ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 550 λιτρα Τανγκανίκα...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤρι Ιουλ 27, 2010 9:05 pm

Καλησπέρα σε όλους...
πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ (γιατί σήμερα έκανα εγγραφή...) :lol: :lol:

Σε 10 μέρες θα μου έρθει το καινούριο ενυδρείο μου. (180μ χ 50π χ 60υ)
και στο μυαλό μου το έχω φανταστεί για τανγκανικα με πολλά κοχυλόψαρα και πετρόψαρα...

Αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με το πώς μπορώ να το στήσω και πόσα και ποιά απο αυτά τα είδη μπορώ να βάλω μέσα...?:confused: :confused:

(δεν θέλω ψάρια με μεγάλο τελικό μέγεθος, γι'αυτό και ψάχνω τα συγκεκριμένα είδη.)

Το μόνο που φοβάμαι είναι λόγο του μεγέθους του ενυδρείου μήν φαίνεται άδειο με μικρά ψαράκια...???

Ευχαριστώ. :
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤετ Ιουλ 28, 2010 1:22 am

Γεια σου Θεοδωρε και καλως ηρθες.
Εχεις ενα ενυδρειο με πολλη καλες διαστασεις.
Απο πετροψαρα μπορεις να βαλεις αρκετα που να γινονται 10-12 εκτ(καποιο julidochromis, καποια neolamprologus(πχ leleuppi,caudopunctatus κτλ) οπως και calvus )
Εφοσων εχεις 60 εκτ υψος μπορεις να βαλεις και ενα χαρεμι ciprychromis(10-12 ψαρια) να εχεις και ψηλα κινηση..
Αν το στησεις σωστα μπορεις και μικρα των κοχυλιων να βαλεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤετ Ιουλ 28, 2010 7:29 am

[quote="Z.X"]Γεια σου Θεοδωρε και καλως ηρθες.
Εχεις ενα ενυδρειο με πολλη καλες διαστασεις.
Απο πετροψαρα μπορεις να βαλεις αρκετα που να γινονται 10-12 εκτ(καποιο julidochromis, καποια neolamprologus(πχ leleuppi,caudopunctatus κτλ) οπως και calvus )
Εφοσων εχεις 60 εκτ υψος μπορεις να βαλεις και ενα χαρεμι ciprychromis(10-12 ψαρια) να εχεις και ψηλα κινηση..
Αν το στησεις σωστα μπορεις και μικρα των κοχυλιων να βαλεις..[/quote]

Καλός σας βρήκα...!!!

Αυτο με το στήσημο με προβληματίζει...

να βαλω πίσω όλο πέτρες και μπροστά κοχύλια?
η να κάνω περιοχές με πετρες πισω 3-4 και μπροστα να βάλω λίγες και απο γύρω τους κοχύλια??

εγω το σκέφτηκα να κάνω πίσω 4 περιοχες με πέτρες (40 πόντους μήκος, 15-20 πόντους πλάτος και 30 ύψος) για 4 είδη πετροψαρων...
και μπροστά σκορπισμένες πέτρες αρκετες (5-6 πόντους μήκος και 6-7 πόντους ύψος) να γίνουν περιχές για κοχυλόψαρα 5-6 είδη...
και μία ομάδα απο ciprychromis...
Θα χωρέσουν όλα αυτά??? η θα έχω πρόβλημα?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thodoris στις Τετ Ιουλ 28, 2010 7:30 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : ...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤετ Ιουλ 28, 2010 10:45 am

Και κάτι ακόμα...

Αν δεν μπορούν να μπούν πολλά απο τα μικρά είδη σκέφτομαι για frontosa...

Αλλα δεν ξέρω αν μπορούν να μπούν μέσα στο ενυδρείο μου..
Διαστάσεις 180χ50χ60 (540 λίτρα), sump 80x40x40 (128 λίτρα)...

Μπορούν να μπούν μέσα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 31, 2010 12:31 am

Θοδωρη, καλώς ήρθες και απο εμένα.

Με τα λίτρα που έχεις μπορείς να κάνεις "παπάδες". Είμαι κι εγώ της άποψης να βάλεις πολλά μικρά είδη αντί για 1 μεγάλο.
Σε αυτές τις διαστάσεις ίσως να μπορούσες να κρατήσεις ένα μικρό χαρέμι φροντόζες αλλά θα είναι δύσκολο όταν μεγαλώσουν μιας και θέλουν χώρο στις πέτρες για να "ησυχάζουν" (σκέψου να κάνει σπηλιές για 30-35 εκ. ψάρια!!!) αλλά και ελεύθερο χώρο για κολύμπι, πράγμα που σημαίνει ότι με 700-750 λίτρα και το λιγότερο 2μ μήκος, θα μπορούσες σχετικά εύκολα.

Για μικρότερα είδη θα πρότεινα 3 είδη πέτρας, 2 είδη κοχυλιού (ή 1 είδος που να δημιουργεί μεγάλες αποικίες όπως π.χ. τα multifasciatus) και ένα κοπάδι απο cyprichromis (όχι τις ποικιλίες "jumbo").

Το στήσιμό σου είναι προτιμότερο να είναι διαχωρισμένο σε στοίβες πετρών για κάθε ένα απο τα είδη (όπως αναφέρεις κι εσύ) αλλά θέλει προσοχή για να φαίνεται "ψεύτικο". Π.χ. θα μπορούσες να βάλεις 3 στοίβες κάπως ατημέλητα έτσι να μην έχουν κάποιο συνεχόμενο "σχέδιο" όπως π.χ. μία στοίβα δεξιά, μια αριστερά και μια στην μέση. Να μην έχουν καμία συνοχή οι περιοχές μεταξύ τους και καμία αρμονία. Π.χ. Κοίτα το παρακάτω πρόχειρο σχεδιάκι (για να καταλάβεις τί εννοώ):

550 λιτρα Τανγκανίκα... Katops10

Όπου κόκκινο είναι οι στοίβες και όπου καφέ τα κοχύλια.

Φτιάχνεις 3 κυρίως όγκους πετρών και μετά βάζεις και κάποιες άλλες ριγμένες τυχαία ανάμεσα στις στοίβες και στα κοχύλια. Προσωπικά θα γέμιζα όλα τον βυθό με κοχύλια.

Σκέψου τί θέλεις και εμείς εδώ είμαστε για περαιτέρω ιδέες.

Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ κυρίως στα βίντεο για να δεις πως περίπου είναι ο βυθός της λίμνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 01, 2010 11:23 pm

και εγω έτσι το θέλω με πολλά μικρα ψάρια...

οπότε πάμε σε 3 περιοχές με πέτρα στην πίσω πλευρά (αριστερά-μέση-δεξιά)
και μπροστά πολλά κοχύλια και πέτρες σκορπισμένες παντού...

απο ψάρια...:

[b]Πετρόψαρα:[/b]
1) julidochromis (ζευγάρι)
2) leleuppi (ζευγάρι)
3) calvus (ζευγάρι)

[b]Κοχυλόψαρα:[/b]
1) stappersi (2 ζευγάρια)
2) Multis (αποικία)
3) caudopunctatus (ζευγάρι)

+ κοπάδι cyprichromis (πόσα?)

Τι λέτε? θα έχω πρόβλημα με αυτόν τον συνδειασμό?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thodoris στις Δευ Αυγ 02, 2010 12:14 am, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : ...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 01, 2010 11:41 pm

Τα caudopunctatus ειναι πετροψαρα,απλως σε συνθηκες ενυδρειου μπορει να γεννησουν και σε κοχυλια,μην τα βαλεις αυτα ομως γιατι θα πηγαινουν και στα κοχυλια και θα εχεις θεμα με τα κοχυλοψαρα.
Οτι ειπες χωρις caudopunctatus,νομιζω ειναι οκ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 02, 2010 12:05 am

Z.X έγραψε:
Τα caudopunctatus ειναι πετροψαρα,απλως σε συνθηκες ενυδρειου μπορει να γεννησουν και σε κοχυλια,μην τα βαλεις αυτα ομως γιατι θα πηγαινουν και στα κοχυλια και θα εχεις θεμα με τα κοχυλοψαρα.
Οτι ειπες χωρις caudopunctatus,νομιζω ειναι οκ..

αντι για caudopunctatus (τώρα το διάβασα και εγω οτι θέλουν πέτρες...) αν βάλω brevis? θα έχω πρόβλημα?

και κάτι ακόμα... όλα σε ζευγάρι θα μπούν η κάποιο απο τα είδη αυτα μπορεί να μπεί και σε χαρέμι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 02, 2010 3:33 pm

Καλυτερα να μην βαλεις τρια ειδη των κοχυλιων,πολλα νομιζω ειναι..
Βαλε multifasciatus με καμια 100-150 κοχυλια και Brevis με 2-3 κοχυλια και ενα μικρο βουναλακι με πετρες(πανε και σε πετρα)...
Χαρεμι θα βαλεις μονο στα μικρα των κοχυλιων(1 αρσενικο+2-3 θυλ),ολα τα αλλα ειναι ζευγαρια..
Επισης να βαλεις πρωτα τα μικρα για να πιασουν το χωρο τους και μετα τα αλλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 02, 2010 3:52 pm

Z.X έγραψε:
Καλυτερα να μην βαλεις τρια ειδη των κοχυλιων,πολλα νομιζω ειναι..
Βαλε multifasciatus με καμια 100-150 κοχυλια και Brevis με 2-3 κοχυλια και ενα μικρο βουναλακι με πετρες(πανε και σε πετρα)...
Χαρεμι θα βαλεις μονο στα μικρα των κοχυλιων(1 αρσενικο+2-3 θυλ),ολα τα αλλα ειναι ζευγαρια..
Επισης να βαλεις πρωτα τα μικρα για να πιασουν το χωρο τους και μετα τα αλλα..

thumbup

Αυτό που λέει ο Χρήστος είναι ότι καλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 11:19 am

Z.X έγραψε:
Καλυτερα να μην βαλεις τρια ειδη των κοχυλιων,πολλα νομιζω ειναι..
Βαλε multifasciatus με καμια 100-150 κοχυλια και Brevis με 2-3 κοχυλια και ενα μικρο βουναλακι με πετρες(πανε και σε πετρα)...
Χαρεμι θα βαλεις μονο στα μικρα των κοχυλιων(1 αρσενικο+2-3 θυλ),ολα τα αλλα ειναι ζευγαρια..
Επισης να βαλεις πρωτα τα μικρα για να πιασουν το χωρο τους και μετα τα αλλα..

τελικά έτσι θα γίνει...

με 2 είδη κοχυλόψαρων Multis.. και Stappersi...
και 3 ή 4 είδη πετρόψαρων όλα σε ζευγάρι...
πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ? η βάση είναι 180χ50.
και πόσα κιλά πέτρες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 11:35 am

thodoris έγραψε:
Z.X έγραψε:
Καλυτερα να μην βαλεις τρια ειδη των κοχυλιων,πολλα νομιζω ειναι..
Βαλε multifasciatus με καμια 100-150 κοχυλια και Brevis με 2-3 κοχυλια και ενα μικρο βουναλακι με πετρες(πανε και σε πετρα)...
Χαρεμι θα βαλεις μονο στα μικρα των κοχυλιων(1 αρσενικο+2-3 θυλ),ολα τα αλλα ειναι ζευγαρια..
Επισης να βαλεις πρωτα τα μικρα για να πιασουν το χωρο τους και μετα τα αλλα..

τελικά έτσι θα γίνει...

με 2 είδη κοχυλόψαρων Multis.. και Stappersi...
και 3 ή 4 είδη πετρόψαρων όλα σε ζευγάρι...
πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ? η βάση είναι 180χ50.
και πόσα κιλά πέτρες?

στο δικο μου 150χ50 εβαλα 50 κιλα αμμο..υπολογισε οτι θα χρειαστεις 60-70 κιλα σιγουρα!
τωρα για πετρες θα χρειαστεις μπολικες δν μπορει να πει κανεις ακριβως τα κιλα..θα το δεις καθως θα το στηνεις...κ αναλογα βεβαια ποιο ειδος πετρας θα βαλεις κ τι μεγεθος θα ειναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 11:41 am

60-70 κιλά πόσα εκατοστά σε ύψος είναι?

και κάτι ακόμα...
τα multi που θέλουν πιο πολύ αμμο πως θα γινει?
αμα βάλω σε ένα σημείο πιο πολύ άμμο απο ένα άλλο μετα απο λίγο καιρό δεν θα ευθυγραμμιστεί όλο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤρι Αυγ 03, 2010 1:14 pm

Ειναι δυσκολο να πει κανεις ποσα κιλα χρειαζεσαι,σκεψου οτι κατω απο τις πετρες (μονο απο κατω)θα βαλεις φελιζολ..
Καλο ειναι να εχεις μπολικη αμμο(7-9 εκατ),παρε εσυ και βλεπεις στην πορεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΤετ Αυγ 04, 2010 5:16 pm

Αν βάλεις σε κάποιο σημείο παραπάνω άμμο απ'ότι σε κάποιο άλλο, το αν ευθυγραμιστεί ή όχι εξαρτάται απο τα ψάρια.

Παρόλα αυτά μπορείς να το "μπλοκάρεις" βάζοντας κάποιες πέτρες σαν φράγμα.

Όπως και να'χει πιστεύω ότι πρέπει ούτως ή άλλως να βάλεις μπόλικη άμμο. Μην την λυπηθείς. Θα έλεγα, τουλάχιστον 10εκ (υπολογίζοντας και 3εκ το πάχος του φελιζόλ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
thodoris


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονίκη

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 07, 2010 9:12 am

πήρα τελικα 75 κιλά χαλαζιακί λευκή και 10 κιλά αραγωνίτη...
πιστεύω πως θα φτάσει...

και κάτι ακόμα...
μου έχουν μείνει 3 τροφές και δεν ξέρω αν κάνουν για τα ψάρια μου...
(Stappersi)

είιναι:

α) TetraMin Granules (Tetra)
β) Cichlids sticks (Sera)
γ) Vipagran (Sera)

κάνουν??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

550 λιτρα Τανγκανίκα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 550 λιτρα Τανγκανίκα...   550 λιτρα Τανγκανίκα... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 07, 2010 12:46 pm

Λογικά θα φτάσει η άμμος αλλά, για παν ενδεχόμενο, ελπίζω η μάντρα να είναι κοντά. lol!

Οι τροφές κάνουν για τα ψαράκια σου όσον αφορά τα συστατικά τους. Το μέγεθος είναι κάτι που θα το δεις εσύ και θα τις "σπας"-θρυμματίζεις αν χρειάζεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
550 λιτρα Τανγκανίκα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: