ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεο tanganyika

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Νεο tanganyika Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο tanganyika   Νεο tanganyika Icon_minitimeΔευ Δεκ 28, 2009 11:17 pm

Μετά απο πολλή σκέψη πήρα επιτέλους την απόφαση να προσομοιώσω τον βιοτοπο της Tanganyika σε ένα ενυδρείο διαστάσεων 1,80-2,00x60x(δε με νοιάζει το ύψος).Προφανώς θα πάω σε DIY..
Θα τοποθετηθεί στο χώρο που βρίσκεται τώρα το παλιό μου αφρικάνικο,αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού ο απαραίτητος χώρος.
Όσο αναφορά το aquascape,θα προσπαθήσω να βρω πέτρες σαν και αυτές.Ο βυθός θα ειναι μπεζ χαλαζιακή άμμος με ανάμειξη μικρής περιεκτηκότητας νεκρού αραγωνήτη.Για φόντο σκέφτηκα να βάψω ένα χαρτόνι με διάφορα μπλε και πράσινα ενώνοντάς τα.Φυτά σκέφτομαι να μην βάλω.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή των ψαριών αν και μάλλον εχω καταλήξει.
To πιο πιθανό είναι να βάλω 2 είδη tropheus,αλλά δεν αποκλείω και τα cyprichromis leptosoma που μου αρέσουν και αυτά εξίσου πολύ όσο και τα tropheus.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Τέλος θέλω να με βοηθήσετε λίγο σχετικά με την φίλτρανση.Θεωρείτε ότι το sump ειναι μονόδρομος;Ή μήπως θα έκανα δουλειά και με 2-3 εξωτερικά.Θα το προτιμούσα για κυρίως οικονομικούς λόγους.Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το κτιριο;Πχ να μην αντεχει τοσο βαρος!?

Αν και έτσι όπως το βλέπω θα έχω έτοιμο για στήσιμο το ενυδρείο τέλη Ιανουαρίου(καθώς θα πρέπει πρώτα να διαλυθεί και να δωθεί το malawi),άνοιξα απο τώρα το θέμα για τη συλλογή κάποιων σημαντικών πληροφοριών.
Ότι άλλο θεωρείτε οτι θα πρέπει να ξέρω θα ήθελα να μου το πείτε,αν και θα προκύψουν και άλλες απορίες στην πορεία ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Νεο tanganyika Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο tanganyika   Νεο tanganyika Icon_minitimeΤρι Δεκ 29, 2009 1:08 am

Με τετοιο μεγεθος κανεις θαυματα Βαγγελη..
Μπορεις να κανεις πολλες συνθεσης..
Tropheus σιγουρα,καποιο μειγμα απο ζευγαρακια(julido,neolamprologus) με ciprichromis για συνοδεια,φροντοζες με καλβους επισης,αναλογα φιλε τι θελεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Νεο tanganyika Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο tanganyika   Νεο tanganyika Icon_minitimeΤρι Δεκ 29, 2009 10:50 am

Ωραια cheers
Λογικα σε tropheus..
Στις φροντοζες δε μου αρεσει το καρουμπαλο που κανουν lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Νεο tanganyika Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο tanganyika   Νεο tanganyika Icon_minitimeΤρι Δεκ 29, 2009 12:16 pm

πρεπει να αποφασισεις το υψος ωστε να εχουμε μια ιδεα για τα λιτρα/βαρος. Αν πχ. το κανεις 75εκ υψος μιλάμε για 840 λιτρα νερό.... Δεν ειναι και λίγο το βάρος. Αν σε αυτό προσθεσεις αμμο πετρες κτλ ξεπερνας τον τονο. Καλό ειναι να το τοποθετησεις πάνω ή δίπλα σε δοκάρι..... Αλλά και πάλι δες το λίγο....
Το sump σε τόσα λιτρα οι περισσότεροι το θεωρούν απαραίτητο. Ομως μια χαρά κανεις και δουλεια με εξωτερικό. Εγώ που ετοιμάζω το δικό μου 2μετρο μόλις αγόρασα το eheim 2080...για αρχή....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Νεο tanganyika Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο tanganyika   Νεο tanganyika Icon_minitimeΚυρ Ιαν 03, 2010 7:07 pm

Θα γίνει, μούρλια....βιότοπος tropheus...

...μαζί με τα παρελκόμενα που αναφέρει ο Χρήστος.

Για την φίλτρανση, όντως κάνεις δουλειά με 2-3 φίλτρα αλλά το sump προτιμάται απο πολλές απόψεις. Σχετικά με το οικονομικό, αν κάτσεις και τα βάλεις κάτω, πιστεύω ότι θα σου έρθει στα ίδια λ7 (αν όχι φθηνότερα) το να φτιάξεις sump).

Σχετικά με το βάρος, επειδή θα είναι πολύ ούτως ή άλλως, βάλτο κοντά σε δοκάρι για να είσαι σίγουρος. victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεο tanganyika
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Tanganyika) The black diamond of Tanganyika lake

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: