 pm

thanasis76 έγραψε:

οσο για το λινκ το εχω δει αλλα λεει μεχρι 400 λιτρα, οποτε δεν μου κανει... lol! lol! lol!
βασικα ηθελα ιδεες... για τις κιχλιδες τα ξερω πανω κατω....


αν το κάνεις * 1,5 βγαίνει για τα λίτρα σου 400+400+200 = 1000 λίτρα eyessmile eyessmile

οι επιλογές σου είναι τεράστιες και μπορείς να κάνεις χαρέμια με διαφορετικά είδη . ιδέες σε τέτοια λίτρα είναι ότι πολλά είδη μπορούν να μπουν φυσικά μέσα σε λογικά πλαίσια , με κάποιο μέτρο, και με κάποιες προϋποθέσεις ( φόβος υβριδισμού π.χ. )

μην βάλεις σαν τον ξάδερφο μου 45 malawi κιχλίδες σε 400 λιτ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 8:24 pm

Χοντρικα 20 ψαρια,μπορεις νομιζω αλλα σιγουρα θα εξαρτηθει και απο την διακοσμηση που θα κανεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Σεπ 25, 2010 8:48 pm

ναι παιδια καπος ετσι ειναι... γυρο στα 20 ψαρια ανετα....
αν σκεφτειτε οτι 24 ειχα σε 360 λιτρα πιο παλια... affraid affraid
ξερω το κολπο... πολλεεεεεεεεεςςςςςςς πετρες, πολλεςςςςςςςςςςςς κρυψωνες... thumbup thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 11:43 am

Θανάση, σε αυτό το εγχείρημα θα έλεγα να ψάξεις για κάτι λιγότερο συνηθισμένο, μιας που έχεις και το χρόνο να ψάξεις.

Τα είδη που αναφέρεις είναι όμορφα και αξιόλογα αλλά πολύ κοινά.

Παρακάτω κάποιες προτάσεις μου απο είδη που τα έχω πετύχει σε καταστήματα στο παρελθόν:

Labeotropheus Τrewavasae
Psedotropheus Aurora
Labidochromis Mbamba
Cynotilapia Afra "Jalo Reef"
Pseudotropheus Flavus
Pseudotropheus Crabro
Pseudotropheus Elongatus
Metriaclima Greshakei

...ή βέβαια, απ'την άλλη, θα μπορούσες να κάνει ένα species με demasoni το οποίο θα είναι μούρλια!! rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 1:09 pm

Moutralewn έγραψε:
Θανάση, σε αυτό το εγχείρημα θα έλεγα να ψάξεις για κάτι λιγότερο συνηθισμένο, μιας που έχεις και το χρόνο να ψάξεις.

Τα είδη που αναφέρεις είναι όμορφα και αξιόλογα αλλά πολύ κοινά.

Παρακάτω κάποιες προτάσεις μου απο είδη που τα έχω πετύχει σε καταστήματα στο παρελθόν:

Labeotropheus Τrewavasae
Psedotropheus Aurora
Labidochromis Mbamba
Cynotilapia Afra "Jalo Reef"
Pseudotropheus Flavus
Pseudotropheus Crabro
Pseudotropheus Elongatus
Metriaclima Greshakei

...ή βέβαια, απ'την άλλη, θα μπορούσες να κάνει ένα species με demasoni το οποίο θα είναι μούρλια!! rock

το ενυδρειο να γινει species το αποκλειω. αν το εκανα θα εβαζα καπιο πιο μεγαλο ψαρι και σπανιο... αλλα δεν το ρισκαρω...
για το Labeotropheus Τrewavasae δεν θελω καν να ακουω την λεξη Τrewavasae affraid affraid
τα υπολοιπα που μου εβαλες θα μπορουσα να διαλεξω 1-2 γιατι τα περισσοτερα ειναι ιδια σαν χρωματισμος...
αλλα και παλι θα πρεπει να τα βρω. ( αν και εχω τον ανθρωπο μου )
σε ευχαριστω για την λιστα με ενδιαφερουν ψαρια malawi mbuna.... θελω να βαλω και κατι το διαφορετικο και πιο σπανιο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 1:16 pm

Μπορείς κάλλιστα να το κάνεις και ανάποδα:

Αντί να ψάχνεις συγκεκριμένα είδη, να ψάξεις και να δεις τί υπάρχει και μετά αποφασίζεις.

Ειδικά αν έχεις και άνθρωπό δικό σου, είναι ευκολότερο να μάθεις.

Επίσης, αν έχεις άνθρωπο στην Αθήνα, θα είναι καλό να ψάξει καί σε μαγαζιά τα οποία δεν έχουν σχέση με forum ή το διαδίκτυο γενικότερα.

Έχω βρει πολλά "διαμάντια" έτσι... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 1:49 pm

Moutralewn έγραψε:
Μπορείς κάλλιστα να το κάνεις και ανάποδα:

Αντί να ψάχνεις συγκεκριμένα είδη, να ψάξεις και να δεις τί υπάρχει και μετά αποφασίζεις.

Ειδικά αν έχεις και άνθρωπό δικό σου, είναι ευκολότερο να μάθεις.

Επίσης, αν έχεις άνθρωπο στην Αθήνα, θα είναι καλό να ψάξει καί σε μαγαζιά τα οποία δεν έχουν σχέση με forum ή το διαδίκτυο γενικότερα.

Έχω βρει πολλά "διαμάντια" έτσι... Wink

θα κοιταξω και θα δω... αλλα τωρα προεχει το ενυδρειο... γιατι που να τα βαλω???? χιχιχιχχι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 4:12 pm

παιδια απο αυτα τα ψαρια ποια υβριδιζουν και πρεπει να μην τα βαλω στο ιδιο ενυδρειο????

Melanochromis Cyaneorhabdos
iodotropheus sprengerae
pseudotropheus sp. acei
labidochromis yellow
labidochromis hongi
pseudotropheus red zebra
Psedotropheus Aurora
Labidochromis Mbamba
Cynotilapia Afra "Jalo Reef"
Pseudotropheus Flavus
Pseudotropheus Crabro
Pseudotropheus Elongatus
Metriaclima Greshakei

εχω βαλει αρκετα για να μπω σε ψαξιμο... αλλα πρεπει πρωτα να σιγουρεψουμε τους υβριδισμους...
θελω απο αυτα να βρω και να ταιριαξω 6 χαρεμακια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 6:33 pm

Θαναση ταπεινη μου γνωμη να μην βαλεις 6 χαρεμακια.....ειναι πολλά. Μπορει στα 360 να ειχες πχ 3 και να ηταν οκ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στα 1000 μπορεις να βαλεις 6....
Δεν παει με απλη μεθοδο των τριων..... lol!
Σκεψου οτι ακομα και τα 1000 λιτρα που προσφερεις ειναι αμελητεα με αυτα που εχουν στη φυση....Και αμφιβαλω αν θα καταφερεις να 2πλασιασεις και βαλε τις κρυψωνες που ειχες στο παλιο.... Επισης φαντασου οτι πιο πολλα ψαρια, αρα περισσότερες γεννες και αρα πολύ ταχυτερος και ο πολλαπλασιασμος τους.......
Ταπεινη μου γνωμη......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 8:31 pm

thanasis76 έγραψε:
παιδια απο αυτα τα ψαρια ποια υβριδιζουν και πρεπει να μην τα βαλω στο ιδιο ενυδρειο????

Με το δεδομένο ότι θα υπάρχουν διαφορετικά χρώματα και σχέδια (ειδικά στο ίδιο γένος), θεωρητικά δεν θα πρέπει να έχεις προβλήματα.

Δηλαδή, για παράδειγμα, αν βάλεις mbamba και hongi ή afra Jalo Reef, ίσως να έχεις πρόβλημα.

Απο εκεί και πέρα, θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το στοκάρισμα. Αν έχεις πολλά ψάρια, ίσως να είναι χειρότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 8:55 pm

imichal έγραψε:
Θαναση ταπεινη μου γνωμη να μην βαλεις 6 χαρεμακια.....ειναι πολλά. Μπορει στα 360 να ειχες πχ 3 και να ηταν οκ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στα 1000 μπορεις να βαλεις 6....
Δεν παει με απλη μεθοδο των τριων..... lol!
Σκεψου οτι ακομα και τα 1000 λιτρα που προσφερεις ειναι αμελητεα με αυτα που εχουν στη φυση....Και αμφιβαλω αν θα καταφερεις να 2πλασιασεις και βαλε τις κρυψωνες που ειχες στο παλιο.... Επισης φαντασου οτι πιο πολλα ψαρια, αρα περισσότερες γεννες και αρα πολύ ταχυτερος και ο πολλαπλασιασμος τους.......
Ταπεινη μου γνωμη......

καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα δεν το παω με την μεθοδο των τριων.... lol! lol!
σε 360 λιτρα ειχα 5 χαρεμια και συνολο 24 ψαρια ενηλικα... οποτε γιατι να μην μπορεσω να τα εχω και στα 1000 που ειναι 3πλασιος οκγος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 8:56 pm

Moutralewn έγραψε:
thanasis76 έγραψε:
παιδια απο αυτα τα ψαρια ποια υβριδιζουν και πρεπει να μην τα βαλω στο ιδιο ενυδρειο????

Με το δεδομένο ότι θα υπάρχουν διαφορετικά χρώματα και σχέδια (ειδικά στο ίδιο γένος), θεωρητικά δεν θα πρέπει να έχεις προβλήματα.

Δηλαδή, για παράδειγμα, αν βάλεις mbamba και hongi ή afra Jalo Reef, ίσως να έχεις πρόβλημα.

Απο εκεί και πέρα, θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το στοκάρισμα. Αν έχεις πολλά ψάρια, ίσως να είναι χειρότερο.

οποτε αμεσως αμεσως απο τα 3 ειδη αυτα μπορω να βαλω 1 .... pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2010 9:32 pm

μπερδευομαι λιγο με τους υβριδισμους τελικα.... scratch scratch
και δεν θελω υβριδια... pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 8:06 pm

Εγω σε 1000 λίτρα θα σου πρότεινα να πάς να μαζέψεις πέτρες από την φύση η από κάποια μάντρα δομικών υλικών....να κάνεις ένα καλό set up με FULL πέτρα αν βάλεις μόνο mbuna αλλιώς αν haps ποιο λίγες πέτρες....

εγώ θα σου πρότεινα αν για malawi mbuna
1.Labidochromis caureleus
2.Metriaclima greshakei (red top ice) ή Metriaclima zebra chilumba
3.Cynotilapia afra red dorsal Jalo reef
4.Pseudotropheus Socolofi
4 χαρέμια και νομίζω είναι υπερ-άρκετα 16 ψάρια τα οποία έχουν και τρομερά χρώματα και εκεί που πρέπει να στοχεύεις είναι όχι να κάνεις το ενυδρείο μια μεγάλη ψαροσαλάτα εκμεταλευόμενος τα 1000 λίτρα....αλλά ένα άνετο ενυδρείο σωστά μελετημένο study για να καταφέρεις να δείς το πιό μαγικό απο όλα!!! την αληθινή συμπεριφορά αυτών των όμορφων ψαριών Smile

Αν επιθυμείς Haps εκεί σου προτείνω
1.Aulonocara stuartgranti "Mdoka"
2.Copadichromis borleyi "Kadango"
3.Nimbochromis venustus
4.Labidochromis Caureleus (μπορέι να μπεί με haps γιατι είναι μια εξαίρεση των mbuna στα διατροφικά θέματα)https://www.youtube.com/watch?v=OlH4oDClKuA&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 9:48 pm

malawian84 έγραψε:
Εγω σε 1000 λίτρα θα σου πρότεινα να πάς να μαζέψεις πέτρες από την φύση η από κάποια μάντρα δομικών υλικών....να κάνεις ένα καλό set up με FULL πέτρα αν βάλεις μόνο mbuna αλλιώς αν haps ποιο λίγες πέτρες....

εγώ θα σου πρότεινα αν για malawi mbuna
1.Labidochromis caureleus
2.Metriaclima greshakei (red top ice) ή Metriaclima zebra chilumba
3.Cynotilapia afra red dorsal Jalo reef
4.Pseudotropheus Socolofi
4 χαρέμια και νομίζω είναι υπερ-άρκετα 16 ψάρια τα οποία έχουν και τρομερά χρώματα και εκεί που πρέπει να στοχεύεις είναι όχι να κάνεις το ενυδρείο μια μεγάλη ψαροσαλάτα εκμεταλευόμενος τα 1000 λίτρα....αλλά ένα άνετο ενυδρείο σωστά μελετημένο study για να καταφέρεις να δείς το πιό μαγικό απο όλα!!! την αληθινή συμπεριφορά αυτών των όμορφων ψαριών Smile

Αν επιθυμείς Haps εκεί σου προτείνω
1.Aulonocara stuartgranti "Mdoka"
2.Copadichromis borleyi "Kadango"
3.Nimbochromis venustus
4.Labidochromis Caureleus (μπορέι να μπεί με haps γιατι είναι μια εξαίρεση των mbuna στα διατροφικά θέματα)https://www.youtube.com/watch?v=OlH4oDClKuA&feature=related

Δεν θα πρότεινα για συγκάτοικους τα παραπάνω είδη (τα χρωματισμένα) μιας και είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι υβριδισμοί μεταξύ τους.

Βέβαια σε 1000 λίτρα με σχετικά χαμηλή ιχθυοφόρτωση και ικανοποιητικής αναλογίας αρσενικών-θηλυκών, ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα αλλά προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.

Επίσης η εξαίρεση των labido λόγω διατροφής θέλει μεγάλη προσοχή.
Μην ξεχνάμε ότι τα μεν labiodo είναι παμφάγα (omnivores) ενώ η πλειοψηφία των hap είναι σαρκοφάγα (carnivores).
Και βέβαια, όπως και να'χει τα labido είναι mbuna κάτι που σημαίνει ότι έχουν το εντερικό σύστημα των mbuna, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis76
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
thanasis76


Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ηλικία : 47
Τόπος : ΣΥΡΟΣ

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 9:58 pm

παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες και για τις προτασεις για ψαρια...
τα ψαρια μπηκαν στην ουρα για παραγγελια ( αποφασισα ποια θα βαλω σε mbuna )
οσο για τον αριθμο τον ψαριων και τα ειδη να πω οτι 14 ψαρακια σε 1000 λιτρα ειναι πολυυυυυυυυυυυυυυυ λιγα...
ειπαμε ρε παιδια μην το παρατραβαμε. αν ηταν εμενα και στα 360 λιτρα που ειχα φτιαξει στην αρχη του χομπι....
τοτε ειχα μεσα 5 χαρεμια απο 4 το καθενα, και εβλεπα τα παντα...
το καθε ειδος ηταν με το ειδος του, συμπεριφορες πολυ ομορφες...
αν ειναι σε 1000 λιτρα να βαλω 14 ψαρακια καηκαμε....
αυτα παντα ειναι αποψεις δικες μου.... lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΤετ Οκτ 06, 2010 10:07 pm

Moutralewn έγραψε:
malawian84 έγραψε:
Εγω σε 1000 λίτρα θα σου πρότεινα να πάς να μαζέψεις πέτρες από την φύση η από κάποια μάντρα δομικών υλικών....να κάνεις ένα καλό set up με FULL πέτρα αν βάλεις μόνο mbuna αλλιώς αν haps ποιο λίγες πέτρες....

εγώ θα σου πρότεινα αν για malawi mbuna
1.Labidochromis caureleus
2.Metriaclima greshakei (red top ice) ή Metriaclima zebra chilumba
3.Cynotilapia afra red dorsal Jalo reef
4.Pseudotropheus Socolofi
4 χαρέμια και νομίζω είναι υπερ-άρκετα 16 ψάρια τα οποία έχουν και τρομερά χρώματα και εκεί που πρέπει να στοχεύεις είναι όχι να κάνεις το ενυδρείο μια μεγάλη ψαροσαλάτα εκμεταλευόμενος τα 1000 λίτρα....αλλά ένα άνετο ενυδρείο σωστά μελετημένο study για να καταφέρεις να δείς το πιό μαγικό απο όλα!!! την αληθινή συμπεριφορά αυτών των όμορφων ψαριών Smile

Αν επιθυμείς Haps εκεί σου προτείνω
1.Aulonocara stuartgranti "Mdoka"
2.Copadichromis borleyi "Kadango"
3.Nimbochromis venustus
4.Labidochromis Caureleus (μπορέι να μπεί με haps γιατι είναι μια εξαίρεση των mbuna στα διατροφικά θέματα)https://www.youtube.com/watch?v=OlH4oDClKuA&feature=related

Δεν θα πρότεινα για συγκάτοικους τα παραπάνω είδη (τα χρωματισμένα) μιας και είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι υβριδισμοί μεταξύ τους.

Βέβαια σε 1000 λίτρα με σχετικά χαμηλή ιχθυοφόρτωση και ικανοποιητικής αναλογίας αρσενικών-θηλυκών, ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα αλλά προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.

Επίσης η εξαίρεση των labido λόγω διατροφής θέλει μεγάλη προσοχή.
Μην ξεχνάμε ότι τα μεν labiodo είναι παμφάγα (omnivores) ενώ η πλειοψηφία των hap είναι σαρκοφάγα (carnivores).
Και βέβαια, όπως και να'χει τα labido είναι mbuna κάτι που σημαίνει ότι έχουν το εντερικό σύστημα των mbuna, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πιστεύω οτι έχεις δίκιο αφρο-φιλε μου...ότι επισύμανση έκανες είναι απόλυτα σωστή....και πιστεύω ότι αυτο πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι!!! thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Beteranos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 53
Τόπος : Αθηνα

ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....   ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες.... Icon_minitimeΣαβ Ιαν 15, 2011 12:17 am

thanasis76 έγραψε:
καλησπερα παιδια. οπως ειπα και στο καλωρισμα ξαναγυριζω στα βραχια και στις κιχλιδες bounce
το ενυδρειο θα ειναι σε λιγο καιρο ετοιμο, και ειμαι στην ευχαριστη θεση να σκεφτομαι για το τι κιχλιδες θα βαλω και ποσα χαρεμακια Very Happy Very Happy
σκεφτηκα να το συζητησουμε και μαζι.... να ακουσω λιγες γνωμες κι απο εσας....
ειμαι πιο πολυ για malawi πλευρα και λιγοτερο προς tanganyika.... scratch scratch
Αυτα τα λιτρα ειναι μονο για Frontosa.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ενυδρειο 1000 λιτρα. επιλογες....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: