ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 sera aquatan προβληματικο?

Πήγαινε κάτω 
+2
ROUSSAKS
ansmixalis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:36 pm

λοιπον πηγα εχθες σε ενα μαγαζι και πηρα ενα αντιχλωριο sera aquatan των 500ml 17ευρω.εβαλα σε εναμισι κουβα περιπου 25 λιτρα την ποσοτητα που χρειαζεται.πως που εκοψε (δωξα το θεο) που δεν το κανω ποτε,πριν το βαλω το νερο στο ενυδρειο να το μετρησω με υγρο της sera αν τυχον εχει μεινει καθολου χλωριο.λοιπον εφτασα να βαλω σχεδον ολο!!!!το μπουκαλι ,το νερο δε καθαρισε ποτε...το πηγα σημερα πισω στο μαγαζι..του λεω κοιτα μηπως εχει ληξει εγραφε πανω.ch 3-10
μου λει οτι δεν ληγει κ οτι αυτο ειναι η ημερομηνια παραγωγης,κοιτα μου λεει το υγρο τεστ μηπως χει ληξει.το τεστ ειναι μια χαρα,μετρησα και το νερο του ενυδρειου και το νερο της βρυσης και ολα ηταν φυσιολογικα.μου λεει μπορει να φταιει το συγκεκριμενο μπουκαλί οτι θα το κοιταξει (κρατησε και οσο ειχε μηνει) οτι θα αποζημειωθω απο την σερα οτι οτι ,αερολογιες με λιγα λογια.΄και ενταξει λεω εγω ασ πανε στο διαο..... στο καλο..τα 17 ευρω...αν εβαζα το νερο στο ενυδρειο σκοτωνα τα ψαρακια μου χαλουσα την βιολογια του,και φτου και απο τη αρχη.. τι θα γινοτανε μετα θα εβρισκα το δικιο μου πουθενα??
φυσικα πηρα της κεντ τωρα ενα αντιχλωριο το οποιο 235ml εχει 15 ευρω!!!!!!!!!! τελικα οτι πληρωνεις παιρνεις???
τα εχω παρει πολυ ασχημα και νομιζω οτι ολοι στη θεση μου ετσι θα ησασταν!

εχει κανεις παρομοια εμπειρια ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:58 pm

Seachem Prime ... δεν το εχω μετρησει ποτε αλλα θεωρειτε απο τα καλυτερα στον χωρο , με μεγαλη πικνοτητα αν δεν κανω λαθος το 500μλ φτανουν για 40.000 λιτρα !!! Δεν το εχω μπροστα μου !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 3:18 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Seachem Prime ... δεν το εχω μετρησει ποτε αλλα θεωρειτε απο τα καλυτερα στον χωρο , με μεγαλη πικνοτητα αν δεν κανω λαθος το 500μλ φτανουν για 40.000 λιτρα !!! Δεν το εχω μπροστα μου !!!

τωρα πηρα της κεντ ενα αλλα μπηκα στο σαιτ της seachem και μου φαινεται πιο συμφερον εχεις δικιο...
το σιγουρο ειναι ενα - ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ AQUATAN-!!!! wanker
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 3:40 pm

Και το ΑQuatan ακουγεται αλλα ειδικα αν εχεις λιγα λιτρα και παρει seachem ξεχνας το αντιχλωριο για πολυ πολυ πολυ πολυ καιρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 3:56 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Seachem Prime ... δεν το εχω μετρησει ποτε αλλα θεωρειτε απο τα καλυτερα στον χωρο , με μεγαλη πικνοτητα αν δεν κανω λαθος το 500μλ φτανουν για 40.000 λιτρα !!! Δεν το εχω μπροστα μου !!!

με το seachem prime θα βαζεις 5 ml ανα 200 litra. Πραγματικά ξεχνας το αντιχλωριο για πολυ πολυ καιρο. bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 3:59 pm

tsagod έγραψε:
με το seachem prime θα βαζεις 5 ml ανα 200 litra. Πραγματικά ξεχνας το αντιχλωριο για πολυ πολυ καιρο. bounce bounce bounce

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:17 pm

Moutralewn έγραψε:
tsagod έγραψε:
με το seachem prime θα βαζεις 5 ml ανα 200 litra. Πραγματικά ξεχνας το αντιχλωριο για πολυ πολυ καιρο. bounce bounce bounce

thumbup

yes thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:20 pm

Παράθεση :
seachem prime

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

sera aquatan προβληματικο? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sera aquatan προβληματικο?   sera aquatan προβληματικο? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:39 pm

Μιας και το prime δεν είναι πάντα διαθέσιμο, μια πολύ καλή εναλλακτική και δοκιμασμένη απο εμένα αρκετά χρόνια τώρα είναι το Biotopol Plus της JBL.

Eίναι λίγο πιο οικονομικό απο το prime και είναι και αυτό συμπυκνωμένο κάτι που σημαίνει ότι συσκευασία των 250ml αρκεί για 4000 λίτρα.
Πιο συγκεκριμένα, η δοσολογία είναι 10ml / 160 l.
Επίσης, λόγω του ότι είναι της JBL, το βρίσκουμε σε όλα τα Pet-City.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ και αυτό, αφενός γιατί δεν βρίσκω prime τόσο εύκολα όσο αυτό και αφετέρου, ο δοσομετρητής του βοηθά περισσότερο αν έχουμε λίγα λίτρα.

Οπότε έχω καί τα 2 και τα χρησιμοποιώ κατά βούληση.

Να σημειώσω εδώ ότι υπάρχει και το απλό Biotopol (όχι το plus) το οποίο δεν πολύ συμφέρει μιας και δεν είναι συμπυκνωμένο.
Οπότε, οι επίδοξοι αγοραστές, πρέπει να ζητάμε το plus και όχι το απλό.
victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
sera aquatan προβληματικο?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: