ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 μειωση φωτισμου σε juwel ??

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:45 am

θα ηθελα να σας ρωτησω για το RIO180 θελω να βαλω ενα dimmer για να μειωσω την φωτεινοτητα χρειαζεται ballast και κατι τετοια που δεν τα πολυκαταλαβα.οι λαμπες μου ειναι 2 τ5 45w.χρειαζεται να ανοιξω το καπακι με τις λαμπες η ειναι εξωτερικο και απλα το συνδεεις με το καλωδιο,κοστος?το βρισκεις ευκολα στα καταστηματα?αν γνωριζει κανεις και εχει χρησιμοποιησει......ας βοηθησει......
Question

μεχρι στιγμης κανω πατεντες με αλουμινοχαρτο κατω απο τις λαμπες για να μειωσω το φωτισμο...δεν βγαινει και η μια λαμπα στο juwel .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 7:52 am

Παράθεση :
δεν βγαινει και η μια λαμπα στο juwel .....

δοκιμασες να βγαλεις την μια λαμπα ? Οταν την εβγαλες δεν δουλευε η 2η ?
Γιατι εγω αυτή την πατέντα την ειχα κανει σε παλιοτερο ενυδρειο juwel και αναβε μια χαρα.....
Στα καινουργια με τις Τ5 ομως το εχω ξανακουσει οτι δεν δουλευει.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:13 am

K μενα στο δικο μου rio που εχει Τ5 ειχα δοκιμασει να βγαλω την μια λαμπα κ οταν το εκανα η αλλη δν δουλευε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 10:01 am

Καλημερα, βαλε ανακλαστηρα και γυρνα τον αναποδα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 1:45 pm

ναι το δοκιμασα να βγαλω την μια και δεν δουλευει.να βαλω ανακλαστηρες και να τις γυρισω αναποδα δε θα εχω προβλημα σιγουρα??
απλα διαβαζα οτι με το dimmer μειωνεις και αυξανεις την φωτηνοτητα οσο θες και ετσι φαινεται και πιο φυσικο .(το πρωι τισ αναβεις λιγο το μεσημερι πολυ και αργα το απογευμα τις χαμηλωνεις μεχρι να τις σβησεις.) και νομιζω οτι δε ξεπερνας και πολυ την τιμη απο τους ανακλαστηρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:34 pm

Εχω την εντυπωση οτι δεν παιρνουν ντιμερ ολες η λαμπες και οτι σε αυτες δεν γινεται ... το μονο που γινεται ειναι ....
(ολοκληρη διαδικασια) να χωρισεις λαμπες με διαφορετικα μπαλαστ-σταρτερ κλπ..και να αναβουν χωριστα καποια περιοδο μαζι ...

Αυτο με τον ανακλαστηρα το δοκιμασα!! μια χαρα δουλευει ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:40 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Εχω την εντυπωση οτι δεν παιρνουν ντιμερ ολες η λαμπες και οτι σε αυτες δεν γινεται ... το μονο που γινεται ειναι ....
(ολοκληρη διαδικασια) να χωρισεις λαμπες με διαφορετικα μπαλαστ-σταρτερ κλπ..και να αναβουν χωριστα καποια περιοδο μαζι ...

Αυτο με τον ανακλαστηρα το δοκιμασα!! μια χαρα δουλευει ...





εβαλες ανακλαστηρες και στις δυο λαμπες???και το φως ειναι επαρκες??? ποσο τους πηρες???και φανταζομαι ειναι μοναχα για juwel..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 2:44 pm

Εγω εκανα μια @@ πηρα ανακλαστηρες πριν μαθω οτι δεν χρειαζονται ...εβαλα εναν αναποδα και μειωσα το φως ..τωρα τον εχω βγαλει βεβαια ....
22ε και τους 2 απο wateriinn για 240αρι juwel ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 3:57 pm

ROUSSAKS έγραψε:

22ε και τους 2 απο wateriinn για 240αρι juwel ...

Φαντάζομαι ότι πήρες ανακλαστήρες της juwel γι'αυτό και τα 22€.

Ρίξτε μια ματιά σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά υλικά. Λογικά εκεί θα βρείτε και πολύ φθηνότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

μειωση φωτισμου σε juwel ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μειωση φωτισμου σε juwel ??   μειωση φωτισμου σε juwel ?? Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 4:04 pm

Nαι εννοειτε .... bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μειωση φωτισμου σε juwel ??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: