ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ανοιχτόχρωμα Maingano

Πήγαινε κάτω 
+3
vag0s
Moutralewn
greg
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
greg
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΔευ Σεπ 13, 2010 2:32 pm

Κατόπιν επικοινωνίας μου με ένα πετσοπ προκειμένου να αποκτήσω ένα χαρέμι Maingano, ο πωλητής μου είπε ότι έχει τα ανοιχτόχρωμα Maingano και όχι τα σκουρόχρωμα. Συγκεκριμένα μου είπε ότι είναι κανονικά τα χρώματά τους με τη διαφορά ότι στην άνω ράχη έχουν μία άσπρη γραμμή που κάνει το ψάρι να δείχνει πιο ανοικτόχρωμο. Ποια είναι η γνώμη σας? Είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για υβριδισμό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΔευ Σεπ 13, 2010 2:47 pm

Τα maingano δεν υπάρχουν σε ποικιλίες. Είναι συγκεκριμένο είδος.

Το ότι είναι ανοιχτόχρωμα προφανώς προέρχεται απο στρεσάρισμα στα tanks του μαγαζιού.
Γενικότερα, τα maingano αυξομειώνουν τον τόνο του μπλέ (απο πολύ ανοχτό γαλάζιο μέχρι και πολύ σκούρο-σχεδόν μαύρο).

Όλα τα maingano επίσης έχουν μια φαρδιά σκορόχρωμη (μπλε) γραμμή κατά μήκος του σώματός τους. Οπότε όλα έχουν στην άνω ράχη μια ανοιχτόχρωμη γραμμή η οποία, αν είναι στρεσαρισμένα μπορεί να φαίνεται σαν άσπρη.

Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να πας και να τα δεις απο κοντά και θα πρέπει να είναι σαν αυτά.

Θα πρέπει να προσέξεις μιας και κυκλοφορούν ουκ ολίγα υβρίδια. Επίσης πολλοί πουλούν τα αρσενικά johannii για maingano.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
greg
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΔευ Σεπ 13, 2010 6:36 pm

Την περίμενα αυτή την απάντηση.. No Το πρόβλημα είναι ότι είμαι Πάτρα και το πετ σοπ που τα βρήκα είναι Αθήνα. Βασικά τα ψάρια τα έχει η Άβυσσος (δεν κάνω διαφήμιση). Αν κάποιος έτυχε να περάσει πρόσφατα και τα έχει δει ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΔευ Σεπ 13, 2010 11:34 pm

greg έγραψε:
Την περίμενα αυτή την απάντηση.. No Το πρόβλημα είναι ότι είμαι Πάτρα και το πετ σοπ που τα βρήκα είναι Αθήνα. Βασικά τα ψάρια τα έχει η Άβυσσος (δεν κάνω διαφήμιση). Αν κάποιος έτυχε να περάσει πρόσφατα και τα έχει δει ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy

Noμίζω ότι έχει φέρει καθαρά ψάρια. Δεν τα έχω δει τα συγκεκριμένα, αλλα ο τύπος ξέρει αρκετά πράγματα. Δεν νομίζω να σου δώσει κάτι άλλο.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 7:22 pm

vag0s έγραψε:
greg έγραψε:
Την περίμενα αυτή την απάντηση.. No Το πρόβλημα είναι ότι είμαι Πάτρα και το πετ σοπ που τα βρήκα είναι Αθήνα. Βασικά τα ψάρια τα έχει η Άβυσσος (δεν κάνω διαφήμιση). Αν κάποιος έτυχε να περάσει πρόσφατα και τα έχει δει ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy

Noμίζω ότι έχει φέρει καθαρά ψάρια. Δεν τα έχω δει τα συγκεκριμένα, αλλα ο τύπος ξέρει αρκετά πράγματα. Δεν νομίζω να σου δώσει κάτι άλλο.
Smile

Βάγγο, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά το να ξέρει πολλά πράγματα και να λέει στον φίλο ότι έχει φέρει τα...ανοιχτόχρωμα και όχι τα...σκουρόχρωμα... confused

Τί να πω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 7:41 pm

Moutralewn έγραψε:
vag0s έγραψε:
greg έγραψε:
Την περίμενα αυτή την απάντηση.. No Το πρόβλημα είναι ότι είμαι Πάτρα και το πετ σοπ που τα βρήκα είναι Αθήνα. Βασικά τα ψάρια τα έχει η Άβυσσος (δεν κάνω διαφήμιση). Αν κάποιος έτυχε να περάσει πρόσφατα και τα έχει δει ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy

Noμίζω ότι έχει φέρει καθαρά ψάρια. Δεν τα έχω δει τα συγκεκριμένα, αλλα ο τύπος ξέρει αρκετά πράγματα. Δεν νομίζω να σου δώσει κάτι άλλο.
Smile

Βάγγο, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά το να ξέρει πολλά πράγματα και να λέει στον φίλο ότι έχει φέρει τα...ανοιχτόχρωμα και όχι τα...σκουρόχρωμα... confused

Τί να πω...

Ας περιμένουμε μια photo και ας ελπίσουμε ότι δεν θα συμβαίνει κάτι τέτοιο..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vag0s στις Πεμ Σεπ 16, 2010 8:03 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 7:48 pm

vag0s έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
vag0s έγραψε:
greg έγραψε:
Την περίμενα αυτή την απάντηση.. No Το πρόβλημα είναι ότι είμαι Πάτρα και το πετ σοπ που τα βρήκα είναι Αθήνα. Βασικά τα ψάρια τα έχει η Άβυσσος (δεν κάνω διαφήμιση). Αν κάποιος έτυχε να περάσει πρόσφατα και τα έχει δει ας βοηθήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Very Happy

Noμίζω ότι έχει φέρει καθαρά ψάρια. Δεν τα έχω δει τα συγκεκριμένα, αλλα ο τύπος ξέρει αρκετά πράγματα. Δεν νομίζω να σου δώσει κάτι άλλο.
Smile

Βάγγο, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά το να ξέρει πολλά πράγματα και να λέει στον φίλο ότι έχει φέρει τα...ανοιχτόχρωμα και όχι τα...σκουρόχρωμα... confused

Τί να πω...

Ας περιμένουμε μια photo. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα συμβαίνει κάτι τέτοιο..

Συμφωνώ.
Μπορεί ο φίλος να μίλησε π.χ. με κάναν υπάλληλο που δεν ήξερε και πολλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠεμ Σεπ 16, 2010 7:56 pm

Στην Άβυσσο να μιλήσεις με τον Σταύρο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 1:59 pm

... και αν ο Σταυρος σου πει ότι είναι...τότε ειναι.

τιμούλα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΠαρ Σεπ 17, 2010 10:42 pm

Παράθεση :
... και αν ο Σταυρος σου πει ότι είναι...τότε ειναι.

Ετσι ακριβως..... Νομιζω οτι ο Σταυρος μαλιστα κανει τις αναπαραγωγες των maingano μονος του... Εχει σχεδον παντα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
greg
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΤρι Σεπ 21, 2010 10:58 pm

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Στην Άβυσσο μίλησα με τον Σταύρο. Συγκεκριμένα μου είπε ότι κάνει ο ίδιος αναπαραγωγές αλλά αυτήν την περίοδο δεν έχει..Αν δεν βρω από αλλού αναγκαστικά θα πάρω τα συγκεκριμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Ανοιχτόχρωμα Maingano Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανοιχτόχρωμα Maingano   Ανοιχτόχρωμα Maingano Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 9:46 am

Γιατί να πάρεις τα συγκεκριμένα αφού δεν είναι maingano; περίμενε λίγο μην πάρεις κάτι και το μετανιωσεις ,όλο και οποίος θα φέρει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανοιχτόχρωμα Maingano
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» MAINGANO

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: