ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 malawi 180l new

Πήγαινε κάτω 
+2
Z.X
ansmixalis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 4:34 pm




αυτο ειναι το ενυδρειο μου!!!!!!!!
malawi 180l new  Img08710

https://2img.net/r/ihimizer/g/img0870r.jpg/





Έχει επεξεργασθεί από τον/την ansmixalis στις Παρ Σεπ 10, 2010 1:57 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 7:18 pm

Καλως ηρθες Μιχαλη στην παρεα μας.
Αν θελεις γραψε μας μια αναλυτικη περιγραφη του ενυδρειου σου (Παραδειγμα) και μετα να συζητησουμε τι γινεται.
Παντως η πρωτη εντυπωση ειναι καλη,εχεις κανει ενα καλο νταμαρακι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 7:54 pm

Z.X έγραψε:
Καλως ηρθες Μιχαλη στην παρεα μας.
Αν θελεις γραψε μας μια αναλυτικη περιγραφη του ενυδρειου σου (Παραδειγμα) και μετα να συζητησουμε τι γινεται.
Παντως η πρωτη εντυπωση ειναι καλη,εχεις κανει ενα καλο νταμαρακι..

καλως σας βρηκα. λοιπον εχουμε και λεμε!
ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: RΙΟ180L
XΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ 1 ΧΡΟΝΟ με αφρικανες 2 μηνακια
ΣΤΡΩΣΙΜΟ. στρωθηκε 1 μηνα και κατι πριν μπουν ψαρακια!
ΒΥΘΟΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ αμμος απο παραλια καμια 70 αρια κιλα πετρα βασαλτη
ΨΑΡΙΑ 2 IODOTROPHEUS
ΤΡΟΦΕΣ FLAKES , PELLETS
ΦΥΤΑ 1 ΑNUBIA
ΦΟΤΙΣΜΟΣ 2 Τ5 του ενυδρειου εβγαλα την nature εβαλα μια μπλε
ΦΙΛΤΡΟ εσωτερικο του rio ,εξωτερικο fluval 305 με siporax και ανθρακα(ο οποιοσ θα βγει και θα μπει????)
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ αντλια αερα με δυο αεροπετρες
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ . PH 8
GH 15
KH 8
NO 3 25
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ansmixalis στις Παρ Σεπ 10, 2010 1:58 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:10 pm

ansmixalis έγραψε:
Z.X έγραψε:
Καλως ηρθες Μιχαλη στην παρεα μας.
Αν θελεις γραψε μας μια αναλυτικη περιγραφη του ενυδρειου σου (Παραδειγμα) και μετα να συζητησουμε τι γινεται.
Παντως η πρωτη εντυπωση ειναι καλη,εχεις κανει ενα καλο νταμαρακι..

καλως σας βρηκα.ευχαριστω z.x λοιπον εχουμε και λεμε!
ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: RΙΟ180L
XΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ 1 ΧΡΟΝΟ με αφρικανες 2 μηνακια
ΣΤΡΩΣΙΜΟ. στρωθηκε 1 μηνα και κατι πριν μπουν ψαρακια!
ΒΥΘΟΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ αμμος απο παραλια καμια 70 αρια κιλα πετρα βασαλτη
ΨΑΡΙΑ 2 IODOTROPHEUS
ΤΡΟΦΕΣ FLAKES , PELLETS
ΦΥΤΑ 1 ΑNUBIA
ΦΟΤΙΣΜΟΣ 2 Τ5 του ενυδρειου εβγαλα την nature εβαλα μια μπλε
ΦΙΛΤΡΟ εσωτερικο του rio ,εξωτερικο fluval 305 με siporax και ανθρακα(ο οποιοσ θα βγει και θα μπει????)
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ αντλια αερα με δυο αεροπετρες
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ . PH 8
GH 15
KH 8
NO 3 25
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27


Ωραιο το νταμαρι σου φιλε μου...εχει αρκετες κρυψωνες κ σπηλιες που χρειαζονται τα mbuna!

με τι τεστ μετρας?υγρα η sticks?
στο 305 θα βγαλεις τον ανθρακα θα συμπληρωσεις τα καλαθακια με siporax!ποσο καιρο εχεις τον ανθρακα στο φιλτρο?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:28 pm

ευχαριστω cris7 τον ανθρακα τον εχω καμια βδομαδα που αγορασα το εξωτερικο μετραω με υγρα κυριως της sera το ph με api αλλα ξερω οτι της tetra ειναι τα καλυτερα αλλα και τα ακριβοτερα.. τα καλαθακια με siporax ειναι κατι σα μπαλες?εχω δει κατι παρομοιο αλλα δε θυμαμαι τη μαρκα..τα ψαρια που θελω δυσκολευομαι να βρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:59 pm

σχετικα με την επιλογη των ψαριων τι μου προτεινεται???θελω να εχω και σωστη συμπεριφορα των ψαριων.. confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 9:08 pm

Από τις 2 επιλογες που ανεφερες θα πηγαινε στην πρωτη.........Pseudotropheus saulosi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 9:16 pm

και εγω προς εκει το σκεφτομαι ...θα μπορεσω να τα βρω ευκολα??και να ρωτησω επισης αφου δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις οταν ειναι μικρα τι θα κανω ποσα να παρω και αν μου βγουν τα πιο πολλα αρσενικα???
sorry αν κουραζω.. Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 9:37 pm

δεν κουραζεις....
Βλεπε στις λιστες παραλλαβης των μαγαζιων που βαζουν κατα καιρους.......
Καποια στιγμη θα πετυχεις.....
Συνηθως (τουλαχιστον εγω) που ειμαι μακρια αγοραζω γουρουνι στο σακι...... Το μονο που μπορει να κανεις ειναι να αγορασεις μερικα και μολις καταλαβεις ποια ειναι αρσενικα τα απομακρυνεις....
Εγω ετσι την ειχα πατησει με τα socolofi....ειχα παρει 5 στην αρχη και μου βγηκε ενα θηλυκο. Προλαβε και εμεινε εγκυος μια φορα και μετα απο την μεγαλη πιεση την σκοτωσανε....
Δεν προλαβα να βγαλω τα αρσενικα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 9:37 pm

Φίλε μου καλώς ήρθες.

Όσον αφορά το στήσιμό σου, το βλέπω ΟΚ απλώς έχω έναν ενδοιασμό για το πλήθος των σπηλιών (δεν ξεχωρίζουν καλά απο την φωτό). Γενικότερα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχουν κατά βάση σπηλιές και "λαβύρινθοι" και όχι τόσο περάσματα.

Τον άνθρακα θα τον βγάλεις τώρα και στην θέση του θα βάλεις siporax ή όποιο άλλο βιολογικό υλικό θέλεις.

Σχετικά με τα ψάρια, θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερο να πας σε saulosi.
Τα saulosi όταν είναι μικρά είναι όλα κίτρινα και μεγαλώνοντας τα αρσενικά γίνονται σταδιακά μπλε. Αν σου βγει 2ο αρσενικό, το βγάζεις και κρατάς μόνο το 1.

Αν πας σε saulosi, έχω έναν φίλο ο οποίος ίσως να μπορέσει να σε εξυπηρετήσει. Θα τον ρωτήσω και θα σου πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 10:07 pm

ευχαριστω πολυ παιδια θα προσπαθησω να τα βρω τα ατιμα τωρα σιγα σιγα αρχιζουν και φερνουν ψαρακια τα μαγαζια.και ελπιζω να μην μου τυχουν και εμενα και τα 5 αρσενικα !! cyclops οσο για τις πετρες θα προσπαθησω να τις φτιαξω καλυτερα αν και πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να φτιαξω περισσοτερες κρυψωνες ,ειναι και περιεργες οι πετρες, αλλα θα πειραματιστω μεχρι να βρω τα ψαρακια μου! σκεφτομαι να παρω 6 με 7 αν κρατησω ας πουμε 2 αρσενικα και 4-5 θυληκα λετε να υπαρχει προβλημα???γιατι αλλιως θα εχω λιγα... No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 9:22 am

ansmixalis έγραψε:
ευχαριστω cris7 τον ανθρακα τον εχω καμια βδομαδα που αγορασα το εξωτερικο μετραω με υγρα κυριως της sera το ph με api αλλα ξερω οτι της tetra ειναι τα καλυτερα αλλα και τα ακριβοτερα.. τα καλαθακια με siporax ειναι κατι σα μπαλες?εχω δει κατι παρομοιο αλλα δε θυμαμαι τη μαρκα..τα ψαρια που θελω δυσκολευομαι να βρω...

τα καλυτερα τεστ ειναι της api!
το siporax ειναι σαν μακαρονι http://www.sera.de/index.php?id=473&L=14
τα καλαθακια που εχει μεσα με ανθρακα το φιλτρο σου θα βγαλεις τον ανθρακα και θα βαλεις siporax η καποιο αλλο βιολογικο υλικο θες!

Στο θεμα του aquascape αν μπορεις παρε μερικες πετρες απο αριστερα κ βαλ τες στην δεξια μερια ωστε να δωσεις περισσοτερο υψος κ
να δημιουργησεις περισσοτερα περασματα!κοιτα εδω

Συμφωνω κ εγω με τα πιο πανω με τα παιδια καλυτερη επιλογη ειναι τα saulosi!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 7:46 pm

ansmixalis έγραψε:
ευχαριστω πολυ παιδια θα προσπαθησω να τα βρω τα ατιμα τωρα σιγα σιγα αρχιζουν και φερνουν ψαρακια τα μαγαζια.και ελπιζω να μην μου τυχουν και εμενα και τα 5 αρσενικα !! cyclops οσο για τις πετρες θα προσπαθησω να τις φτιαξω καλυτερα αν και πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να φτιαξω περισσοτερες κρυψωνες ,ειναι και περιεργες οι πετρες, αλλα θα πειραματιστω μεχρι να βρω τα ψαρακια μου! σκεφτομαι να παρω 6 με 7 αν κρατησω ας πουμε 2 αρσενικα και 4-5 θυληκα λετε να υπαρχει προβλημα???γιατι αλλιως θα εχω λιγα... No

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να έχεις 1 αρσενικό και π.χ. 4 θηλυκά.
Το να έχεις παραπάνω δεν είναι και ότι καλύτερο απο θέμα χώρου.

Σκέψου επίσης ότι όταν αρχίσουν οι γέννες θα έχεις παραπάνω ψάρια και θα χρειάζεται να βγάζεις κιόλας.

Moutralewn έγραψε:
Αν πας σε saulosi, έχω έναν φίλο ο οποίος ίσως να μπορέσει να σε εξυπηρετήσει. Θα τον ρωτήσω και θα σου πω.

Το παραπάνω τελικά άκυρο μιας και ο φίλος θα κρατήσει για κάποιο καιρό ακόμα το χαρέμι του.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 4:31 pm

ενα update του ενυδρειου μου...τελικα εβαλα 6 μικρα demasoni και ενα ζευγαρι melanochromis johhani..εβαλα αριστερα ενα βουναλακι πετρες βαλσατη και δεξια ασπρες πετρες με πολλες τρυπες που ειναι οτι πρεπει για τα μικρα..

http://img825.imageshack.us/gal.php?g=img0948e.jpg

malawi 180l new  Img09410

malawi 180l new  Img09411
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 5:17 pm

Οι λάμπες είναι μία Day και μία Blue?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 6:03 pm

Η θεωρία λέει ότι θα γίνει ψιλοχαμός μέσα στο ενυδρείο σου μιας και τα 2 είδη είναι...."καθίκια"!
lol!

Έχε το νού σου για τσακωμούς...

Τα ζευγάρι johannii που πήρες, τί χρώμα έχουν;
Είναι το ένα (αρσενικό) μπλε και το άλλο (θηλυκό) κίτρινο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 6:13 pm

Ομορφο εγινε,μπραβο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 7:52 pm

Ωραιο εγινε...!
Μπραβο!
Εχω κ εγω τους ενδοιασμους μου για αυτη την συγκατοικιση..εχε το νου σου!

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 8:20 pm

zipo έγραψε:
Οι λάμπες είναι μία Day και μία Blue?


ειναι μια day και η nature..του rio. αλλα στην nature εχω βαλει ανακλαστηρα αναποδα. απειδη ειχα blue μου φαινεται πιο ωραια ετσι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΔευ Σεπ 20, 2010 8:23 pm

Moutralewn έγραψε:
Η θεωρία λέει ότι θα γίνει ψιλοχαμός μέσα στο ενυδρείο σου μιας και τα 2 είδη είναι...."καθίκια"!
lol!

Έχε το νού σου για τσακωμούς...

Τα ζευγάρι johannii που πήρες, τί χρώμα έχουν;
Είναι το ένα (αρσενικό) μπλε και το άλλο (θηλυκό) κίτρινο;

μεχρι στιγμης δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα αλλα ακομη ta demasoni ειναι μικρα..μεγαλωνοντας θα δηξει.....το αρσενικο ειναι μπλε και το θυληκο τωρα αλλαζει χρωμα...ακομη ειναι καπως κιτρινογκρι....θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερς φοτο (αν και δε το χω) για να ανεβασω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤρι Σεπ 21, 2010 8:02 pm

ansmixalis έγραψε:
μεχρι στιγμης δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα αλλα ακομη ta demasoni ειναι μικρα..μεγαλωνοντας θα δηξει.....το αρσενικο ειναι μπλε και το θυληκο τωρα αλλαζει χρωμα...ακομη ειναι καπως κιτρινογκρι....θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερς φοτο (αν και δε το χω) για να ανεβασω..

Σε ρωτάω για τα johannii γιατί σε αυτό το είδος, τα αρσενικά είναι μπλε και τα θηλυκά είναι κίτρινα. Οπότε, έχε το νου σου μπας και έχεις 2 αρσενικά.

Γενικότερα και όσον αφορά την συγκατοίκηση, έχε το νου σου προκειμένου να δράσεις άμεσα αν χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 12:13 pm

Moutralewn έγραψε:
ansmixalis έγραψε:
μεχρι στιγμης δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα αλλα ακομη ta demasoni ειναι μικρα..μεγαλωνοντας θα δηξει.....το αρσενικο ειναι μπλε και το θυληκο τωρα αλλαζει χρωμα...ακομη ειναι καπως κιτρινογκρι....θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερς φοτο (αν και δε το χω) για να ανεβασω..

Σε ρωτάω για τα johannii γιατί σε αυτό το είδος, τα αρσενικά είναι μπλε και τα θηλυκά είναι κίτρινα. Οπότε, έχε το νου σου μπας και έχεις 2 αρσενικά.

Γενικότερα και όσον αφορά την συγκατοίκηση, έχε το νου σου προκειμένου να δράσεις άμεσα αν χρειαστεί.

φιλε moutraleon εχεις δικιο..δεν το ειχα ψαξει καθολου για τα τζοχανι και ο πετσοπας μου ελεγε τα δικα του...δε ξαναεμπιστευομαι κανενα υπαλληλο...τελικα οχι μονο δεν ειναι θυληκο τζοχανι αλλα πρεπει να ειναι αρσενικο αουρατους....φυσικα θα του το παω πισω και ασ μου λενε τα δικα τους...στο κατω κατω και δικο τους λαθος ειναι....το αρσενικο οπως το βλεπεται απο τις φοτο σας φαινεται ενταξει???καθαρο???? (μπραβο moutraleon εισαι αψογος!!!! victory )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ansmixalis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
ansmixalis


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ηλικία : 39
Τόπος : κερατσινι

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 5:04 pm

τελικα τα πηγα πισω....και δε μπορουσαν να μου πουν και τπτ...πηρα +2 demasoni ...συνολο 8 demasoni τωρα στο ενυδρειο μου.....και ερωτω-μπορω να βαλω ακομα καποιο ζευγαρι αλλου ειδους???πχ αν εβαζα ενα ζευγαρι lambidochromis yellow θα υπηρχε μεγαλο προβλημα??? θα μου αρεσε αναμεσα στα μπλε ντεμασονι να κολυμπουν και 2 κιτρινα....

(πες τε μου οτι μπορω...) pale



Υ.Γ moutralewn με εσωσες θα περιμενα το auratus να γινει κιτρινο!! wanker crackingout
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 8:40 pm

Θα μπορουσες να βαλεις ενα χαρεμι labidochromis yellow κ οχι ζευγαρι!
Αν κ εκει υπαρχει θεμα αν θα την παλεψουν τα labido με τα demasoni γιατι ως γνωστον ειναι "κωλοπαιδα"!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

malawi 180l new  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi 180l new    malawi 180l new  Icon_minitimeΤετ Σεπ 22, 2010 9:00 pm

ansmixalis έγραψε:

Υ.Γ moutralewn με εσωσες θα περιμενα το auratus να γινει κιτρινο!! wanker crackingout

Γι'αυτό είναι τα forum. Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
thumbup

Σχετικά με τα υπόλοιπα, προσωπικά θα άφηνα μόνο τα demasoni απο θέμα λίτρων αλλά και απο θέμα επιθετικότητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
malawi 180l new
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: