ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 8:47 pm

Αν έχει ασχοληθεί κάποιος με τα Cyprichromis leptosoma
θα μ' ενδιέφερε να ακούσω τις εμπειρίες σας απο την διατήρηση τους, πιθανές γέννες, συγκάτοικους κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 10:27 pm

Δεν εχω κρατησει Κλεοβουλε αλλα απο διαβασμα ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα που κινουνται στις ψηλες ζωνες του ενυδρειο και θελουν πλατος αρκετο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 10:36 pm

Είχα ενα φεγγάρι και απο αυτα.... geek

Δεν μπορω να πω οτι έχω ιδιαιτερες εμπειριες απο τα συγκεκριμενα ψαρια...... Δεν με ικανοποιησαν καθόλου....Μου φανηκαν τελειως αδιαφορα.
Τα είχα μαζι με μουλτι σε ενυδρειο 240 λίτρων. Αυτό που διαπιστωσαν ήταν ότι εκαναν καθετες εφορμήσεις στα μικρα των μουλτι....
Αυτός ήταν και ο ενας απο τους λογους που τα ξεφορτωθηκα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 10:48 pm

Z.X έγραψε:
Δεν εχω κρατησει Κλεοβουλε αλλα απο διαβασμα ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα που κινουνται στις ψηλες ζωνες του ενυδρειο και θελουν πλατος αρκετο..
Χρήστο διάβασμα έριξα, εμπειρίες στην πράξη μ' ενδιαφέρουν(μάλλον μήκος εννοείς Very Happy )
imichal έγραψε:
Είχα ενα φεγγάρι και απο αυτα.... geek

Δεν μπορω να πω οτι έχω ιδιαιτερες εμπειριες απο τα συγκεκριμενα ψαρια...... Δεν με ικανοποιησαν καθόλου....Μου φανηκαν τελειως αδιαφορα.
Τα είχα μαζι με μουλτι σε ενυδρειο 240 λίτρων. Αυτό που διαπιστωσαν ήταν ότι εκαναν καθετες εφορμήσεις στα μικρα των μουλτι....
Αυτός ήταν και ο ενας απο τους λογους που τα ξεφορτωθηκα.......

scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 17, 2010 4:43 pm

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το ψάρι, αλλά θα γράψω μια μικρή περίληψη από αυτά που έχω καταλάβει. Να υπάρχουν κιόλας γιατί δεν βρήκα υλικό εδώ μέσα για τα leptosoma. Έλεγα να ανοίξω νέο θέμα, αλλά βρήκα αυτό το σχετικό και σκέφτηκα να ποστάρω εδώ.

Διάβαζα σήμερα λοιπόν για τα Cyprichromis και διαπίστωσα ότι ούτε τα τρελά λίτρα θέλουν και ότι είναι και από τα πιο όμορφα Tanganyika. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα τρομερά ψάρια απουσιάζουν από τα κοινωνικά tanganyika στην Ελλάδα... Στο εξωτερικό υπάρχουν στα περισσότερα ενυδρεία και δένουν τέλεια με τα άλλα ψάρια, αφού κολυμπάνε από τη μέση του και πάνω, δίνουν στο ενυδρείο χρώμα και το δείχνουν γεμάτο.

Τα αρσενικά έχουν απίστευτα χρώματα, τα θυληκά υστερούν λίγο, αλλά δεν παύουν να είναι όμορφα. Οι ξένοι βάζουν πολλά αρσενικά, λόγω χρωμάτων, αλλά και για να δουν συμπεριφορές μεταξύ αρσενικών όπως ισχυρίζονται. Καλό είναι πάντως να μπαίνουν σε ομάδα 6-8 ψαριών και πάνω, εξαρτάται και από τα λίτρα!

Ως ελάχιστα λίτρα θέτονται τα 110 για 6 ψάρια. Εντάξει νομίζω ότι εδώ θα πρέπει να μπει και ένας περιορισμός μήκους. Όχι μικρότερο από 100 cm θα έλεγα, γιατί ως γνωστόν κολυμπάνε πολύ.

Ήταν μια μικρή γνωριμία με το ψάρι αυτό. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στα παρακάτω δύο πολύ περιεκτικά άρθρα του cf.

http://www.cichlid-forum.com/articles/cyprichromis.php
http://www.cichlid-forum.com/articles/c_leptosoma.php


Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 17, 2010 6:58 pm

Βαγγέλη ακόμα πιο ενδιαφέροντα θεωρώ αυτά
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1478

γίνονται λίγο πιο μικρά απο τα Cyprichromis (είναι συγγενικό είδος), έχουν καταπληκτικό χρώμα
και τα βρήκα σε λίστα εισαγωγής αλλά με 40 ευρώ το ψαράκι.
(Επειδή πρέπει να βάλεις μινιμουμ 6-7 ψάρια, είναι λίγο απαγορευτικό για μένα αυτή την εποχή No Embarassed Sad scratch )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 17, 2010 8:59 pm

Το έχω ξαναδεί. Πραγματικά απίστευτα χρώματα! Δεν το περίμενα να έρχεται Ελλάδα πάντως.
Τι ετοιμάζεις Κλεό; afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΔευ Οκτ 18, 2010 9:09 am

vag0s έγραψε:
Το έχω ξαναδεί. Πραγματικά απίστευτα χρώματα! Δεν το περίμενα να έρχεται Ελλάδα πάντως.
Τι ετοιμάζεις Κλεό; afro

Σκεφτόμουν για ένα κοπαδάκι απ' αυτά τα ψαράκια αλλά τα σχέδια αναβάλλονται (λόγω κρίσης scratch )

Είναι πάντως υπέροχα, με ενδιαφέρουσα συμπεριφορά και σχετικά εύκολη αναπαραγωγή. Δίνουν κίνηση και χρώμα σε ένα ενυδρείο Τανγκανίκας που συνήθως έχει ζωή μόνο στα χαμηλά στρώματα.

(να παίξω κάνα λόττο? lol! )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΔευ Οκτ 18, 2010 10:35 am

Κλεοβουλε και εγω οταν τα πηρα το ιδιο ειχα σκεφτει...... Ηθελα κινηση στο πανω μερος του ενυδρειου....
Τα ειχα παρει αν θυμαμαι καλα απο το starfish......Ομως τουλαχιστον αυτα που μου εστειλαν δεν ειχαν καθολου χρωμα....
Αυτο ειναι το προβλημα οταν ψωνιζεις "γουρουνι στο σακι"......
Οποτε ισως γι'αυτον τον επιπλεον λογο τελικα να τα ξεφορτωθηκα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΔευ Οκτ 18, 2010 2:19 pm

Μήπως ήταν θυληκά και δεν είχαν χρώμα; Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?   Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες? Icon_minitimeΔευ Οκτ 18, 2010 8:03 pm

Ηλία τα Cyprichromis είχες ή τα Paracyprichromis?
Τα πρώτα τα έχω δει σε πολλά βίντεο και αρκετές φορές τα περισσότερα είναι άχρωμα σαν σαρδέλες scratch (εκτός απο 1-2 στο κοπάδι που είναι μάλλον τα κυρίαρχα αρσενικά).

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Cyprichromis leptosoma-Εμπειρίες?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Cyprichromis leptosoma sp. "Jumbo"

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: