ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος

Πήγαινε κάτω 
+2
imichal
Ραφαηλ
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 3:45 pm

Παιδια καλησπερα Very Happy ...Ειμαι νεο μελλος...Εχω ενα ενυδρειο 120λιτρων με αφρικανικες κυχλιδες malawi και τωρα (για την ακριβια μετα το καλοκαιρι )θελω να κανω ενα μεγαλο ενυδρειο... :face: Στην αρχη θα εκανα ενα 500 για να βαλω φροντοζα μεσα αλλα μετα απο καποιες συζητισεις αποφασισα να κανω ενα γυρο 750 λιτρα 2.00*60*60 λογο μεγεθους τον ψαριων ...Θελω να το κανω οσο τον δυνατον πιο οικονομικο και επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα για φυλτρα sump και τα σχετικα φοβαμαι να μην με πιασουν κοροιδο...Τι φιλτρο πιστευεται πως πρεπει να χρισημοποιησω σε αυτα τα λιτρα??Καθε γνωμη δεκτη....ΑΑ affraid και απο την αλλη πηγα σε αυτον που εχει το pet shop και τον ειχα πει ποσο θα μου βγει ολο το ενυδρειο μαζι με φιλτρα και θερμοστατη και μου ειπε 650 ευρω πολλα ειπε η λιγα...?Τωρα που θα μεγαλωσω τα λιτρα θα ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα στην τιμη...?Γιατι μου ειπαν αλλα ατομα τα οποια ρωτησα πως δεν θα ειναι μεγαλη διαφορα ....δεν θελω να ξεφιγω πολυ καταλαβαινετε κριση...!!!!(800-850ευρω το πολυ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 6:40 pm

Καταρχιν για φροντοζες θελεις μεγαλο ενυδρειο. Οσο μεγαλυτερο τόσο το καλυτερο. Πιστευω οτι το 2,0*0,6*0,6 ειναι το min που μπορεις να χρησιμοποιησεις. Η διαφορά του κόστους μεταξυ 500 λίτρων και 750 λίτρων ειναι σχετικά μικρή όπότε αφοβα πήγαινε στο 750αρι. 650 ευρω για 750 λίτρα δεν ειναι πολλα.....

ΥΓ. Η μεση θερμοκρασια του σπιτιου σου το χειμώνα ποια ειναι ?
ΥΓ.2 Καλό θα ειναι εφοσον η πισω πλευρα του ενυδρειου ειναι "τυφλη" να βάλεις ενα φελιζολ (dow) 3εκ. Πίστεψε με θα δεις μεγαλη διαφορα στις απωλειες θερμοκρασιας το χειμωνα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 10:38 pm

Οπα οπα αυτα τα κολπα με το φελιζολ τωρα τα μαθαινω Suspect Suspect Suspect ...για πες για πες.....Εχουμε μεσα στο σπιτι γυρο στους 20 βαθμους τι πρεπει να κανω...? scratch Οσο για 650 ευρω αυτος μου ειπε για 440λιτρα ενυδρειο οχι 750...Πολλα μ ειπε εεε?Πανω κατω ποσο πιστευεις οτι θα κανει το 750 λιτρο ενυδρειο μαζι με φιλτρα και τα σχετικα ....?Πες μια τιμη για να ξερω γιατι δεν θελω να με πιασει κοροιδο(την πιο ακριβη και την πιο φτινει που πιστευεις)για να ξερω που παταω....Ευχαριστω για τις παραπανω απαντησεις να εισαι καλα φιλε μου Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : ΚΕΡΚΥΡΑ

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 4:09 pm

Ραφαηλ έγραψε:
Οπα οπα αυτα τα κολπα με το φελιζολ τωρα τα μαθαινω Suspect Suspect Suspect ...για πες για πες.....Εχουμε μεσα στο σπιτι γυρο στους 20 βαθμους τι πρεπει να κανω...? scratch Οσο για 650 ευρω αυτος μου ειπε για 440λιτρα ενυδρειο οχι 750...Πολλα μ ειπε εεε?Πανω κατω ποσο πιστευεις οτι θα κανει το 750 λιτρο ενυδρειο μαζι με φιλτρα και τα σχετικα ....?Πες μια τιμη για να ξερω γιατι δεν θελω να με πιασει κοροιδο(την πιο ακριβη και την πιο φτινει που πιστευεις)για να ξερω που παταω....Ευχαριστω για τις παραπανω απαντησεις να εισαι καλα φιλε μου Very Happy Very Happy

Καλησπερα Ραφαηλ.
Οπως τα λες με φιλτρα κ με σχετικα πας πολυ μακρια,σιγουρα πολυ πανω απο χιλιαρικο,μονο το ενα εξωτερικο φιλτρο απ τα 2-3 που θα χρειαστεις παιζει απο 200-250euro στο νερο!!!
Στα τζαμια η διαφορα απο 500 σε 750lt δεν ειναι πολυ μεγαλη,περιπου 100-150 euro.
Αυτο που μπορεις να κανεις για να σου βγει παρα πολυ φθηνο ειναι να (θυσιασεις) περιπου 20 cm απο τη μια μερια του ενυδρειου με ενα τζαμι (εργοστασιακα βαμενο μαυρο)με χωρισματα για φιλτρο!Το εχω φτιαξει αυτο που σου λεω σε ενα 500lt ενος φιλου κ δουλευει αψογα,ουτε σωληνες,ουτε θερμοστατες,ουτε φιλτρα,τιποτα!!![IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img691/1001/71457775.png][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 4:58 pm

Ασυζητητί να πας σε 750 λίτρα, μιας και όπως ανέφεραν ήδη τα παιδιά η διαφορά είναι μικρή στα χρήματα αλλά μεγάλη στα λίτρα.

Απο φίλτρανση για τόσα λίτρα θα έλεγα ότι το sump είναι μονόδρομος απο πολλές απόψεις.
Πρώτα απ'όλα θα έχεις πολάπλασια ποσότητα βιολογίας απο ότι σε συμβατικά φίλτρα, λιγότερη κατανάλωση, λιγότεροι σωλήνες/καλώδια κλπ και χαμηλότερο κόστος.
Ακόμα, υπάρχονυ και άλλα λιγότερο σημαντικά οφέλη όπως το ότι δεν θα έχεις τίποτα μέσα στο κυρίως ενυδρείο (θερμαντήρες, αισθητήρες κλπ), ανεμηστηράκια και ότι άλλο περιφεριακό χρειάζεσαι το βάζεις στο sump.
Επίσης, με μεγάλο sump μπορείς να έχεις και 1 διαμερισμά που να το χρησιμοποιείς για γεννήστρα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 5:22 pm

Παράθεση :
για 650 ευρω αυτος μου ειπε για 440λιτρα ενυδρειο οχι 750..

ειπα και εγω.... μου φαινοταν πολύ φτηνα. Για 750 λίτρα θες περιπου χιλιαρικο....μπορει και λιγο λιγότερα...
Αν το πίσω τζάμι του ενυδρειου σου ειναι τυφλο (κολάει σε τοίχο) τότε πίσω απο το μαύρο χαρτόνι μπορείς να κολήσεις ενα 3εκ φελιζολ (μπλε-για να μην μαδαει). Το φελιζολ αυτό δεν χρειαζεται να το κολήσεις με κόλλα απλα θα σφηνωθεί μεταξύ τζαμιου και τοίχου. Η διαφορα στις απωλειες ειναι μεγάλη......(ειδικα σε τετοια λιτρα....)
Εγω στο δικο μου 750αρι εχω ενα 2080 και ενα juwel εσωτερικο. Αν δεν το φορτωσεις ιδιαιτερα ειναι μια χαρα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 7:05 pm

ΟΚ παιδια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!!! Laughing Αν θα μπορουσατε ομως να μου εξιγησετε λιγο για το sump ποσα λιτρα και πως θα το κανω θα σας ημουν ευγνομων πραγματικα!!!! thumbup thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29
Τόπος : ΚΕΡΚΥΡΑ

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 7:10 pm

Αν θες frontosa,επειδη ειναι βρομερα ψαρια (τρωνε πολυ κ λερωνουν πολυ) θελεις μεγαλα φιλτρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 7:13 pm

ΩΩΩΩΧΧΧΧΧ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!! αντε να δω τι αλλο εχω να ακουσω.....Τεσπα υπομονη!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 14, 2010 7:24 pm

Ραφαηλ έγραψε:
ΩΩΩΩΧΧΧΧΧ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!! αντε να δω τι αλλο εχω να ακουσω.....Τεσπα υπομονη!!!!!
Καμια βοηθεια για sump
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 3:37 pm

Ραφαηλ έγραψε:
Καμια βοηθεια για sump

Μία εύκολη λύση για να φτιάξεις sump είναι να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο (μόνο την γυάλα) απο κάποια αγγελία να είναι π.χ. 120-150 λίτρα και κατόπιν να πάρεις κομμάτια τζαμιού τα οποία θα τα κολλήσεις με ενυδρειακή σιλικόνη και θα κάνει τα χωρίσματα.
Θα σου έρθει πολύ φθηνότερα απο το να σου το φτιάξει κάποιος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 3:45 pm

Εχω ενα 80 λιτρο και ενα 120 λιτρα ποιο απο τα δυο ...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤρι Ιουν 15, 2010 4:05 pm

Ραφαηλ έγραψε:
Εχω ενα 80 λιτρο και ενα 120 λιτρα ποιο απο τα δυο ...?

Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα!
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤετ Ιουν 16, 2010 12:13 am

Οκ thumbup thumbup Να κανω και μια ερωτηση μπορω να συνδιασω tropheus ikola με frontosa...?? scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤετ Ιουν 16, 2010 3:58 pm

Ραφαηλ έγραψε:
Οκ thumbup thumbup Να κανω και μια ερωτηση μπορω να συνδιασω tropheus ikola με frontosa...?? scratch scratch

Καλύτερα όχι.

Ή θα βάλεις ένα χαρέμι φροντόζες ή ένα κοπάδι tropheus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤετ Ιουν 16, 2010 9:03 pm

Εσυ τι λες να βαλω...???Και για πιους λογο...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΤετ Ιουν 16, 2010 9:54 pm

Τα tropheus με τι ψαρια τεριαζουν...??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΠεμ Ιουν 17, 2010 11:52 pm

Οτιδηποτε πληροφορια χρησιμη////..... bom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18, 2010 5:03 pm

Τα tropheus μπαίνουν μόνα τους, οπότε θα βάλεις ένα απο τα 2 (tropheus ή φροντόζες).

Το τί θα βάλεις έχει να κάνει με το τί θέλεις να βλέπεις:
Αν πας σε tropheus, σε αυτά τα λίτρα θα μπουν πολλά άτομα του ιδιού είδους (λόγω υβριδισμών). Θα έχεις λοιπόν πολλά ψάρια, θα βλέπεις πολύ κίνηση. Επίσης, είναι πιθανό να έχεις θανάτους μέχρι να δημιουργηθεί η ιεραρχία μεταξύ των ατόμων.
Απ'την άλλη, αν πας σε φροντόζες, θα έχεις 1 χαρέμι απο πολύ μεγάλα ψάρια τα οποία κατά βάση είναι πιο νωχελικά και πιο "αργά" απο τα tropheus αλλά θα βλέπεις πιο "ξεκάθαρες" συμπεριφορές χαρεμιού.

Οπότε ουσιαστικά πρέπει να αναρωτηθείς:
Μεγάλα ψάρια και λίγα ή μικρά και πολλά;
Πολλές και μικρότερες πέτρες ή λιγότερες και μεγαλύτερες;
Περισσότερη κίνηση ή "περισσότερη" (πιο ξεκάθαρη) συμπεριφορά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18, 2010 8:43 pm

Αχ φτανει δεν θα κοιμηθω το βραδυ...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 21, 2010 7:02 am

Παιδια να ρωτησω κατι....Με ενα χαρεμι frontosa θα μπορουσα να βαλω και ενα χαρεμακι απο lamprologus calvus η lamprologus compressiceps η lamprologus brichardi,οτι σ αρεσει.?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουν 21, 2010 4:49 pm

Ραφαηλ έγραψε:
Παιδια να ρωτησω κατι....Με ενα χαρεμι frontosa θα μπορουσα να βαλω και ενα χαρεμακι απο lamprologus calvus η lamprologus compressiceps η lamprologus brichardi,οτι σ αρεσει.?

Αν πάρεις τις φροντόζες μικρές, τότε για λίγο καιρό θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγάρι απο τα παραπάνω. Όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν οι φροντόζες, τότε οι περισσότερες πιθανότητες είναι να γίνουν γεύμα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ραφαηλ
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουλ 05, 2010 6:08 pm

Παιδια το αποφασισα το ενυδρειο θα το κανω 2*55*60*....Για φιλτρο θα βαλω το fluval fx5 και για ψαρια 4frontosa,4lamprologus compressiceps,kai 4lamprologus brichardi....και βλεπουμε...Επισης θα κανω την μπροστινη πλευρα της βασης που θα εχει ντιθει με ξυλο κοντρα πλακε και απο πανω γυαλινο ψιφιδοτο frontosa θα μου παρει βεβαια πολυ χρονο αλλα θα με βοηθησει και η μανα μου σε αυτο... αυτη ειχε και την ιδεα γιατι ξερει απο αυτα...πως σας φενεται...???τελος του μηνα ξακιναω...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουλ 05, 2010 6:13 pm

Εχω εναν ενδιασμο για τα brichardi.
Αν βγουν γεννες θα εχει προβληματα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος   Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος Icon_minitimeΔευ Ιουλ 05, 2010 6:14 pm

Αν θες φτηνό ενυδρείο πάρε τηλέφωνο σε κάποιο pet city και ρώτα για το anubias το 1,80cm.
Μικρότερο αλλά βάζεις τα ψάρια που θες.

Και θα είναι σίγουρα κάτω απο 1000άρικο με φως και βάση. Aπλα δεν ξερω αν η βαση θα εχει προδιαγραφες για sump.
Παρε τηλεφωνο ή πέρνα απο εκει και ρωτα τα όλα. Smile

Για τα Brichardi θα συμφωνησω με τον Χρηστο. Αν βγουν γέννες μπορεί να μείνουν και μόνα τους στο ενυδρείο στο τέλος.
Bάλε κοχυλόψαρα+κάλβους+φροντόζες. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πιστεύω. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενυδρειο 720λιτρων Tanganyika και sump...κοστος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: