ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 HELP new fan malawi

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 12:11 am

Kαλημέρα παιδια ειμαι νεος στο χωρο των αφρικανων και ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευω για αυτο συγχωρηστε με για τα οποια λαθη!!!!!!

χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας γιατι χανω ψαρακια....

το ενυδρειο μου το ξεκινησα με χρυσοψαρακια πριν 1 χρονο αλλα με τραβηξε η ομορφια των κιχλιδων, οποτε πριν 3 εβδομαδες εβαλα τις πρωτες κιχλιδες
μια aulonocara_jacobfreibergi butterfly cichlid μια Iodotropheus sprengerae και ενα
labidochromis caeruleus yellow μεχρι εδω ολα καλα... πριν μια εβδομαδα αποφασησα να βαλω και 2 θυλυκα aulonocara_jacobfreibergi πραγμα που εκανα με ιδιαιτερη προσοχη κλειστα φωτα, 40 λεπτα διαδικασια προσαρμογης, tetra aquasafe κτλ την επομενη μερα και τα 2 ηταν στον πατο αναπνεωντας βαρια και μετα απο μερικες ωρες ... χαιρετησαν....

2 μερες μετα εβαλα απο το ιδιο καταστημα αλλο ενα θυληκο με τα ιδια αποτελεσματα!!

μεχρι τοτε χρεισιμοποιουσα stick για τις μετρησεις μου αλλα επειδη ο πωλητης επεμενε οτι εφταιγε το νερο μου και μαλιστα μου ελεγε οτι εχω αμμωνια λες και ηταν νεο το ενυδρειο μου, αγορασα υγρα τεστ της JBL οπου οπως θα δειτε πιο κατω στις μετρησεις δεν υπηρχε τετοιο θεμα.. για επιβεβαιωση πηγα δειγμα σε αλλο καταστημα που το μονο που μου ειπαν ηταν οτι το pH ηταν υψηλο 8,5-9. Για να κανω μια δοκιμη αγορασα ενα υπεροχο Aulonocara_nyassa το οποιο αν και το φοβησαν τα αλλα επιβιωνει μια χαρα εως σημερα... τρωει κανονικα και κινηται σχετικα ανετα στον χωρο...

Επειδη με ετρωγε η αναπαραγωγη στην επομενη επισκεψη μου στο νεο καταστημα (χθες) αγορασα ενα ζευγαρι neolamprologus brichardi που μολις ειχαν γεννησει μαλιστα μου εδωσαν και 10 μωρακια !!!! Ομως την επομενη μερα ειχα παλι τα ιδια ...το ενα χαιρετησε ηδη και το αλλο εχει κολλησει στο φιλτρο καθετα σαν να μην εχει οξυγονο...

σας παρακαλω μπορει να μου πει καποιος τι κανω λαθος τι φταιει? και τι πρεπει να κανω απο εδω και περα???

Πληροφορίες ενυδρείου juwel

Διαστάσεις: 81 x 36 x 45
Όγκος: περιπου 110
Κατηγορία: malawi
Φυτά: πλαστικά
Ψάρια: aulonocara_jacobfreibergi (male), Labidochromis Caeruleus Yellow (male) , Iodotropheus sprengerae (male) Aulonocara_nyassa (male) ετσι μου ειπαν οταν τα αγορασα για ολα....
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι , πέτρες
Φόντο: DIY
Φωτισμός: 2x (δεν ξερω μαμησια)
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel
Θερμοστάτης: Juwel 100 w
Ψηξη: ενα εξωτερικό αναμιστηρακι

Παράμετροι:

pH:8.8
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10
Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 24-28


HELP new fan malawi Img0166y.th
HELP new fan malawi Img0153f.th
HELP new fan malawi Img0191y.th
HELP new fan malawi Img0184n.th
HELP new fan malawi Img0184hs.th
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 12:45 am

Γεια σου Αφρικανε..
Ξεκινησες λαθος,
πρωτα το ενυδρειο σου ειναι μικρο για malawi.
Δευτερο τα ψαρια σου ειναι ασυμβατα ως προς την διατροφη τους
Τριτο η διακοσμηση ειναι λαθος.
Αν θελεις να το κανεις σωστα πρεπει να το ξεστησεις και να ξαναρχισεις απο την αρχη.
Μπες στα ενυδρεια malawi και στα Ενυδρεια tanganyika να παρεις μια πρωτη γευση απο ενυδρεια μελων μας και οτι χρειαστεις ειμαστε εδω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 12:53 am

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις και την διαθαση για βοηθεια.
Οκ δεκτο και απο οτι διαβαζω χρειαζομαι 300-400 λιτρα ..οποτε απο αυριο αρχιζω να ψαχνω για νεο ενυδρειο....( οποιο πουλαει μεταχειρισμενο ας φωναξει) ...

αλλα ξερει κανεις γιατι εχασα τα ψαρακια??? απο δαγκωνιες...δεν ειδα

απο κυνηγητο ειδα αρκετο αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι φυσικο και δεν μπορω να καταλαβω ....πεθαναν απο το πολυ κολυμπι??? Laughing Laughing Laughing

ελικρινα χρειαζομαι μια απαντηση που να βγαζει νοημα... εχω διαβασει 100 αρθρα και ακομα δεν... οσο για τα 100 λιτρα ειδα αρκετους με malawi στα ιδια λιτρα... γιατι δεν εχουν προβλημα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 8:46 am

Εχεις χασει ψαρακια απο την επιθετικοτητα που εχεις εκει μεσα.
Οποιος καινουργιος εμπαινε ετρωγε ξυλο(αν σκεφτουμε οτι ο χωρος ειναι περιορισμενος και χωρις κρυψωνες) με συνεπεια να στρεσαριζοταν και να πεθαινε..
Η επιθετικοτητα ειναι ενα θεμα στις κιχλιδες,γ αυτο φροντιζουμε να δωσουμε χωρο και κρυψωνες για να μην εκδηλωνετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 9:13 am

Z.X έγραψε:
Εχεις χασει ψαρακια απο την επιθετικοτητα που εχεις εκει μεσα.
Οποιος καινουργιος εμπαινε ετρωγε ξυλο(αν σκεφτουμε οτι ο χωρος ειναι περιορισμενος και χωρις κρυψωνες) με συνεπεια να στρεσαριζοταν και να πεθαινε..
Η επιθετικοτητα ειναι ενα θεμα στις κιχλιδες,γ αυτο φροντιζουμε να δωσουμε χωρο και κρυψωνες για να μην εκδηλωνετε.

Συμφωνω....

Φιλε μου καλως ηρθες!
Τους λογους που σου ψοφανε τα ψαρακια σου ειπε ο Ζ.Χ!
Τωρα στα λιτρα που εχεις μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο Tanganyika με ενα ενα ειδος κοχυλαψαρου...κοιτα εδω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
africano
Μέλος
Μέλος
africano


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλεινωντας...   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 2:38 pm

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις και την θερμη υποδοχη σας. rock rock

Ειμαι σε αναζητηση για νεο ενυδρειο 300-450lt .. γιατι θελω να φτιαξω κατι αξιολογο...(σε επιπεδο αρχαριου παντα ) Very Happy Very Happy Very Happy

θα ξαναεπικοινωνησω οταν με το καλο το αγορασω για να γινουν ολα σωστα ....(με την βοηθεια σας)..

Οποιος ακουσει για μεταχειρισμενο ή μαγαζι που κανει εκπτωσεις ή κλεινει και πουλαει ή γενικά που να μην με γδαρουν ..ας μου στειλει ενα μηνυματακι...

tnx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

HELP new fan malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: HELP new fan malawi   HELP new fan malawi Icon_minitimeΤετ Σεπ 08, 2010 7:32 pm

Φίλε μου, αρχικά καλώς ήρθες.

Για τα παραπάνω, δεν θα επιμείνω μιας και στα είπαν τα παιδιά.
Θα συμπληρώσω και ένα επιπλέον λόγο για τους θανάτους ότι είναι η παντελής έλλειψη απο κρυψώνες και σπηλιές.

Το θέμα είναι με το παρόν ενυδρείο τί θα κάνεις γιατί, όπως καταλαβαίνει, δεν μπορεί να μείνει έτσι.
Τα ψάρια θα ταλαιπωρούνται και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα σου ψοφήσουν ή θα κολλήσουν κάποια ασθένεια η οποία θα μεταδοθεί γρήγορα με όλο το ενυδρείο (πρώτος και κύριος "ύποπτος" το ick).

Προσωπικά θα έλεγα να δώσεις όλα τα ψάρια, να αδειάσεις τα πάντα απο το ενυδρείο και να ξεκινήσεις να στήνεις ένα πολύ ωραίο ενυδρείο Tanganyika (όπψς προτείνει και ο chris7) και παράλληλα ψάχνεις καί για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Το βασικότερο όλων είναι ότι πρέπει να ρίξεις διάβασμα (στο φόρουμ έχουμε αρκετά άρθρα) και για ό,τι σου έρχεται στο μυαλό να μας ρωτάς. Εμείς γι'αυτό είμαστε εδώ άλλωστε. Wink

Τέλος, θα ήθελα να σου πω ένα μπράβο λόγω του ότι αναγνώρισες τα "λάθη" (όλοι τα έχουμε περάσει αυτά εξάλλου) και δέχτηκες τις συμβουλές.
το αναφέρω γιατί υπάρχουν πολλοί που δεν το δέχονται και ακούν περισσότερο τον πετσοπά π.χ. (που είναι γνωστό ότι οι πλειοψηφία τους, τα κάνουν όλα για το κέρδος) αντί για ανθρώπους που αγαπάνε το χόμπυ και τα ψάρια τους και έχουν βρεθεί εκεί που είσαι εσύ.
bravo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
HELP new fan malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: