ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αpistogramma catuoides

Πήγαινε κάτω 
+17
georgetax
andrikos
westie
chris7
Moutralewn
Teo
dori
lingistis
AFRICANOS
Stelios_Rjk
jonny
diskus fan
Giannis-malawi
Z.X
Neoklis
imichal
alexinio
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 8:53 pm

Kαλησπέρα σας.:alien:
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σε ένα 50λιτρο ενυδρείο με βυθό 60x30 (juwel record 60) θα μπορούσε να μπει ένα τριο των παραπάνω ψαριών.
Αν τελικά γίνεται θα είναι μόνα τους στο ενυδρείο.
Θα έχει κρυψώνες υπο την μορφή ξυλων και πετρών.
Στα περισσότερα ξένα site λένε για 40 λίτρα με μήκος 60 cm κτλ.
Θα ήταν εφικτό?
Επίσης έχω διαβάσει ότι σε αντίθεση με τα άλλα apisto προτιμάει τα αλκαλικά νερά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν γνώμες και απαντήσεις.... bounce

Αλέξανδρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 9:17 pm

Από οτι βλέπω εδω θελουν 100λιτρα τουλαχιστον....
Δες και καποια γενικα πραγματακια.....εδω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 9:28 pm

Στο 1ο περιοδικό του συλλόγου έλεγε για ελάχιστο μήκος ενυδρείου 60...
Κρίμα παντως...
Όπότε να το αφήσω καλύτερα?
http://www.aquahobby.com/gallery/e_Apistogramma_cacatuoides.php
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/a_cacatuoides.htm
Από αυτά τα site πληροφοφρήθηκα βασικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 10:10 pm

Προσωπικη εμπειρια απο τα ψαρια αυτα δεν εχω.... Εφόσον προτείνουν και αλλα site τα 60 εκ ισως να μην εχεις προβλημα.....Μάλλον θα ειναι παντως πολύ οριακα.....
Ειχα παλιοτερα πάντως 3 Apistogramma agassizii στο ριο 125 χωρις κανενα προβλημα ( μηκος 80εκ...)

ΥΓ. Να ξερεις οτι ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητα στις μεταβολες θερμοκρασιας......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Neoklis
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Neoklis


Αριθμός μηνυμάτων : 72
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 10:47 pm

Αν όχι 3 νομίζω ότι ένα ζευγάρι και μόνο από αυτά τα απιστο θα μπορούσες να τα κρατήσεις... Rolling Eyes
Δημιούργησε βέβαια πολλές κρυψώνες για να έχουν σε περιόδους αναπαραγωγής και να νοιώθουν πιο "ασφαλείς"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΣαβ Μάης 24, 2008 2:11 am

Νομιζω οτι μπορεις να το δοκιμασεις.....υπαρχουν πιθανοτητες ναβγει καλο
Ειναι πολυ ομορφο ψαράκι.

Λιγο τύρφη στο φιλτρο σου,ευκολα φυτεμενο με καμια καλη ρίζα....

Κουκλα θα γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 30, 2008 8:26 pm

Αποφάσησα να προχωρήσω σε αυτό το προτζεκτάκι.
Σε 2 βδομάδες θα ξεστηθει το ενυδρείο και ανάλογα πως θα το φέρουν οι συγκηρίες θα μπουν τα ψάρια.


clown
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 30, 2008 8:52 pm

με το καλο φιλε μου,και περιμενουμε update με φωτο... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Neoklis
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Neoklis


Αριθμός μηνυμάτων : 72
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Μάης 30, 2008 9:37 pm

Ωραιος ο alexinio!!!! Μην βιαστείς γενικά!! Κάνε πρωτα μετρήσεις, φιαξε το νεράκι σου και μετά αφού βεβαιωθείς ότι όλα είναι οκ, βάλε τα ψαράκια... Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
diskus fan
Μέλος
Μέλος
diskus fan


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 61
Τόπος : Χαιδαρι-ΑΘΗΝΑ.

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2008 7:42 pm

Αν δεν εχεις μεγαλυτερο χωρο, βαλε μονο το ζευγαρι. Θα ηταν καλυτερα μεγαλυτερος χωρος. Αυτα για το αλκαλικο νερο εμενα δεν μου φαινονται λογικα αν πας για αναπαραγωγη. Πυκνοφυτεμενο, μερικοι κορμοι για να βρουν χωρο αν θελουν απο κατω και κανα δυο πλακε πετρουλες, γιατι γεννανε και σε ανοιχτα μερη. Καλη επιτυχια.- :flower:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/galaziaoneira
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2008 8:53 pm

Εννοείτε ότι θα τα βάλω μόνα τους.
Πάω δεν πάω για αναπαραγωγή το νερό πρέπει να είναι όπως το θέλουν...μαλακό όξυνο.
Και εμένα μου ήρθε κάπως το αλκαλικό νερό αλλά το είδα σε ένα από τα πιο αξιόπιστα ελληνικά site με fish database.
Mέσα στο μυαλό μου είσαι diskus fan.
Το ενυδρείο θα έχει αρκετά φυτά 2 πλακέ πέτρες και πολλά ξύλα τα οποία τα έχω προμηθευτεί ήδη...
rabbit
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2008 10:04 pm

Alexinio με εβαλες και εμένα στην πρίζα albino albino
Θα κανω και εγω ενα 60 λιτρο με αυτα τα απιστευτα ψαρακια,βιοτοπικο με μια μεγαλη ρίζα και φύλλα(σκέφτομαι κοκκινα)απλωμένα παντου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 3:19 pm

Kαι εγώ για καθαρά βιοτοπικό έλεγα...με ξύλα και φύλλα παντού αλλά εδώ και 5 μήνες έχω πάρει το κολάι με τα φυτεμένα οπότε αφήνω το βιοτοπικό σε δεύτερη μοίρα.
:face:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤετ Ιουν 25, 2008 2:40 pm

Έγιναν οι πρώτες αγορές! bounce
Αγόρασα 10 κιλά ψιλόχαλαζιακό χαλίκι το οποίο πλύθηκε πολύ καλά και μπήκε σε έναν κουβά με ένα φιλτράκι με ενεργό άνθρακα...μέχρι να γίνει η αλλαγή.
Επίσης είχα και δύο τέλεια κομμάτια ξύλο τα έβαλα και αυτά σε κουβά με κυκλοφορητή για να βυθιστούν και θα τα βγάλω όταν ξεστήσω το ενυδρείο...λέω να αγοράσω κανα δυό ακόμη ίδιου τύπου
Δεν το έχω αδειάσει ακόμη επειδή δεν είμαι απόλυτα προετοιμασμένος....
Δεν έχω ακόμα κάλτσα για την τύρφη , δεν έχω ακόμα φτιάξει σπηλιές από pvc που θα είναι καλλυμένες από χαλίκι (κολλημένο από σιλικόνη) και δεν έχω πάρει ακόμη ένα ενυδρείο από ένα φίλο για να βάλω τα ψάρια μέχρι να τα δώσω.

Αpistogramma catuoides PICT0130

Αpistogramma catuoides PICT0136

Το χαλίκι τι λέτε ...καλό δεν είναι?Τα ξύλα ωραία?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2008 1:07 pm

Αlexinio μονο οταν το βαλεις μεσα θα καταλαβεις αν κανει ωραια διακοσμηση...
Για κρυψωνες εγω θα βαλω μονο φυλαρακια ξερα,ακουγετε παντως ενδιαφερων αυτο που λες για της σπηλιες...
Δειξε μας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2008 3:42 pm

Τι φύλλα θα χρησιμοποιήσετε...?
Υπάρχει κανένα είδος φύλλου που ννα μην διαλύεται και να μην χρειάζεται αλλαγή με την πάροδο του χρόνου...?
Γιατί όπως ξέρω τα almond leaves σιγά σιγά "καταστρέφονται" και αφήνουν πίσω τους την άθλια ξυλόσκονη...
Σε ένα θέμα σε ένα άλλο forum διάβασα αν θυμάμαι καλά για πλατανόφυλλα που αντέχουν για πολυ και ρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2008 7:01 pm

Πολύ ωραία η ιδέα σου για τέτοιο βιότοπο......

Τα πλατανόφυλλα δεν τα έχω δοκιμάσει αν και τα θεωρώ πολύ μεγάλα για 50 λίτρα ενυδρείο (εμφανισιακά πάντα),για τα λίτρα σου θα πρότεινα οξιά ..........δυστύχως όμως όλα τα φύλλα μετά από ένα διάστημα θα διαλυθούν....!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
diskus fan
Μέλος
Μέλος
diskus fan


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 61
Τόπος : Χαιδαρι-ΑΘΗΝΑ.

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2008 5:55 pm

Μα κανουν αυτα τα φυλλα (πλατανοφυλλα και οξειας) που λετε σε ενυδρειο;;;; Τι "χυμους" βγαζουν μεσα στο νερο;;;; Question Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/galaziaoneira
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 03, 2008 11:39 pm

Αν πουμε οτι μαζευονται σε καποιο δασος τι μπορει να εχουν?
Και τι αλλο θα μπορουσαμε να βαλουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 04, 2008 6:40 pm

diskus fan έγραψε:
Μα κανουν αυτα τα φυλλα (πλατανοφυλλα και οξειας) που λετε σε ενυδρειο;;;; Τι "χυμους" βγαζουν μεσα στο νερο;;;; Question Rolling Eyes

Αν μαζευτούν από περιοχές που δεν έχουν ψεκαστεί (όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλά)και με ένα καλό βράσιμο για να κάθονται κάτω,δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 04, 2008 6:59 pm

Λοιπόν μόλις διάβασα ένα άρθρο για φύλλα το οποίο παραθέτω....
Φυλλα βελανιδιας
Βάση του άρθρου τα φύλλα της βελανιδιάς όχι μόνο είνα κατάλληλα αλλά ρίχνουν και το ph, ενώ αντίθετα τα φύλλα του αγριοπλάτανου το ανεβάζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 05, 2008 12:55 pm

Αμα παρεις τα φυλλα, τα βρασεις και υστερα τα αφησεις καμια 10αρια μερες σε ενα δοχειο με ενα φιλτρο μονο με ανθρακα οτι ειναι να βγαλουν δε θα το βγαλουν και θα το μαζεψει ο ανθρακας? Το λεω σαν προετοιμασια πριν μπουν στο ενυδρειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΔευ Αυγ 11, 2008 11:30 pm

Στο κοντινό πετ σοπ έφερε apisto cacatuoides και είναι απίστευτα.
Θα ξαναπεράσω αύριο για να τα βγάλω καμιά φωτογραφία για να σιγουρευτώ για το αρσενικό θυλικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
diskus fan
Μέλος
Μέλος
diskus fan


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 61
Τόπος : Χαιδαρι-ΑΘΗΝΑ.

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2008 12:32 am

Η διαφορα τους ειναι ...........σαν τη μερα, με τη νυχτα.- :flower:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.myspace.com/galaziaoneira
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Αpistogramma catuoides Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αpistogramma catuoides   Αpistogramma catuoides Icon_minitimeΤρι Αυγ 12, 2008 10:54 am

Ναι το ξέρω και εγώ τα αναγνώρισα...
Το βασικό είναι το πιο μακρύ και κοκκινοπορτοκαλί ραχιαίο πτερύγιο του αρσενικού.
Απλά είδα ένα θυλικό που είχε λίγο πιο κιτρινωπά χρώματα...(καμία σχέση με albino)
Θα ποστάρω φώτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αpistogramma catuoides
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 6Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: