ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Στήσιμο Malawi

Πήγαινε κάτω 
+3
Z.X
imichal
tsagod
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 11:22 pm

Φιλοι μου γεια σας,

Τα τελευταια 5 χρονια ειχα ενα φυτεμενο κοινωνικο ενυδρειο στα 240 λιτρα. Αποφασισα να το αλλαξω σε κατι αλλο. Ηδη τις τελευταιες 2 εβδομαδες το ενυδρειο στρωνεται υπομονετικά. Το προβλημα που αντιμετωπιζω είναι το εξης:

Οταν ξεκινησα το στρωσιμο το ενυδρειο είχε μεσα μονο αμμο λεπτοκοκη χαλαζιακη και τιποτα αλλο + τα δυο φιλτρα που δουλευουνε και οι λαμπες. Τις τελευταιες ημερες αποφασισα να το κανω βιοτοπικο malawi. Ξερω οτι για να τοποθετησω τις πετρες πρεπει να βάλω στον πατο φελιζολ. Ειμαι διατεθιμενος να το αδειασω και να ξαναβγαλω την αμμο, όμως σκεφτομαι οτι ετσι θα χασω οση βιολογια έχει δημιουργηθει απο το στρωσιμο μεχρι σημερα...

Αν κρατησω 75 λιτρα απο το νερο του ενυδρειου σε ενα βαρελι πλαστικο και βαλω και τα υλικα απο τα φιλτρα μεσα σε αυτο, και μετα γεμισω το ενυδρειο (αφου τελειωσω το στυσιμο) με αυτο το νερο + οσο χρειαστει απο την βρυση, λετε θα ειναι οκ ή θα παει τσαμπα ο κοπος και θα χρειαστει στρωσιμο απο την αρχη.

Δεκτοι και αλλοι τροποι που μπορει να λυνουν το προβλημα μου και να μην τους εχω σκεφτει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας. bravo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 11:38 pm

Βάζεις σε ενα βαρελάκι νερό απο το ενυδρείο μαζί με τα υλικά του φίλτρου + ενα κυκλοφορητη.......
Βγαζεις αμμο κτλ .....και οταν τελειωσεις το στησιμο γεμιζεις το ενυδρείο με νεο νερό + αντιχλώριο. Τέλος βαζεις τα υλικα του φίλτρου μεσα στο φιλτρο και εισαι οκ.
Φανταζομαι οτι σε μερικες ωρες θα εχεις τελειωσει.....

ΥΓ. Το 80% της βιολογίας μας βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου. Δεν χρειαζεται να ριξεις μεσα το "παλιο" νερο...... Απλα μην το φορτωσεις ξαφνικά με πολλά ψαρια .........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 11:42 pm

Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Νομιζω μπορεις να το στησει χωρις να βγαλεις την αμμο,(πιο δυσκολα μεν αλλα γινεται),στα ενυδρεια που εχω στησει κατα καιρους δεν εχω βαλει ποτε φελιζολ.
Θα σου προτεινα επισης να συμπληρωσεις και λεπτο αραγωνιτη(αρκετο) για να μην εχεις θεμα με της τιμες.
Σκεψου ποια ψαρια θελεις(2 χαρεμια η ενα species) και ειμαστε εδω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 11:52 pm

αραγωνιτη θα προσθεσω - ανακατεψω με την υπαρχουσα αμμο... Αυτη την στιγμη εχει περιπου 40 κιλα αμμο ποση να αφαιρεσω για να προσθεσω την αντιστοιχη ποσοτητα αραγωνιτη?

Λες οτι δεν θα υπαρχει προβλημα αν δεν βαλω φελιζολ? τις πετρες να τις κολλησω δυο-δυο , τρεις-τρεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 12:20 am

Για tanganyika μπορει καποιος να την παλεψει χωρις φελιζολ......
Μbuna ομως εγω δεν θα το συνιστουσα......Θέλει πολύ πέτρα.....
Με σωστη τοποθετηση και με πλάτη από φελιζολ πίσω μπορεις να αποφύγεις το κολλημα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 11:39 am

tsagod έγραψε:
αραγωνιτη θα προσθεσω - ανακατεψω με την υπαρχουσα αμμο... Αυτη την στιγμη εχει περιπου 40 κιλα αμμο ποση να αφαιρεσω για να προσθεσω την αντιστοιχη ποσοτητα αραγωνιτη?

Μιας και για τα mbuna, όση περισσότερη άμμος, τόσο καλύτερα, μην αφαιρέσεις καθόλου άμμο. Απλώς πρόσθεσε αραγωνίτη.
yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 12:58 pm

imichal έγραψε:
Για tanganyika μπορει καποιος να την παλεψει χωρις φελιζολ......
Μbuna ομως εγω δεν θα το συνιστουσα......Θέλει πολύ πέτρα.....
Με σωστη τοποθετηση και με πλάτη από φελιζολ πίσω μπορεις να αποφύγεις το κολλημα....

yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 3:27 pm

παιδες σας ευχαριστω όλους.
Δεν θα το ρισκαρω λοιπον και θα βαλω τελικα στον πατο φελιζολ. Απλα σκεφτομαι πως θα βγαλω όλο το νερο απο το ενυδρειο. Crying or Very sad

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα πρεπει να ειναι τελειως στεγνο το ενυδρειο για να μπορεσω να κολλισω το φελιζολ στο πατο (ή μηπως δεν χρειαζετε να το κολλισω αφου θα το πλακωσει τοση αμμος και 50-60 κιλα πετρες?)

Τα ψαρια που σκεφτομαι ειναι ενα χαρεμι απο demasoni 1+5. Τι λετε?
Προτεινετε και μια τροφή για αυτά !!!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 4:01 pm

tsagod έγραψε:
παιδες σας ευχαριστω όλους.
Δεν θα το ρισκαρω λοιπον και θα βαλω τελικα στον πατο φελιζολ. Απλα σκεφτομαι πως θα βγαλω όλο το νερο απο το ενυδρειο. Crying or Very sad

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα πρεπει να ειναι τελειως στεγνο το ενυδρειο για να μπορεσω να κολλισω το φελιζολ στο πατο (ή μηπως δεν χρειαζετε να το κολλισω αφου θα το πλακωσει τοση αμμος και 50-60 κιλα πετρες?)

Τα ψαρια που σκεφτομαι ειναι ενα χαρεμι απο demasoni 1+5. Τι λετε?
Προτεινετε και μια τροφή για αυτά !!!



εγώ προσωπικά δεν κόλλησα ποτέ το φελιζόλ , και δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνεις.

διάβασε το παρακάτω θέμα με τα demasoni απαντά αμέσως στην ερώτηση σου . ειδικά τις απαντήσεις του imichal eyessmile

http://cich.forumchti.com/forum-f1/topic-t1239-15.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 5:07 pm

Προσωπικα ουτε εγω δν εχω κολλησει το φελιζολ ποτε!
με ς τοσο βαρος απο πανω του δν παει πουθενα..μονο που σε περιπτωση που καποια σττγμη θες να το ξεστησεις για τον οποιοδηποτε λογο(π.χ. για να ελαφρωσεις τον πληθυσμο απο γεννες) μην κανει το λαθος και βγαλεις ολες τις πετρες γιατι θα στο σηκωσει ολο καλυτερα να αφησεις κανα δυο να το κρατανε!

Το νερο θα το βγαλεις με λαστιχο..θα το ριξεις μεσα θα ρουφηξεις απο την αλλη ακρη κ καποια στιγμη θα αδειασει!μολις τελειωσει θα παρεις ενα φαρασι μικρο κ θα μαζεψεις ολη την αμμο σε εναν κουβα καθαρο και στην συνεχεια θα τοποθετησεις το φελιζολ μετα θα ξαναριξεις μεσα την αμμο θα την στρωσεις καλα ωστε να κατσει καλυτερα το φελιζολ κ μετα θα ξεκινησεις να βαζεις τις πετρες!Μολις βαλεις μια-δυο πετρες το φελιζολ θα κατσει κ μετα θα φτιαξεις το νταμαρι σου με την ησυχια σου!
τι σε προβληματιζει?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την chris7 στις Παρ Σεπ 03, 2010 9:10 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 8:37 pm

tsagod έγραψε:
Τα ψαρια που σκεφτομαι ειναι ενα χαρεμι απο demasoni 1+5. Τι λετε?

Θα πρότεινα να πάρεις καμιά 10αριά να τα ρίξεις μέσα και να τα αφήσεις να βρουν τις ισορροπίες.
Αν πάλι έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις φύλλα, θα έλεγα 1 αρσενικό και 7-8 θηλυκά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 4:29 pm

Τελικά ολα καλα. Τo ενυδρειο το ξαναεστεισα βαζοντας το φελιζολ χωρις να το κολλισω απλα βαζοντας απο πανω 25 κιλα αμμο και 70 κιλα πετρες. tongue

Εβαλα και 4 demasoni. Ελπιζω να είναι καποιο αρσενικό απο αυτα. Ενα παντως εχει πιο εντονα χρώματα απο τα υπολοιπα. Σκοπο΄ς μου ηταν να το κανω species, αλλα επειδη αυτα βρήκα μονο, σκεφτομαι να βαλω και ενα ακομα ειδος μεσα.
Τι προτεινετε?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 5:14 pm

tsagod έγραψε:
Τελικά ολα καλα. Τo ενυδρειο το ξαναεστεισα βαζοντας το φελιζολ χωρις να το κολλισω απλα βαζοντας απο πανω 25 κιλα αμμο και 70 κιλα πετρες. tongue

Εβαλα και 4 demasoni. Ελπιζω να είναι καποιο αρσενικό απο αυτα. Ενα παντως εχει πιο εντονα χρώματα απο τα υπολοιπα. Σκοπο΄ς μου ηταν να το κανω species, αλλα επειδη αυτα βρήκα μονο, σκεφτομαι να βαλω και ενα ακομα ειδος μεσα.
Τι προτεινετε?

Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να περιμένεις νας βρεις περισσότερα.
Ακόμα προλαβαίνεις να βρεις κάποια, πριν προσαρμοστούν αυτά που έριξες.

Τώρα, αναφορικά με συγκατοίκους, ο κανόνας λέει πως ότι και να βάλεις θα γίνει χαμός, γι'αυτό και προτείνεται το εν λόγω είδος να μπαίνει μόνο του. Τώρα αν τύχεις στην εξαίρεση (που επιβεβαιώνει τον κανόνα) όπως ο imichal τότε θα πρέπει να προσέξεις να είναι είδος με εντελώς διαφορετικά χρώματα και όχι τόσο "ήρεμο".

Πάντως, επιμένω ότι είναι προτιμότερο να πας σε species.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 5:42 pm

Σου έστειλα ένα π.μ. για το που μπορείς να βρεις demasoni στην Αθήνα. Very Happy Εγώ μετά από ψάξιμο έκανα μια παραγγελία από Θεσσαλονίκη και αν όλα πάνε καλά θα τα έχω την επόμενη εβδομαδα στα χέρια μου....εεεε....στο ενυδρείο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 8:35 pm

zipo έγραψε:
Σου έστειλα ένα π.μ. για το που μπορείς να βρεις demasoni στην Αθήνα. Very Happy Εγώ μετά από ψάξιμο έκανα μια παραγγελία από Θεσσαλονίκη και αν όλα πάνε καλά θα τα έχω την επόμενη εβδομαδα στα χέρια μου....εεεε....στο ενυδρείο μου.

Γιατί δεν το γράφεις εδώ να το ξέρουμε όλοι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 8:44 pm

ΟΚ θα το κρατησω ετσι.
Σκεφτομουν για λαμπιντος αλλα πολυ ειναι πολυ ηρεμα για τα κυβικα των demasonis...εεε?
θα παω το σ/κ να ριξω μια ματια εκει που μου ειπε ο φιλος zipo (αβυσσος- πλ. Βικτωριας).
Ελπιζω να τα εχει σε καλη τιμη.

Ευχαριστω.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 8:58 pm

Τα labidos, είναι όντως ήρεμα για το χαρακτήρα των demasoni.

Πήγαινε στην Άβυσσο και ενημέρωσέ μας μετά για τιμές και γενικά εντυπώσεις.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:11 pm

Παράθεση :
Τα labidos, είναι όντως ήρεμα για το χαρακτήρα των demasoni.

Εδώ εχω τις ενστασεις μου.......
Παρόλο που το ενυδρειο σου ειναι μικρο και θα προτεινα να μεινεις σε "species" αν πραγματικα θελεις να δοκιμασεις αλλο ενα είδος, αυτό που θα προτεινα σαν πιο κατάλληλο ειναι τα Labidochromis caeruleus ......
Η λογική πισω απο αυτη την επιλογή ειναι ότι τα λαμπιντο ειναι σχετικά ήρεμη κιχλίδα τελείως διαφορετικού χρώματος και δεν θα προκαλει το κυριαρχο α-male των demasoni. σπανιως θα δεις ενα αρσενικο λαμπιντο ετοιμο να παλεψει....... οποτε γι' αυτο το λογο δεν υπαρχουν και αψημαχίες.....
Αυτό προτείνει και το πολύ εγκυρο site malawicichlidhomepage.com εδω
Ριξε μια ματια.....
Φυσικά και πάλι εγω επιμενω σε species tank.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:13 pm

Moutralewn έγραψε:

Πάντως, επιμένω ότι είναι προτιμότερο να πας σε species.

Συμφωνω!!! yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:22 pm

Ηλία, δεν διαφωνώ αλλά εξαρτάται απο τον χαρακτήρα των εκάστοτε demasoni και δη του κυρίαρχου αρσενικού.

Αν βγουν σαν τα δικά σου, τότε όχι μόνο δεν θα προκαλούνται αλλά θα τρώνε και ξύλο. kinezos lol!

Απ'την άλλη όμως, αν βγουν "καθίκια", όπως πιστεύω ότι είναι και το πιθανότερο, τότε τα labidos θα είναι πολύ ευκολότερη "λεία" απο κάποιο πιο επιθετικό είδος.

Όσον αφορά το MCH, θεωρώ ότι ο συνχομπύστας τα προτείνει λόγω τους χρωματισμού τους και όχι λόγο του χαρακτήρα.

Όπως και να'χει, στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε ότι το psecies είναι μονόδρομος.

Πάντως, γενικότερα, δεν θα τολμούσα προσωπικά να κάνω "πειράματα" με τα demasoni και θα τα είχα σε species ενυδρείο. Αλλά όπως φαίνεται απο την δική σου εμπειρία τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:36 pm

tsagod έγραψε:
ΟΚ θα το κρατησω ετσι.
Σκεφτομουν για λαμπιντος αλλα πολυ ειναι πολυ ηρεμα για τα κυβικα των demasonis...εεε?
θα παω το σ/κ να ριξω μια ματια εκει που μου ειπε ο φιλος zipo (αβυσσος- πλ. Βικτωριας).
Ελπιζω να τα εχει σε καλη τιμη.

Ευχαριστω.....

Όχι το σαββατοκύριακο καλύτερα γιατί αυτός μου είπε πως θα κάνει την παραλαβή με τα Demasoni τη Δευτέρα.Και το άλλο πρόβλημα είναι πως δεν είμαι σίγουρος πόσα θα φέρει (φοβάμαι μή φέρει μόνο τα δικά μου!).Οπότε,το καλύτερο είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί για να του πεις να φέρει και για εσένα αν ενδιαφέρεσαι και να σου πει και τιμές.

Κάτι άλλο.Έβλεπα πως υπάρχουν και κάτι Demasoni Mozambique με λίγο διαφορετικούς χρωματισμούς.Δεν πιστεύω να φέρνουν ο,τι να ναι έτσι?Γιατί εμείς ψάχνουμε τα Pombo Rocks.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:44 pm

zipo έγραψε:
Κάτι άλλο.Έβλεπα πως υπάρχουν και κάτι Demasoni Mozambique με λίγο διαφορετικούς χρωματισμούς.Δεν πιστεύω να φέρνουν ο,τι να ναι έτσι?Γιατί εμείς ψάχνουμε τα Pombo Rocks.

Φαντάζομαι ότι εννοείς αυτά που μωβίζουν λίγο.

Δεν νομίζω να σου φέρουν αυτά. Δεν έχω δει σε μαγαζί πότε εδώ αυτά.
Μόνο τα Pombo Rocks έχω δει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:48 pm

Ναι αυτά που είναι κάπως πιο μωβ.Ωραία,λοιπόν. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΤρι Σεπ 14, 2010 9:58 am

tsagod έγραψε:
ΟΚ θα το κρατησω ετσι.
Σκεφτομουν για λαμπιντος αλλα πολυ ειναι πολυ ηρεμα για τα κυβικα των demasonis...εεε?
θα παω το σ/κ να ριξω μια ματια εκει που μου ειπε ο φιλος zipo (αβυσσος- πλ. Βικτωριας).
Ελπιζω να τα εχει σε καλη τιμη.

Ευχαριστω.....

Αυτός στην Άβυσσο πρέπει να τα έφερε γιατί εμένα μου είπε πως θα σταλούν Θεσσαλονίκη σήμερα,Τρίτη.Αν πήγες και τα είδες περιμένω εντυπώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Στήσιμο Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στήσιμο Malawi   Στήσιμο Malawi Icon_minitimeΤρι Σεπ 14, 2010 10:28 pm

το water inn εφερε παλι demasoni φιλε tsagod

http://www.waterinn.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=52
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Στήσιμο Malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: